EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Zbyněk Drobiš

01. 09. 2015

4 komentáře

Pavel Gebauer: Průkazy energetické náročnosti slouží k ochraně spotřebitele

 


 

Čím se zabývá Státní energetická inspekce (SEI)?

SEI je úřad, v jehož kompetencích jsou kontroly dodržování zákonů v oblasti energetických úspor a podporovaných zdrojů. Od 1. ledna 2016 se však budeme věnovat již jen kontrolám energetických úspor.

Mezi typické a nejčastější činnosti SEI patří kontroly průkazů energetické náročnosti budovy, energetických štítků u elektrospotřebičů, energetických specialistů, instalace přístrojů regulujících a registrujících dodávku teplené energie nebo kontroly dodržování pravidel pro vytápění. Druhá oblast je pak zaměřena na kontroly u pobíratelů podpory při výrobě elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů energie, nejčastěji u fotovoltaických elektráren.

Jaké je tedy poslání Státní energetické inspekce?

Na oblast energetických úspor je kladen velký důraz v Evropě, kdy zvyšování energetické účinnosti a tím šetření energií je jedním ze základních bodů evropské strategie v energetice. Proto je důležité, aby v ČR působil orgán, který nejen dohlíží na dodržování pravidel šetření s energií, ale který zároveň pomáhá občanům tato pravidla dodržovat.

SEI prochází v současné době významnou transformací, a to hlavně na poli přístupu k občanům. Na jedné straně máme jasně daná pravidla, která požaduje zákon dodržovat, na straně druhé je však potřeba předávat občanům dostatek informací o smysluplnosti těchto pravidel a jak je vůbec dodržovat.

REKLAMA

Tip: Ministerstvo si posvítí na energetické průkazy budov. Pokut bude přibývat

Zaměřme se na téma tzv. energetických štítků budov. Mohl byste čtenářům vysvětlit tento pojem?

Energetická náročnost budovy je definována jako vypočtené množství energie na zajištění všech potřeb budovy spojené s jejím typickým užíváním. Jedná se zejména o energii na vytápění, přípravu teplé vody, osvětlení, chlazení, větrání a úpravu vlhkosti vzduchu. Průkaz je tedy dokument, který obsahuje informaci o energetické náročnosti/potřebě budovy. Má dvě části grafickou, která obsahuje mj. dobře známou barevnou škálu s písmenným hodnocením budovy a protokol, což je písemná část obsahující popis budovy a vůbec výpočet průkazu.

Průkazy energetické náročnosti dokládají, že nová nebo právě zrenovovaná budova splňuje požadavky na energetickou náročnost. Při prodeji či novém pronájmu nabízí zájemci ověřenou hodnotu, ze které lze – při typickém užívání – odvodit roční náklady na energie a nově doporučená opatření na zlepšení stavu, tedy i předpokládané investice. Jedná se o obdobu uvádění normované spotřeby u automobilu nebo například štítku s energetickou třídou na ledničce.

Průkazy energetické náročnosti slouží k ochraně spotřebitele. Informují účastníky realitního trhu o kvalitě zboží, což je základním předpokladem jeho dobrého fungování. Lidé tak nebudou kupovat “zajíce v pytli” – tedy například budovu, jejíž provoz se jim následně velmi prodraží. Zároveň na straně prodávajícího může být průkaz jako jeden z podkladů pro stanovování ceny nemovitosti. Čím lepší klasifikační třída energetické náročnosti, tím větší konkurenční výhoda a naopak.

REKLAMA

Tedy při prodeji nemovitosti je nutné v kupní smlouvě vymezit energetickou náročnost převáděné nemovitosti?

Vlastník nemovitosti nebo SVJ má povinnost kupujícímu předat při prodeji budovy celý průkaz nebo jeho ověřenou kopii, nejde tedy pouze o vymezení energetické náročnosti v kupní smlouvě. Průkaz musí být předán při podpisu kupní smlouvy. Zákon jde však ještě dále a vlastník budovy nebo SVJ má rovněž povinnost průkaz nebo jeho ověřenou kopii předložit zájemci o nemovitost, aby mohl zvážit případnou koupi právě na základě informací obsažených v průkaze.

Vztahuje se tato povinnost rovněž na nájemní vztahy?

Ano. Nyní se však dotýká pouze pronájmů celých budov. Od 1. ledna 2016 však vstoupí v účinnost i pro pronájmy ucelených částí budovy, tedy i bytů.

Jaké další povinnosti má běžný občan ve vztahu k energetickým štítkům budov?

REKLAMA

Zatím jsme zmínili průkazy pouze v případech prodejů nebo pronájmů budov. V této oblasti je ještě jedna povinnost, na kterou je potřeba si dát pozor, a to u inzerce. Pokud je prodávána nebo pronajímána budova (nebo i její část) a je inzerována skrze reklamní či informační materiály, musí být u tohoto inzerátu uvedena klasifikační třída ukazatele energetické náročnosti budovy (dále jen „ukazatel“). Pokud prodávající/pronajímatel využije zprostředkovatele prodeje/pronájmu, pak mu musí předložit grafickou část průkazu tak, aby zprostředkovatel mohl ukazatel uvést u daného inzerátu.

Průkazy se však zpracovávají i při výstavbách nových budov či větších rekonstrukcích. Při výstavbě nové budovy je stavebník povinen plnit požadavky na energetickou náročnost budovy. Průkaz je potřeba přiložit k žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby tak, aby bylo patrné, že je budova navržena v souladu s plněním požadavků energetické náročnosti. To obdobné platí i pro rekonstrukce.

Byly v této souvislosti Státní energetickou inspekcí uděleny nějaké pokuty? V jaké výši?

SEI kontroluje povinnost mít průkaz v případě prodeje/pronájmu budovy již od roku 2013, kdy vstoupila v účinnost. Pokuty se však odvíjejí od míry pochybení a obzvlášť u fyzických osob se zatím pohybují řádově maximálně v tisících korun. Rozhodně se nejedná o pokuty likvidační, jak se objevilo v některých periodikách, kdy koloval nepravdivý titulek „SEI udělila důchodkyni pokutu 100 tis. Kč za to, že nezajistila průkaz při prodeji rodinného domu“.

Myslíte si, že povědomí běžných občanů o povinnosti energetických štítků je dostačující?

V poslední době se situace hodně zlepšila, ale stále to není dostačující. Na to, že povinnost je účinná od roku 2013, je zde spousta lidí, kteří nevědí, co průkaz je. Další spousta lidí zase polemizuje nad jeho významem a přínosem, a proto raději zákon ignorují. Ministerstvo průmyslu a obchodu a SEI proto neustále pracují na potřebné osvětě.

Možná to bude ještě chvíli trvat, ale časem se průkaz stane běžnou součástí našich životů, stejně jako to bylo se štítky na spotřebičích.

Přeci jen zákony nejsou mnohdy jednoznačné a co právník, to názor, proto doporučujeme občanům si u nás v SEI nejprve ověřit, jak k případné povinnosti přistoupit.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Jiří Hrbáček, Wood & Company

Jiří Hrbáček: Chceme být investiční kotvou. Věříme, že čistý výnos 8 až 10 % je dlouhodobě udržitelný

Čím jsou zajímavé investice do komerčních realit? Jak ovlivňuje trh současná energetická krize a vysoká inflace? A jak se v tomto prostředí daří realitním fondům WOOD & Company? Na tyto a další otázky odpovídal Jiří Hrbáček, portfoliomanažer a místopředseda představenstva WOOD & Company.

Text: Jana Zámečníková

Foto: Wood & Company

11. 11. 2022

darování nemovitosti

Rozhovor: Jaká jsou úskalí darování nemovitosti a jak správně postupovat?

Darování nemovitosti (především v rodině) se jeví jako vhodná alternativa ke zdlouhavému dědickému řízení. Jaká jsou úskalí, nejčastější chyby smluv, jaké povinnosti má obdarovaný a na co by dárce neměl zapomínat? O tom jsme si povídali s Radkem Novotným, advokátem projektu www.pravnipomoconline.cz.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

17. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • TomášJedno

  1 září, 2015

  Pan Gebauer buď záměrně nebo neúmyslně opomenul možnost, pokud nemovitost nemá průkaz, může inzerující nemovitost inzerovat s nejhorší třídou „G“. To se v praxi i děje. Proto pokud nebude tlak na prodávající/ realitky prostě tím, že o tyto nemovitosti nebude zájem, tak se nic nezmění. Zkrátka když lidé budou kupovat i nemovitosti v třídě „G“, tak si štítky mohou strčit „za klobouk“ a jenom prodražují prodej poctivým.

  Odpovědět

 • Pavel

  4 září, 2015

  je energetický štítek na dvě věci. Skutečnou energetickou náročnost lze ovšem hravě zjistit z historie spotřeb topného média. Na takovém zjištění ovšem žádný zhotovitel štítků nevydělá.

  Odpovědět

 • Svopex

  1 září, 2015

  Prizivnicke svine zkurvene…

  Odpovědět

 • TomasJedno

  1 září, 2015

  Díky za radu…

  Odpovědět