Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Vloupání do bytu

Petr Zámečník

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí?

Vytopený byt, požár od jiskřící žehličky či výbuch plynu z nedotaženého sporáku v kuchyni. To jsou hrozby, kterým se každý snaží předcházet. Ne vždy ale štěstí stojí na straně rodiny a k nějakému neštěstí čas od času dojde. S uhrazením vzniklé škody pak pomáhá pojištění domácnosti – pokud je správně nastavené.

Nejlevnější pojistky ale nebývají nejlepší. Kryjí jen omezený výčet případných pojistných událostí a na některé významné nepamatují. Omezují se pouze na požár, výbuch, blesk, vichřici a krupobití, případně přidávají pád letadla, jeho části či nákladu. Vše ostatní si musí člověk připlatit… nebo zvyšuje riziko, že když se něco stane, pojišťovna mu (oprávněně) ukáže záda.

Jedna z významných částí pojištění domácnosti je pojištění krádeže vloupáním. Těch není zdaleka málo. Zatímco pojišťovny za první polovinu roku 2016 evidovaly celkem 26 360 živelních pojistných událostí (vichřice a krupobití, povodeň – za tu je ostatně také třeba si k minimální verzi pojištění připlatit, škody z tíhy sněhu), policie evidovala 17 005 krádeží vloupáním za prvních 7 měsíců letošního roku. Navíc není kraj jako kraj.

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že nejvíce krádeží vloupáním se odehraje v Praze. Ta tvoří téměř čtvrtinu všech případů, navíc s naprosto minimální objasněností. Podíl objasněných případů 6,54 % vytváří dokonce dojem, že policie v Praze objasní vloupání pouze tehdy, podaří-li se zloděje zastihnout ještě v bytě. Nejbezpečněji je z pohledu počtu vloupání v Karlovarském kraji, kde došlo ve sledovaném období jen ke 355 vloupačkám.

Bližší pohled na statistiky ovšem za nejbezpečnější již Karlovarský kraj nepovažuje. Jen Praha si své nechvalné prvenství drží. Nerozhoduje pouze počet vloupání, důležitý je také počet rodinných domů a bytů, do kterých je možné se v daném kraji vloupat.

Kupříkladu Praha se podílí na všech krádeží vloupáním z 24 %, ovšem na jejím území se nachází pouze 11 % rodinných domů a bytů v České republice. Riziko vloupání je tak v Praze 2,23krát vyšší, než jaký je průměr ČR. Naopak nejbezpečněji je v Pardubickém kraji, kde je riziko vloupání pouze 0,46násobek průměru Česka. Obdobně jsou na tom ještě Kraj Vysočina (0,47) a Královéhradecký kraj (0,48). Zdatně jim sekunduje i Zlínský kraj (0,51).

Tabulka: Riziko krádeže vloupáním

Podíl bytů a rodinných domů

Podíl krádeží vloupáním

Riziko vloupání (ČR = 100 %)

Hlavní město Praha

11%

24%

223%

Středočeský kraj

13%

15%

112%

Jihočeský kraj

6%

5%

80%

Plzeňský kraj

6%

4%

65%

Karlovarský kraj

3%

2%

77%

Ústecký kraj

8%

9%

116%

Liberecký kraj

4%

4%

107%

Královéhradecký kraj

6%

3%

48%

Pardubický kraj

5%

2%

46%

Kraj Vysočina

5%

2%

47%

Jihomoravský kraj

11%

10%

90%

Olomoucký kraj

6%

5%

82%

Zlínský kraj

6%

3%

51%

Moravskoslezský kraj

11%

12%

108%

Zdroj: Vlastní výpočty z dat ČSÚ a Policie ČR

Statistiky jsou neúprosné a i pojišťovny je znají. Proto pojištění pro případ krádeže vloupáním bude nepochybně dražší v Praze než v Pardubicích. Přesto má smysl i za vyšší částku raději neriskovat. Zároveň se vyplatí zainvestovat do lepšího zabezpečení bytu. To nejen může odradit některé zloděje, ale zároveň to na jedné straně zvyšuje částku, do které je pojišťovna ochotna případnou škodu hradit, na druhé straně některé pojišťovny při vyšším zabezpečení nabízejí slevy z pojistného.

Rozdíly v cenách pojištění jsou obrovské. Pro stejný byt na pojistnou částku cca 600 tis. Kč se rozpětí pohybuje od několika stokorun ročně (cca 600 Kč) do několika tisíc korun ročně (cca 3 500 Kč). Rozdíl v ceně je dán jak jednotlivými pojistnými limity (ano, krádež bude kryta všude, ale za 600 Kč vám pojišťovna zaplatí jen pár desítek tisíc korun, kdežto za 3 500 Kč dostanete náhradu i za kompletně „vybílený“ byt), tak dalšími připojištěními, která pojišťovna v rámci balíčku nabízí.

Vždy je nezbytné číst pojistné podmínky. Teprve v nich se dočtete o výlukách a o tom, co skutečně je a co není pojištěné.

Anketa: Máte dobré pojištění domácnosti?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání”

  1. dalibor napsal:

    pojištění
    Sice máme byt opateřený bezpečnostními dvěřmi i zámkem, ale i tak jsem s manželkou nechtěl situaci podcenit a přes https://www.insiacare.cz/pojisteni-domacnosti/ jsme si zařídili pojištění domácnosti, které zahrnuje i vykradení. Můžeme tak být naprosto v klidu, když třeba na víkend odjíždíme na chalupu, což je k nezaplacení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *