Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí?

Vytopený byt, požár od jiskřící žehličky či výbuch plynu z nedotaženého sporáku v kuchyni. To jsou hrozby, kterým se každý snaží předcházet. Ne vždy ale štěstí stojí na straně rodiny a k nějakému neštěstí čas od času dojde. S uhrazením vzniklé škody pak pomáhá pojištění domácnosti – pokud je správně nastavené.

Nejlevnější pojistky ale nebývají nejlepší. Kryjí jen omezený výčet případných pojistných událostí a na některé významné nepamatují. Omezují se pouze na požár, výbuch, blesk, vichřici a krupobití, případně přidávají pád letadla, jeho části či nákladu. Vše ostatní si musí člověk připlatit… nebo zvyšuje riziko, že když se něco stane, pojišťovna mu (oprávněně) ukáže záda.

Jedna z významných částí pojištění domácnosti je pojištění krádeže vloupáním. Těch není zdaleka málo. Zatímco pojišťovny za první polovinu roku 2016 evidovaly celkem 26 360 živelních pojistných událostí (vichřice a krupobití, povodeň – za tu je ostatně také třeba si k minimální verzi pojištění připlatit, škody z tíhy sněhu), policie evidovala 17 005 krádeží vloupáním za prvních 7 měsíců letošního roku. Navíc není kraj jako kraj.

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že nejvíce krádeží vloupáním se odehraje v Praze. Ta tvoří téměř čtvrtinu všech případů, navíc s naprosto minimální objasněností. Podíl objasněných případů 6,54 % vytváří dokonce dojem, že policie v Praze objasní vloupání pouze tehdy, podaří-li se zloděje zastihnout ještě v bytě. Nejbezpečněji je z pohledu počtu vloupání v Karlovarském kraji, kde došlo ve sledovaném období jen ke 355 vloupačkám.

Bližší pohled na statistiky ovšem za nejbezpečnější již Karlovarský kraj nepovažuje. Jen Praha si své nechvalné prvenství drží. Nerozhoduje pouze počet vloupání, důležitý je také počet rodinných domů a bytů, do kterých je možné se v daném kraji vloupat.

Kupříkladu Praha se podílí na všech krádeží vloupáním z 24 %, ovšem na jejím území se nachází pouze 11 % rodinných domů a bytů v České republice. Riziko vloupání je tak v Praze 2,23krát vyšší, než jaký je průměr ČR. Naopak nejbezpečněji je v Pardubickém kraji, kde je riziko vloupání pouze 0,46násobek průměru Česka. Obdobně jsou na tom ještě Kraj Vysočina (0,47) a Královéhradecký kraj (0,48). Zdatně jim sekunduje i Zlínský kraj (0,51).

Tabulka: Riziko krádeže vloupáním

Podíl bytů a rodinných domů

Podíl krádeží vloupáním

Riziko vloupání (ČR = 100 %)

Hlavní město Praha

11%

24%

223%

Středočeský kraj

13%

15%

112%

Jihočeský kraj

6%

5%

80%

Plzeňský kraj

6%

4%

65%

Karlovarský kraj

3%

2%

77%

Ústecký kraj

8%

9%

116%

Liberecký kraj

4%

4%

107%

Královéhradecký kraj

6%

3%

48%

Pardubický kraj

5%

2%

46%

Kraj Vysočina

5%

2%

47%

Jihomoravský kraj

11%

10%

90%

Olomoucký kraj

6%

5%

82%

Zlínský kraj

6%

3%

51%

Moravskoslezský kraj

11%

12%

108%

Zdroj: Vlastní výpočty z dat ČSÚ a Policie ČR

Statistiky jsou neúprosné a i pojišťovny je znají. Proto pojištění pro případ krádeže vloupáním bude nepochybně dražší v Praze než v Pardubicích. Přesto má smysl i za vyšší částku raději neriskovat. Zároveň se vyplatí zainvestovat do lepšího zabezpečení bytu. To nejen může odradit některé zloděje, ale zároveň to na jedné straně zvyšuje částku, do které je pojišťovna ochotna případnou škodu hradit, na druhé straně některé pojišťovny při vyšším zabezpečení nabízejí slevy z pojistného.

Rozdíly v cenách pojištění jsou obrovské. Pro stejný byt na pojistnou částku cca 600 tis. Kč se rozpětí pohybuje od několika stokorun ročně (cca 600 Kč) do několika tisíc korun ročně (cca 3 500 Kč). Rozdíl v ceně je dán jak jednotlivými pojistnými limity (ano, krádež bude kryta všude, ale za 600 Kč vám pojišťovna zaplatí jen pár desítek tisíc korun, kdežto za 3 500 Kč dostanete náhradu i za kompletně „vybílený“ byt), tak dalšími připojištěními, která pojišťovna v rámci balíčku nabízí.

Vždy je nezbytné číst pojistné podmínky. Teprve v nich se dočtete o výlukách a o tom, co skutečně je a co není pojištěné.

Anketa

Máte dobré pojištění domácnosti?

Ano. (2)
 
Ne. (1)
 
Nevím... (0)
 Celkem hlasovali 3 čtenáři

Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Roman Klein | 17.06.2016 00:00 Krupobití, prasklý odpad u pračky nebo požár? Jakou pohromu pamatuje vaše domácnost?

Začátek června byl pro Českou republiku velmi bohatý na pojistné události. Vyplavené sklepy, rozbitá okna, poničené střechy. Mnoho obyvatel postižených oblastí si oddychlo, když je navštívil likvidátor a pojišťovna následně uhradila vzniklé škody. Mnozí ale to štěstí neměli – nebyli totiž pojištěni. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »