EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Petr Zámečník

15. 09. 2016

Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

 


 

Vytopený byt, požár od jiskřící žehličky či výbuch plynu z nedotaženého sporáku v kuchyni. To jsou hrozby, kterým se každý snaží předcházet. Ne vždy ale štěstí stojí na straně rodiny a k nějakému neštěstí čas od času dojde. S uhrazením vzniklé škody pak pomáhá pojištění domácnosti – pokud je správně nastavené.

Nejlevnější pojistky ale nebývají nejlepší. Kryjí jen omezený výčet případných pojistných událostí a na některé významné nepamatují. Omezují se pouze na požár, výbuch, blesk, vichřici a krupobití, případně přidávají pád letadla, jeho části či nákladu. Vše ostatní si musí člověk připlatit… nebo zvyšuje riziko, že když se něco stane, pojišťovna mu (oprávněně) ukáže záda.

Jedna z významných částí pojištění domácnosti je pojištění krádeže vloupáním. Těch není zdaleka málo. Zatímco pojišťovny za první polovinu roku 2016 evidovaly celkem 26 360 živelních pojistných událostí (vichřice a krupobití, povodeň – za tu je ostatně také třeba si k minimální verzi pojištění připlatit, škody z tíhy sněhu), policie evidovala 17 005 krádeží vloupáním za prvních 7 měsíců letošního roku. Navíc není kraj jako kraj.

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že nejvíce krádeží vloupáním se odehraje v Praze. Ta tvoří téměř čtvrtinu všech případů, navíc s naprosto minimální objasněností. Podíl objasněných případů 6,54 % vytváří dokonce dojem, že policie v Praze objasní vloupání pouze tehdy, podaří-li se zloděje zastihnout ještě v bytě. Nejbezpečněji je z pohledu počtu vloupání v Karlovarském kraji, kde došlo ve sledovaném období jen ke 355 vloupačkám.

Bližší pohled na statistiky ovšem za nejbezpečnější již Karlovarský kraj nepovažuje. Jen Praha si své nechvalné prvenství drží. Nerozhoduje pouze počet vloupání, důležitý je také počet rodinných domů a bytů, do kterých je možné se v daném kraji vloupat.

REKLAMA

Kupříkladu Praha se podílí na všech krádeží vloupáním z 24 %, ovšem na jejím území se nachází pouze 11 % rodinných domů a bytů v České republice. Riziko vloupání je tak v Praze 2,23krát vyšší, než jaký je průměr ČR. Naopak nejbezpečněji je v Pardubickém kraji, kde je riziko vloupání pouze 0,46násobek průměru Česka. Obdobně jsou na tom ještě Kraj Vysočina (0,47) a Královéhradecký kraj (0,48). Zdatně jim sekunduje i Zlínský kraj (0,51).

Tabulka: Riziko krádeže vloupáním

Podíl bytů a rodinných domů

Podíl krádeží vloupáním

Riziko vloupání (ČR = 100 %)

REKLAMA

Hlavní město Praha

11%

24%

223%

Středočeský kraj

13%

15%

112%

Jihočeský kraj

6%

5%

80%

Plzeňský kraj

6%

4%

65%

Karlovarský kraj

3%

2%

77%

REKLAMA

Ústecký kraj

8%

9%

116%

Liberecký kraj

4%

4%

107%

Královéhradecký kraj

6%

3%

48%

Pardubický kraj

5%

2%

46%

Kraj Vysočina

5%

2%

47%

Jihomoravský kraj

11%

10%

90%

Olomoucký kraj

6%

5%

82%

Zlínský kraj

6%

3%

51%

Moravskoslezský kraj

11%

12%

108%

Zdroj: Vlastní výpočty z dat ČSÚ a Policie ČR

Statistiky jsou neúprosné a i pojišťovny je znají. Proto pojištění pro případ krádeže vloupáním bude nepochybně dražší v Praze než v Pardubicích. Přesto má smysl i za vyšší částku raději neriskovat. Zároveň se vyplatí zainvestovat do lepšího zabezpečení bytu. To nejen může odradit některé zloděje, ale zároveň to na jedné straně zvyšuje částku, do které je pojišťovna ochotna případnou škodu hradit, na druhé straně některé pojišťovny při vyšším zabezpečení nabízejí slevy z pojistného.

Rozdíly v cenách pojištění jsou obrovské. Pro stejný byt na pojistnou částku cca 600 tis. Kč se rozpětí pohybuje od několika stokorun ročně (cca 600 Kč) do několika tisíc korun ročně (cca 3 500 Kč). Rozdíl v ceně je dán jak jednotlivými pojistnými limity (ano, krádež bude kryta všude, ale za 600 Kč vám pojišťovna zaplatí jen pár desítek tisíc korun, kdežto za 3 500 Kč dostanete náhradu i za kompletně „vybílený“ byt), tak dalšími připojištěními, která pojišťovna v rámci balíčku nabízí.

Vždy je nezbytné číst pojistné podmínky. Teprve v nich se dočtete o výlukách a o tom, co skutečně je a co není pojištěné.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Prázdniny skončily. Zloději se z bytů přesouvají na chalupy

Zdroj: Pixabay.com V letních měsících většina lidí nechává alespoň na nějaký čas svůj domov bez dozoru. Špatně zabezpečený byt či dům je pak skoro pozvánka pro zloděje. Se zhoršujícím se počasím se pak lidé z dovolených, chat a chalup vrací zpět do měst a do hledáčku zlodějů se dostávají opuštěné rekreační objekty.

Text: Monika Lukešová

14. 09. 2021

Poučení z tornáda – pojistěte se a zkontrolujte si starou pojistku

Foto: Shutterstock Tornádo na jižní Moravě z minulého týdne překvapilo svoji silou. Záběry zdemolovaných domů, poničených střech a zlikvidovaných vinic máme stále v živé paměti. Stát s nápravou škod určitě pomůže, a to i jednotlivým postiženým rodinám. Škody určitě budou hradit i pojišťovny. Otázkou ale je, zda a jak se lze proti škodám způsobeným tornádem […]

Text: Milan Vodička

01. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • dalibor

    10 května, 2019

    Sice máme byt opateřený bezpečnostními dvěřmi i zámkem, ale i tak jsem s manželkou nechtěl situaci podcenit a přes https://www.insiacare.cz/pojisteni-domacnosti/ jsme si zařídili pojištění domácnosti, které zahrnuje i vykradení. Můžeme tak být naprosto v klidu, když třeba na víkend odjíždíme na chalupu, což je k nezaplacení.

    OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.