EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

Přehled, co se úderem půlnoci změnilo v oblasti bydlení

 


 

Domácnostem stoupnou výdaje

Letos si mnohé domácnosti připlatí za energii, bydlení, ale i potraviny a zboží. „V roce 2013 se očekává další nárůst výdajů domácností kvůli zvýšení sazeb DPH a cen za bydlení a energie. Jen letos si za bydlení a DPH domácnosti připlatily o zhruba 280 korun měsíčně více a tento trend bude pokračovat i v roce příštím,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB. „Kvůli růstu DPH příští rok největší dopad na svých rozpočtech zaznamenají domácnosti bez dětí, kde se počítá s nárůstem až 130 korun,“
doplňuje Petr Dufek.

Dobrou zprávou pro ty, kteří si chtějí v roce 2013 pořídit nové bydlení je, že ceny nemovitostí budou nadále klesat. Ti, co však svůj byt či dům chtějí prodat, tato prognóza moc nepotěší. „Pokles cen nemovitostí může dále pokračovat a jejich předpokládané oživení se odkládá do roku 2014,“ uvedla ve své prezentaci Eva Zamrazilová, členka bankovní rady České národní banky.

Příspěvek na bydlení vzroste

Další pozitivní zpráva, co se týče financování bydlení, je to, že vzroste příspěvek na bydlení. Mění se totiž normativní náklady na bydlení, které budou od ledna o 6 až 8,6 procent vyšší. Přestože míra inflace dosáhla v uplynulých od prosince 2011 do prosince 2012 průměrně 3,3 %, normativní náklady bydlení rostou přibližně dvojnásobným tempem. Nejvyšší nárůst zaznamenají menší města do 50 tisíc obyvatel.

Končí regulované nájemné

Úderem půlnoci skončila regulace nájemného a už není možné, aby majitelé domů zvyšovali nájemné bez souhlasu nájemníka. Pokud se pronajímatel a nájemník neshodnou na částce za nájemné, mohou se obrátit na soud, kde podají žádost o určení nájemného v místě a čase obvyklého. Jednostranné zvyšování nájmů už nebude od ledna možné.

Regulované nájemné se podle studie Útvaru rozvoje města průměrně zvýšilo o 14 procent. Tržní nájemné naopak za rok kleslo v průměru o 3,5 procenta.

REKLAMA

Vyšší poplatek za stavební povolení a daň z převodu nemovitosti

Od ledna se taky zvyšuje sazba daně z převodu nemovitostí ze současných tří na čtyři procenta. Při prodeji bytu za dva miliony tak prodejce na dani zaplatí příští rok o 20 tisíc korun více než letos.

Lidé plánující příští rok například stavbu rodinného domu dají za stavební povolení výrazně víc než dosud. Nyní na stavebním úřadu zaplatili za povolení 300 korun, od Nového roku to však bude 5 000 korun. Poplatek za povolení ke stavbě garáže se zvýší na 1 000 korun.

Zelená pro Zelenou úsporám

Program Zelená úsporám na konci roku 2012 skončil. Ale ne na dlouho. Od srpna 2013 bude spuštěno přijímání žádostí do programu Nová zelená úsporám. Hradit však bude podporované výdaje realizované již od začátku příštího roku. Uvolněná částka bude ale mnohem nižší, než tomu bylo v předchozím programu. Na dotacích rozdá Státní fond životního prostředí jen 1,4 mld. Kč.

Exekuce v novém

Od dneška také platí novela občanského soudního řádu, která přináší značné změny v exekucích. Nově tak bude možné například umořit dluh pronájmem vlastní nemovitosti nebo vydražit členská práva v bytových družstvech.

„Jedná se o další krok k usnadnění situace dlužníků, na jehož základě bude exekutor schopen pro věřitele získat prostředky v řádech statisíců korun a získá tím značnou sumu na umoření dluhu. Současná tržní hodnota družstevních bytů se totiž prakticky rovná hodnotě bytů v osobním vlastnictví. Dosud bylo ale možné od družstva inkasovat pouze takovou částku, která odpovídala vypořádacímu podílu po zániku účasti dlužníka v družstvu. Ta se rovnala pouze 20 – 50 tisícům korun, některá družstva vyplácí dokonce jen pětistovku,“ říká Lukáš Jícha, exekutorský kandidát z Exekutorského úřadu Přerov JUDr. Tomáše Vrány. 

PENB pro všechny

Od 1. ledna 2013 vzniká povinnost vlastníkovi budovy nebo společenství vlastníků jednotek, aby rodinné domy a byty měly průkazy energetické náročnosti budov. Průkaz energetické náročnosti budov hodnotí budovu z hlediska spotřeby energií, které do ní vstupují – zejména energie na vytápění, popř. chlazení, větrání a úpravu vlhkosti vzduchu, energie na ohřev teplé vody a osvětlení. Jeho obsah a podoba je dána prováděcím předpisem k zákonu o hospodaření s energií, jímž je dosud platná vyhláška č. 148/2007 Sb. Více se dočtete v článku: Průkaz energetické náročnosti budov – změny od 1. 1. 2013.

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *