Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pavel Gebauer: Průkazy energetické náročnosti slouží k ochraně spotřebitele

Pavel Gebauer: Průkazy energetické náročnosti slouží k ochraně spotřebitele

Jaký je účel průkazů energetické náročnosti budov a kdy je nutné je vyhotovit? Odpovídá Pavel Gebauer, ústřední ředitel Státní energetické inspekce.

Čím se zabývá Státní energetická inspekce (SEI)?

SEI je úřad, v jehož kompetencích jsou kontroly dodržování zákonů v oblasti energetických úspor a podporovaných zdrojů. Od 1. ledna 2016 se však budeme věnovat již jen kontrolám energetických úspor.

Mezi typické a nejčastější činnosti SEI patří kontroly průkazů energetické náročnosti budovy, energetických štítků u elektrospotřebičů, energetických specialistů, instalace přístrojů regulujících a registrujících dodávku teplené energie nebo kontroly dodržování pravidel pro vytápění. Druhá oblast je pak zaměřena na kontroly u pobíratelů podpory při výrobě elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů energie, nejčastěji u fotovoltaických elektráren.

Jaké je tedy poslání Státní energetické inspekce?

Na oblast energetických úspor je kladen velký důraz v Evropě, kdy zvyšování energetické účinnosti a tím šetření energií je jedním ze základních bodů evropské strategie v energetice. Proto je důležité, aby v ČR působil orgán, který nejen dohlíží na dodržování pravidel šetření s energií, ale který zároveň pomáhá občanům tato pravidla dodržovat.

SEI prochází v současné době významnou transformací, a to hlavně na poli přístupu k občanům. Na jedné straně máme jasně daná pravidla, která požaduje zákon dodržovat, na straně druhé je však potřeba předávat občanům dostatek informací o smysluplnosti těchto pravidel a jak je vůbec dodržovat.

Tip: Ministerstvo si posvítí na energetické průkazy budov. Pokut bude přibývat

Zaměřme se na téma tzv. energetických štítků budov. Mohl byste čtenářům vysvětlit tento pojem?

Energetická náročnost budovy je definována jako vypočtené množství energie na zajištění všech potřeb budovy spojené s jejím typickým užíváním. Jedná se zejména o energii na vytápění, přípravu teplé vody, osvětlení, chlazení, větrání a úpravu vlhkosti vzduchu. Průkaz je tedy dokument, který obsahuje informaci o energetické náročnosti/potřebě budovy. Má dvě části grafickou, která obsahuje mj. dobře známou barevnou škálu s písmenným hodnocením budovy a protokol, což je písemná část obsahující popis budovy a vůbec výpočet průkazu.

Průkazy energetické náročnosti dokládají, že nová nebo právě zrenovovaná budova splňuje požadavky na energetickou náročnost. Při prodeji či novém pronájmu nabízí zájemci ověřenou hodnotu, ze které lze – při typickém užívání – odvodit roční náklady na energie a nově doporučená opatření na zlepšení stavu, tedy i předpokládané investice. Jedná se o obdobu uvádění normované spotřeby u automobilu nebo například štítku s energetickou třídou na ledničce.

Průkazy energetické náročnosti slouží k ochraně spotřebitele. Informují účastníky realitního trhu o kvalitě zboží, což je základním předpokladem jeho dobrého fungování. Lidé tak nebudou kupovat “zajíce v pytli” – tedy například budovu, jejíž provoz se jim následně velmi prodraží. Zároveň na straně prodávajícího může být průkaz jako jeden z podkladů pro stanovování ceny nemovitosti. Čím lepší klasifikační třída energetické náročnosti, tím větší konkurenční výhoda a naopak.

Tedy při prodeji nemovitosti je nutné v kupní smlouvě vymezit energetickou náročnost převáděné nemovitosti?

Vlastník nemovitosti nebo SVJ má povinnost kupujícímu předat při prodeji budovy celý průkaz nebo jeho ověřenou kopii, nejde tedy pouze o vymezení energetické náročnosti v kupní smlouvě. Průkaz musí být předán při podpisu kupní smlouvy. Zákon jde však ještě dále a vlastník budovy nebo SVJ má rovněž povinnost průkaz nebo jeho ověřenou kopii předložit zájemci o nemovitost, aby mohl zvážit případnou koupi právě na základě informací obsažených v průkaze.

Vztahuje se tato povinnost rovněž na nájemní vztahy?

Ano. Nyní se však dotýká pouze pronájmů celých budov. Od 1. ledna 2016 však vstoupí v účinnost i pro pronájmy ucelených částí budovy, tedy i bytů.

Jaké další povinnosti má běžný občan ve vztahu k energetickým štítkům budov?

Zatím jsme zmínili průkazy pouze v případech prodejů nebo pronájmů budov. V této oblasti je ještě jedna povinnost, na kterou je potřeba si dát pozor, a to u inzerce. Pokud je prodávána nebo pronajímána budova (nebo i její část) a je inzerována skrze reklamní či informační materiály, musí být u tohoto inzerátu uvedena klasifikační třída ukazatele energetické náročnosti budovy (dále jen „ukazatel“). Pokud prodávající/pronajímatel využije zprostředkovatele prodeje/pronájmu, pak mu musí předložit grafickou část průkazu tak, aby zprostředkovatel mohl ukazatel uvést u daného inzerátu.

Průkazy se však zpracovávají i při výstavbách nových budov či větších rekonstrukcích. Při výstavbě nové budovy je stavebník povinen plnit požadavky na energetickou náročnost budovy. Průkaz je potřeba přiložit k žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby tak, aby bylo patrné, že je budova navržena v souladu s plněním požadavků energetické náročnosti. To obdobné platí i pro rekonstrukce.

Byly v této souvislosti Státní energetickou inspekcí uděleny nějaké pokuty? V jaké výši?

SEI kontroluje povinnost mít průkaz v případě prodeje/pronájmu budovy již od roku 2013, kdy vstoupila v účinnost. Pokuty se však odvíjejí od míry pochybení a obzvlášť u fyzických osob se zatím pohybují řádově maximálně v tisících korun. Rozhodně se nejedná o pokuty likvidační, jak se objevilo v některých periodikách, kdy koloval nepravdivý titulek „SEI udělila důchodkyni pokutu 100 tis. Kč za to, že nezajistila průkaz při prodeji rodinného domu“.

Myslíte si, že povědomí běžných občanů o povinnosti energetických štítků je dostačující?

V poslední době se situace hodně zlepšila, ale stále to není dostačující. Na to, že povinnost je účinná od roku 2013, je zde spousta lidí, kteří nevědí, co průkaz je. Další spousta lidí zase polemizuje nad jeho významem a přínosem, a proto raději zákon ignorují. Ministerstvo průmyslu a obchodu a SEI proto neustále pracují na potřebné osvětě.

Možná to bude ještě chvíli trvat, ale časem se průkaz stane běžnou součástí našich životů, stejně jako to bylo se štítky na spotřebičích.

Přeci jen zákony nejsou mnohdy jednoznačné a co právník, to názor, proto doporučujeme občanům si u nás v SEI nejprve ověřit, jak k případné povinnosti přistoupit.

Děkuji za rozhovor.

Anketa

Má váš dům průkaz energetické náročnosti budovy?

Ano. (3)
 
Ne. (13)
 
Nevím. (1)
 Celkem hlasovalo 17 čtenářů

Pavel Gebauer: Průkazy energetické náročnosti slouží k ochraně spotřebitele >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

U bytového domu Pavel | 04.09.2015 13:14
TomasJedno | 01.09.2015 18:06
Svopex | 01.09.2015 18:05
TomášJedno | 01.09.2015 07:37

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »