Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


O hypotéky byl letos rekordní zájem. Trend bude pokračovat

Rostoucí ekonomika, nízké sazby hypoték, větší nabídka nemovitostí i touha po vlastním bydlení.  To jsou důvody, proč v roce 2015 zaznamenaly české banky enormní zájem o úvěry na bydlení. Hypotéky, jejich minulost, současnost a budoucnost byly tématem akce „Na pozvání rektora Bankovního institutu vysoké školy“. Hostem představitele BIVŠ Františka Pavelky byl předseda představenstva Hypoteční banky Jan Sadil. (Tisková zpráva: Bankovní institut vysoké školy)

„Hypotéka představuje ideální způsob, jak financovat vlastní bydlení. Díky nízké a relativně stabilní úrokové sazbě je dostupná a bezpečná. Dle prognóz vývoje hypoték není třeba koupi bytu uspěchat, na místě ale není ani přílišné otálení. Na rozdíl od úrokových sazeb totiž rostou ceny nemovitostí,“ říká rektor BIVŠ František Pavelka, který je považován za zakladatele hypotečního bankovnictví v České republice.

Historie hypoték v ČR sahá až do 19. století. Světové války a komunismus zabrzdily jejich rozvoj do roku 1990. První novodobé hypoteční úvěry tak byly poskytnuty v roce 1995. Od přelomu tisíciletí dochází k nárůstu zájmu o hypotéky a k jejich přizpůsobování potřebám zákazníků. „Na poli dlouhodobého financování bydlení dnes nemají hypotéky téměř žádnou konkurenci, a to nejen v České republice. Stejný trend zažívá celá Evropa,“ doplňuje František Pavelka.

Experti odhadují, že objem nových hypoték dosáhne letos kolem 180 miliard korun, což je zhruba pětinový nárůst oproti dosud rekordnímu roku 2014. „Očekával jsem pozitivní čísla,
i tak jsem ale překvapen, jak se letošní rok na trhu s hypotékami vyvinul. Zaznamenali jsme obrovský nárůst jak objemu, tak i počtu schválených hypotečních úvěrů,“
říká předseda představenstva Hypoteční banky Jan Sadil.

Podle Jana Sadila úrokové sazby vydrží na nízké úrovni i v roce 2016, je však přesvědčen, že hlouběji už neklesnou a naopak očekává spíše růst. Potvrzuje rovněž, že dnes na hypotéku dosáhne více lidí. „Stále více našich klientů kupuje nemovitosti na investici, přibývá ale také „singles“ či samoživitelek. Nejčastěji ale stále o hypotéku žádají muži ve věku 36 let, kteří si pořizují starší dům v krajském městě,“ dodává Jan Sadil.

Úroková sazba hypotéky hraje významnou roli při rozhodování potenciálního žadatele o úvěr. Vždy je však vhodné brát v potaz celkovou cenu za hypotéku, tedy včetně pojištění a dalších služeb a poplatků, které s úvěrem souvisí. Důležitá je i rychlost vyřízení hypotéky, přístup a komunikace banky s klientem a rovněž uznatelnost příjmů, která se může u každé banky trochu lišit.

V ČR podle odhadů splácí hypoteční úvěr v současné době více než půl milionu lidí. Hypotéku však nedostane každý, banky si zájemce o úvěr důsledně prověřují, aby předešly riziku nesplácení úvěru. Myslí i na to, že se klient může dostat do tíživé finanční situace v průběhu splácení. 

„Ztráta práce nemusí znamenat, že lidé přijdou o byt, který mají na hypotéku“ říká předseda představenstva Hypoteční banky Jan Sadil a dodává: „Důležité je, aby se klienti v obtížné situaci co nejdříve obrátili na svého bankéře a společně našli vhodný model splácení, který jim pomůže překlenout nejtěžší období a současně zajistit plnění závazků vůči bance. Řešením jsou odložené splátky či jejich dočasné snížení.“  

V průměru nejvyšší hypoteční úvěr i průměrnou nejvyšší měsíční splátku si dlouhodobě berou lidé v Praze a Středočeském kraji. Loni si zde v průměru půjčovali téměř 2,3 milionu korun a měsíčně spláceli přibližně 8 500 Kč. Naopak nejnižší čísla, co se týče průměrné výše hypotečního úvěru, vykazoval podle Jana Sadila Karlovarský kraj – necelých 1,4 milionu korun. Nejnižší měsíční splátku ve výši cca 5 840 Kč platili lidé na Olomoucku.

„Průměrný hypoteční úvěr na bydlení v Hypoteční bance se pohybuje okolo 1,9 korun. Našeho typického klienta dnes představuje středoškolák ve věku 36 let, ženatý, má jedno dítě,“ říká předseda představenstva Hypoteční banky Jan Sadil a dodává: „Nejčastěji si kupuje byt do 60 m2 nebo starší domek do 120 m2 na okraji krajského města.“

S ohledem na vývoj hypotečního trhu se inovují i studijní obory BIVŠ, i když základní mechanismy poskytování a splácení úvěrů zůstávající stejné. K největším změnám došlo u ochrany spotřebitele, dlužníka. Historie změn na hypotečním trhu je podle Františka Pavelky nejlépe zachycena v bakalářských a diplomových pracích absolventů BIVŠ. 

„Setkání jsme upořádali u příležitosti dvacetiletého výročí od doby, kdy se – po novele zákona o dluhopisech ve snaze doplnit stavební spoření – v České republice znovu objevily první klasické hypoteční úvěry,“ říká rektor BIVŠ František Pavelka a dodává: „Rozvoj hypotečních úvěrů mnohonásobně překročil všechna očekávání, a to kvůli poklesu úrokových sazeb a růstu životní úrovně domácností. V počátcích novodobých hypoték významnou roli sehrála také státní finanční podpora úvěrování bytové výstavby.“

O hypotéky byl letos rekordní zájem. Trend bude pokračovat >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »