Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Slováci si půjčují méně než Češi, měsíčně ale splácí stejně

Slováci si půjčují méně než Češi, měsíčně ale splácí stejně

S našimi slovenskými sousedy jsme si v mnoha ohledech velmi blízcí. Porovnáním hypotečního trhu nalezneme podobnosti hlavně v krajích kolem hranic, kde jsou srovnatelné objemy úvěrů na bydlení i výše měsíční platby. V průměru si Slováci půjčují méně, ale měsíční splátky hypoték dosahují srovnatelné výše jako v České republice. 

Slováci si berou nižší hypotéky

Slováci si v průměru půjčují nižší částky než Češi. Nejnižší úvěry na bydlení si v loňském roce na Slovensku brali lidé v Prešovském kraji, a to v přepočtu 1,1 milionu korun. Zatímco v Česku dosahovala nejnižší průměrná výše hypotéky v hodnotě 1,4 milionu korun v Karlovarském kraji. Vyplývá to z českých a slovenských údajů ČSOB a Hypoteční banky.

Nejvyšší průměrná výše hypotečního úvěru, s výjimkou Bratislavy, dosáhla na Slovensku 1,3 milionu korun v Trnavském kraji. V Česku to bylo 1,8 milionu korun v kraji Plzeňském. Samozřejmě pokud nepočítáme Prahu a Středočeský kraj, kde si lidé půjčovali přibližně 2,3 milionu korun. 

V Trenčanském kraji si pořizovali lidé hypoteční úvěr v průměrné výši 1,17 milionu korun, přičemž jen o kousek vedle přes hranice ve Zlínském kraji si lidé půjčovali v průměru 1,52 milionu korun. Podobná situace je u hranic mezi Moravskoslezským krajem a Žilinskem. Na Žilinsku byla průměrná výše hypotečního úvěru pouze 1,23 milionu korun, zatímco na opačné straně hranic dosahoval průměrný hypoteční úvěr 1,61 milionu korun.

Češi platí nižší měsíční splátky   

Měsíční splátky hypotéky na Slovensku dosahují více než 9 000 korun. Dokonce i v Praze, kde jsou splátky hypotéky nejvyšší z celé České republiky, splácí lidé méně, a to přibližně 8 500 korun. S měsíční splátkou 5 844 korun platí v Česku nejméně obyvatelé Olomoucka. Na Slovensku je krajem s nejnižší splátkou ve výši 5 908 korun kraj Prešovský.

Pokud bychom nebrali v úvahu průměrné výše měsíční splátky v Bratislavě, pak by Slováci nejvíce platili v Trnavském kraji (6 748 korun). V Česku je to se splátkou 6 826 korun Plzeňský kraj, samozřejmě pokud opomeneme Prahu.   

Nejbližší jsou si kraje kolem hranic

Ceny bydlení kolem česko-slovenských hranic jsou si nejbližší. Ve Zlínském kraji byla měsíční splátka hypotéky prakticky stejná jako u sousedů z Trenčínského kraje. Úvěr na bydlení v téměř stejné výši si pořizovali lidé v Bratislavském kraji a Jihomoravském kraji. 

„Ukázalo se, že lidé v bezprostředně sousedících regionech platí za bydlení v obou zemích stejně, což je poměrně zajímavý fakt. V Jihomoravském kraji byla loni průměrná výše hypotečního úvěru 1,76 milionu korun, v sousedním Bratislavském 1,79 milionu korun (při kurzu 28 CZK/EUR),“ říká Marie Mocková, tisková mluvčí Hypoteční banky.

Ceny nemovitostí mírně rostou i u sousedů

Slovensko zažívalo realitní boom stejně tak jako Česká republika v roce 2008. Od té doby ceny všech nemovitostí klesaly. Bydlení bylo možné pořídit o 15 až 20 procent levněji než v době před krizí. Již třičtvrtě roku ale ceny nemovitostí na Slovensku pozvolna rostou. V prvním čtvrtletí ceny vzrostly o 8 EUR/m2 na 1 226 EUR/m2, což představuje meziroční zvýšení o 0,4 procenta. V České republice byl růst o něco vyšší, jen za poslední kvartál ceny bytů vzrostly v průměru o jedno procent. Kromě Prahy, která rostla pouze o 0,6 procenta.

Hypoteční trh se vyvíjí podobně

Vývoj hypotečního trhu je v obou zemích podobný. Rekordy lámou jak úrokové sazby, tak objemy úvěrů na bydlení i u našich sousedů. Vysokým objemům sjednaných úvěrů na bydlení na Slovensku stejně tak jako v Česku nahrávají nejen nízké úrokové sazby a pozitivní vývoj reálné ekonomiky, ale také růst poptávky po novém bydlení.

Objem úvěrů na bydlení dosáhl na Slovensku na konci března rekordních 539 milionů eur (přibližně 15 miliard korun) po meziročním nárůstu o 16 procent. V Česku se objem sjednaných hypotečních úvěrů za první čtvrtletí vyšplhal na více než 38,4 miliard korun.

Průměrná úroková sazba se na Slovensku počítá trochu jinak než v Česku, i tak jsou úrovně úrokových sazeb v obou zemích velmi nízké. Průměrná úroková sazba v Česku měřená Fincentrum Hypoindexem poklesla z březnových 2,16 procenta dokonce na 2,11 procenta v dubnu. Na Slovensku klesla průměrná úroková sazba na konci března z 2,75 procenta na 2,66 procenta. Reálně je však možné získat na Slovensku hypotéku již od 1,49 procenta, kterou nově začala nabízet UniCredit Bank i v Česku. Tato úroková sazba je ale podmíněna zřízením dalších služeb banky.

Co ale v Čechách rozhodně nenalezneme jsou hypotéky s nulovou sazbou. Slovenská vláda zavedla tyto hypotéky, aby postrčila k nákupu vlastního bydlení mladé lidi, kteří stále ještě bydlí se svými rodiči. Tzv. „hypotéky pro mladé“ zlevňují mladým do 35 let hypotéky procentem, jehož výši stanovuje stát na každý kalendářní rok. V současné době dosahuje tato sleva 3 procenta. 

Slováci si půjčují méně než Češi, měsíčně ale splácí stejně >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »