Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Refinancujete? Pozor na společné jmění manželů a záznamy v občanském průkazu

Refinancujete? Pozor na společné jmění manželů a záznamy v občanském průkazu

Dnešním článkem bych chtěl upozornit na jednu „drobnost“ se kterou se velmi často setkávám v praxi. Zejména při refinancování současného hypotečního úvěru. A v čem že je zakopaný pes?

Valná většina lidí si pořídila nemovitost a hypoteční úvěr ještě za svobodna. Tedy jediným vlastníkem nemovitosti jste vy a váš je samozřejmě i hypoteční úvěr. Takovýchto případů je hodně. Představme si životní situaci, že jste si nemovitost pořídili například před čtyřmi lety s pětiletým fixním obdobím. Mezi tím jste se ale oženil/vdala. Možná, že jste již někdy zaslechli o možnostech refinancování úvěru a tuto možnost využijete, či o ní minimálně budete uvažovat. Co vás tedy čeká a nemine?

Po zjištění nabídek a oběhnutí bank se rozhodnete pro vámi zvolenou variantu nového úvěru. Klasickým a naprosto základním podkladem, který musíte ihned podat při podání žádosti o úvěr je občanský průkaz. Zde pro vás může být již první zádrhel. Nově si u občanského průkazu můžete zvolit některé údaje, které nechcete zveřejnit. Nejčastěji je to „stav“. Mnoho lidí tuto možnost využívá. Pokud daný údaj v občance nemáte, je nutné si pořídit tzv. výpis z evidence obyvatel. Na něm se banka stejně o vás dozví vše, co potřebuje. Tedy pro výpis vás čeká cesta na matriku v místě trvalého bydliště. Což si přiznejme, nemusí být vždy časově a vzdálenostně jednoduchý úkol. Skloubit váš čas, úřední hodiny úřadů a cestu … to vás skoro spolehlivě odradí od myšlenek na refinancování.

Případnou první komplikaci tedy máme zdárně za sebou. Banka již zná náš nový stav. Ale jestli jste ženatý či vdaná, tak to musí jít do úvěru váš(e) manžel(ka) s vámi. Vy odváženější, kdo si troufne vyslovit doma kacířskou myšlenku: „pojď se mnou do mého úvěru, budeš ručit společně se mnou do výše 100 % mé hypotéky a oplátkou za to nic nedostaneš,“ vyjde přinejmenším (přinejlepším) s nechápavým pohledem protistrany. Po bouřlivé diskusi se většinou začne uvažovat o tom, jak se tedy majetek rozdělí na půl … jak se třeba bude darovat, odkupovat, vkládat do společného jmění manželů atd. Po zjištění výši všech daní, poplatků, časové náročnosti a o výši poplatků za notáře či právníky, vás ten humor přejde. Jednoduchými výpočty zjistíte, že refinancování úvěru se vám již vůbec nevyplatí. „Tak si holt ten úvěr nechám no“. A nebyla by to škoda?

Řešení přeci jen existuje

Jediná, trošku schůdná a ještě i finančně akceptovatelná varianta jak z výše popsaného ven, je rozdělení společného jmění manželů. Pokud tedy nemáte již samozřejmě rozdělené jmění hned po svatbě či předmanželskou smlouvu. Rozdělení jmění manželů provádí v ČR notáři. Cena úkonu záleží na tom, kolik požadujete stejnopisů a zda budete uveřejněni do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu §35k odst. 1 notářského řádu (zákon č. 358/1992 Sb. O notářích a jejich činnosti ve znění pozdějších předpisů – https://rejstrik.nkcr.cz/ ). Počítejte však s cenou oscilující kolem 3 – 5 tisíc Kč. Na co samozřejmě nesmíte při rozdělení SJM zapomínat je, že si rozdělujete kompletní závazky současné i budoucí, stejně tak i pohledávky současné a budoucí. O to bance jde především. Zjednodušeně: můj úvěr je můj a můj byt je můj a mé příjmy jsou mé a tvé jsou tvé. Což je samozřejmě zjednodušená forma výkladu.

Problém při rozdělení jmění nastává však dále. A to jsou termíny notářů. Rozhodně nepočítejte s tím, že byste si do druhého dne rozdělili majetek. Krom první schůzky, kterou s vámi většinou absolvuje koncipient(ka) či asistent(ka), kdy zjistí, co potřebujete, ještě se musíte samozřejmě potkat s notářem(notářkou). Teprve zde fakticky nastává při podpisu notářského zápisu rozdělení majetku dle vašich požadavků a doporučení notáře. Doklady, které budete k danému úkonu potřebovat  jsou v zásadě jednoduché – občanský průkaz od obou dvou (případně samozřejmě výpis z evidence obyvatel, nemáte-li stav v OP), oddací list a soupis majetku (například list(y) vlastnictví k nemovitosti(em)).  

Objednací lhůty u notářů jsou dlouhé a počítejte rozhodně s měsícem. A to se pohybujeme v dolní hranici objednací lhůty. Obvyklejší jsou termíny delší. Pokud uspějete s kratší lhůtou, můžete si gratulovat. Tím však komplikace nekončí. Některé banky vám stejně rozdělení jmění nemusí uznat hned. Někdy musí již rozdělení SJM delší dobu rozděleno (např. 6 měsíců). Pokud máte rozdělení SJM kratší dobu než požaduje banka, tak si banky zpravidla vyžádá výpis z úvěrových registrů i vašeho partnera – www.cbcb.cz . A tak pokud nejste z Prahy, opět získání výpisu poštou (a úředně ověřeným podpisem na žádosti) trvá nějaký ten čas. Pro ty z vás, kteří bydlíte v Praze, máte výhodu – výpisy z bankovního i nebankovního registru je možné získat na počkání za drobný poplatek. Banky to dělají z důvodu, jestli jste si náhodou nerozdělili jmění účelově, kdy jeden partner by měl velmi špatnou úvěrovou historii a jestli nehrozí například exekuce na partnera a tím pádem i ohrožení příjmové stability rodiny.

Tedy zjednodušeně, jak vidno, musíte počítat s případným refinancováním dlouho dopředu. Časové lhůty, doba přípravy podkladů, diskuse doma a poté faktické rozdělení SJM vám nějaký ten čas zabere. Proto doporučuji toto téma určitě vyřešit hned před či po svatbě. Vaše současná hypotéka tak může být i zajímavým otvíracím motivem rozdělení si jmění s partnerem – takový „diskusní otvírák“. Není to o nedůvěře, to rozhodně ne … Z praxe se ztotožňuji s názorem, že by zákonem mělo být automaticky rozdělené jmění, nikoliv společné. Lidé vstupující do manželství kolikrát ani neví, jaké závazky a břímě si na sebe berou.

No a poznámka nakonec. Pokud nebudete chtít refinancovat úvěr a při výročí fixního období kývnete bance na její nabídku, nic si rozdělovat nemusíte. Ve výročí fixace se totiž nesjednává nový úvěr, jen se dodatkuje starý, již běžící. Takže volba je jen na vás.

 

Refinancujete? Pozor na společné jmění manželů a záznamy v občanském průkazu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »