Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Objemy sjednaných hypoték letí vzhůru

Objem sjednaných hypoték za první dva měsíce roku činí téměř 22 miliard korun, což je o 5 miliard více, než v dosud rekordním roce 2013. Nízké úrokové sazby a obrat v cenách nemovitostí jsou dva z nejdůležitějších faktorů formujících nebývale silnou poptávku po hypotékách. 

HYPOTEČNÍ ÚVĚRY

V průběhu února banky sjednaly 6719 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 11,632 mld. korun. Průměrná půjčená částka tedy vystoupala na 1,73 milionu Kč. Objem poskytnutých hypoték vzrostl jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání. Oproti lednu došlo k nárůstu objemu o 1,4 mld. Kč (m/m +14 %), ovšem oproti loňskému únoru objem sjednaných hypoték vzrostl o celou pětinu. Přitom loňský únor byl historicky nejúspěšnějším s úctyhodnými 9,5 mld. Kč. Nikdy v minulosti objem sjednaných hypoték v lednu ani v únoru nepřekonal 10 miliard korun. Nyní se tak stalo v obou měsících a celková suma sjednaných hypotečních úvěrů již vystoupala na bezmála 22 miliard korun.

clipboard0633

Jedním z trendů, který na trhu pozorujeme, je rostoucí výše průměrné půjčené částky. Zatímco v předchozích dvou letech průměr nedosahoval ani 1,65 milionu korun, letos v lednu i únoru to bylo 1,73 milionu korun. Příčiny vidíme jednak v nízkých úrokových sazbách hypoték, díky kterým klienti dosáhnou na vyšší částky úvěru a levnější jsou i hypotéky s vyšším LTV, což klienty do jisté míry demotivuje od zapojení vlastních prostředků. A jak jsme psali v lednu svůj vliv na rostoucí průměrnou půjčenou částku a sumu sjednaných hypoték má i obecný nárůst cen nemovitostí a rostoucí prodeje bytů v novostavbách, které díky vyšším cenám průměr rovněž zvyšují.

Aktuální výsledky hypoték jsou potvrzením oživení na realitním trhu a dávají tušit, že letošní rok bude opět v mnoha ohledech průlomový. Přitom míra refinancování je v porovnání s dosud rekordním rokem 2013 výrazně nižší. Zatímco v roce 2013 činil podíl refinančních hypoték zhruba 35 %, letos je to podle statistik ČNB ani ne čtvrtina.

Průměrná úroková sazba v únoru poskytnutých hypoték meziměsíčně klesla v souladu s naším očekáváním o 7 bazických bodů na 2,27 %. S ohledem na pokračující pokles našeho indexu průměrných nabídkových sazeb GOFI 70, který s vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj FINCENTRUM HYPOINDEXu, očekáváme, že i tento ukazatel bude v březnu ještě klesat.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ

Stavební spořitelny v únoru rozpůjčovaly 2,85 miliardy korun, čímž prakticky zopakovaly lednový výsledek. V meziročním srovnání objem sjednaných úvěrů vzrostl o 26 %, ale tento zdánlivý růst vyplývá z velice nízké srovnávací základny. Loni v únoru si spořitelny sáhly na dno, když objem sjednaných úvěrů činil jen 2 a čtvrt miliardy korun. Únorový výsledek zhruba zapadá do trendu posledních let, kdy se objem sjednaných úvěrů v tomto měsíci pohybuje mezi 2,7 – 3 miliardami korun.

clipboard0634

Největší podíl z celkových 2,85 miliard si v únoru připsala jako obvykle Českomoravská stavební spořitelna s 1,66 mld. Kč (58 % celkového objemu). Na druhé pozici skončila v únoru Raiffeisen stavební spořitelna (0,46 mld. Kč).  Třetí je Buřinka (0,37 mld. Kč), za ní Modrá pyramida (0,28 mld. Kč) a pětici uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna s 89 miliony Kč.

Hodnoceno z dlouhodobější perspektivy platí, že stavební spořitelny v současném prostředí těžko nacházejí nástroje, jak konkurovat rekordně levným hypotékám. Stavební spořitelny jsou však nepostradatelným stabilizačním prvkem trhu s úvěry na bydlení a jejich čas opět přijde, až sazby hypoték porostou. V tuto chvíli si klienti chodí do spořitelen spíše peníze ukládat, než si půjčovat. 

TRH S ÚVĚRY NA BYDLENÍ

Hypotéky jsou jednoznačným tahounem trhu s úvěry na bydlení. Za první dva měsíce suma sjednaných hypoték dosahuje bezmála 22 miliard korun. Přitom v dosud rekordním roce 2013 to bylo „jen“ 17 miliard korun. Z celkového objemu 27,6 miliard korun, které banky půjčily za první dva měsíce klientům na bydlení, plných 80 procent představují hypoteční úvěry.

Rekordně nízké úrokové sazby, oživení na realitním trhu a mírná zima jsou jen některé z faktorů, které pomáhají formovat nebývale silnou poptávku po hypotečních úvěrech. Pokud nedojde k nějakému zásadnímu zvratu, objem sjednaných hypoték může opět atakovat historická maxima. V našem prvotním odhadu pro letošní rok počítáme s objemem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni 158 miliard korun. V případě stavebních spořitelen očekáváme stagnaci a při stávajících podmínkách bude úspěchem, pokud se jim podaří zopakovat loňský výsledek.

clipboard0635

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, bank, AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz

Objemy sjednaných hypoték letí vzhůru >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »