EUR 24.355

USD 22.601

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.355

USD 22.601

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

0 komentářů

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

 

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Loading 

Na problém podpojištění upozorňují i statistiky České asociace pojišťoven (ČAP). Dle nich si rodinné domky, chalupy, byty či chaty chrání pojištěním pouze 55 % obyvatel. Pojištění domácností má uzavřeno 65 % obyvatel. Občané starší 65 let si svůj majetek prostřednictvím pojištění domácnosti přitom chrání častěji, a to v 73 %.

ČAP zveřejnila i analýzu reálných dat svých členů – posouzení, zda jsou pojistné částky nastaveny optimálně. Dle této analýzy je pouze jedna třetina majetkových pojistných smluv nastavena na správnou výši pojistné částky.

„Pod správnou výší částky chápejme takovou částku, za kterou si po pojistné události typu požáru, či výbuchu, mohou lidé pořídit nové bydlení,“ vysvětlil Pavel Plíva, analytik společnosti Freedom Financial Services. Analýza ČAP dále upozorňuje, že smlouvy jsou podpojištěny nejčastěji o 20 až 49 %. A 15 % smluv je dokonce uzavřeno na méně než 50 % aktuální hodnoty nemovitosti.

Jak podpojištění vzniká?

Značná část podpojištění vzniká dle odborníků neúmyslně. Přímým viníkem jsou rostoucí ceny nemovitostí a stavebních materiálů, ale i inflace. Aktuálně sice například starší domy či panelové byty o něco zlevnily, přesto jsou ceny znatelně vyšší než před několika lety.

Část podpojištění může vzniknout i úmyslně. Finanční poradci vysvětlují, že někteří klienti ve snaze ušetřit trvají na nastavení pojistné částky na nižší hodnotu, než jakou nemovitost má. Dalším případem je situace, kde majitel nemovitosti pojištění neuzavře na reálnou hodnotu nemovitosti, ale pouze na výši hypotečního úvěru.

REKLAMA

Jak se projeví podpojištění při pojistné události?

Malý rodinný dům měl před 9 roky hodnotu 2,5 milionu korun a na tuto částku je uzavřena i pojistná smlouva. Dnes je reálná hodnota domu 6,5 milionu korun. Podpojištění je tedy 62 %. Při pojistné události, kdy vichřice strhne z rodinného domu střechu, vznikne škoda ve výši 1 milionu korun. Pojišťovna však vyplatí pouze 38 % ze skutečné výše škody (z 1 milionu), tj. 380 000 Kč, protože dům je podpojištěný z 62 %.

Hodnota nemovitosti roste i s vybavením typu tepelného čerpadla a dalšími modernizacemi

Podpojištění nemusí vzniknout jen vlivem růstu cen na trhu, inflace, či špatným nastavením smlouvy. Lidé si mohou majetek postupně zhodnotit tím, že například provedou rekonstrukci budovy, její zateplení, výměnu oken, či investují do moderního typu vytápění, jako je fotovoltaika nebo třeba tepelné čerpadlo. To může být v dnešní době již navrženo tak, aby dokázalo vytopit i starší dům jen po částečné rekonstrukci.

„Například naše tepelné čerpadlo vyvinuté primárně právě pro rekonstrukce dosahuje výkonu 3 až 18 kW a zvládne tedy bez problémů vytopit drtivou většinu rodinných domů,“ říká Vojtěch Janoušek, marketingový ředitel společnosti Acond. Tepelné čerpadlo je ale také možné kombinovat se starším kotlem na tuhá paliva nebo plyn, pokud se domácnost rozhodne si jej ponechat. Zatímco tepelné čerpadlo funguje v běžných podmínkách, kdy je násobně účinnější proti plynovému zdroji, plynový kotel může fungovat jako záloha do extrémních mrazů.

Takové zhodnocení nemovitosti spočívající v potenciálu energetických úspor i v instalaci kvalitního zařízení se pak může do ceny domu promítnout v plné míře.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.02 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%
Historie vývoje


Související články

Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo? I pro některý starší nezateplený dům

Přestože je tepelné čerpadlo jedním z nejúspornějších a ekonomicky nejvýhodnějších zdrojů tepla, jeho provoz má svá specifika a v některých případech nemusí být jeho využití efektivní. Navzdory zažitému mýtu, ale není nutnou podmínkou zateplení domu. Proč může být návratnost investice do tepelného čerpadla rychlejší než u zateplení a kdy je dobré jej kombinovat s fotovoltaikou?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Komerční nájemní bydlení poroste

Potenciál komerčního nájemního bydlení stále roste. Ukazuje to nejen vývoj cen bytů ke koupi a nájmu, ale také zkušenosti zahraničních odborníků, kteří vystoupili na konferenci společností BTR Consulting „Nájemní bydlení – zkušenosti ze zahraničí“.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *