Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Stavební spoření? Zdaleka ne pro všechny…

Stavební spoření? Zdaleka ne pro všechny…

Založit si dnes stavební spoření za účelem spoření není příliš výhodné. Proč? Zaplatíte za založení smlouvy i za její vedení a jako odměnu dostanete standardně 1 – 1,5% úrok. Příliš nepomůže ani státní příspěvek.

Stavební spoření je velmi dobrým produktem pro financování drobných oprav nemovitostí nebo jako doplněk k hypotečnímu úvěru. Bez zástavy nemovitosti je k takovémuto účelu zdaleka nejlevnějším řešením na trhu. Jako spořicí produkt ale při současných nízkých úrokových sazbách zaostává – a nese s sebou nemalé riziko.

Stavební spoření jakožto spořicí produkt je střednědobé. Jeho optimální délka je 6 let (a pár měsíců, máme-li být přesní). Jeho založení v dnešní době s sebou nese velké riziko: úrokové sazby mohou vzrůst. Česká národní banka očekává držení politiky nízkých úrokových sazeb do roku 2016. Pak pravděpodobně sazby vzrostou – a kdo si uzavře stavební spoření dnes, bude mít nízké sazby i další čtyři roky.

Poplatky, poplatky, poplatky…

Banky v Česku žijí hodně z poplatků. Pro ně i pro ekonomiku je to výhodné. Díky tomu jsou stabilní a ziskové i v době, kdy zahraniční banky čelí finančním problémům. Nejinak tomu je u stavebních spořitelen, které jsou specializovanými bankami.

S prvním poplatkem se člověk zakládající stavební spoření setká již při sepsání smlouvy. Za založení účtu si stavební spořitelny svorně účtují 1 % z cílové částky – tedy z částky, která je fiktivní sumou předpokládaných úspor, úroků, státního příspěvku a případného úvěru. Jedinou výjimkou (s odhlédnutím od případných „akčních nabídek“) je Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka, SSČS), která při uzavření smlouvy přes internet naúčtuje 495 Kč.

Stavební spořitelny se u „vstupního poplatku“ liší pouze v maximální částce, kterou klientovi předepíší. Ta se pohybuje od 10 tis. Kč do 30 tis. Kč, tedy z cílové částky od 1 mil. Kč do 3 mil. Kč.

Tabulka 1: Maximální výše poplatku za sjednání smlouvy o stavebním spoření

Stavební spořitelna

Maximální poplatek

ČMSS

15 000 Kč

SSČS

neuvádí

RSTS

15 000 Kč

MPSS

10 000 Kč

WSTS

30 000 Kč

Zdroj: Stavební spořitelny

Tím ale poplatky nekončí. Další si stavební spořitelny naúčtují za vedení účtu stavebního spoření. S nimi se klient nedostane pod 300 Kč ročně.

 Tabulka 2: Poplatky za roční vedení účtu vč. výpisu, není-li elektronický zdarma

Stavební spořitelna

Roční vedení

ČMSS

330 Kč

SSČS

310 Kč

RSTS

320 Kč

MPSS

325 Kč

WSTS

300 Kč

Zdroj: Stavební spořitelny

Za šest let klient zaplatí poplatek za vedení účtu sedmkrát. Uzavře-li smlouvu s cílovou částkou 300 tis. Kč (nejčastěji uzavíraná), zaplatí celkem 5 100 Kč jen na poplatcích. Pokud v maximální míře čerpá státní příspěvek, získá „od státu“ 14 tis. Kč. Po odečtení poplatků se ale „státní příspěvek“ smrskne na 8 900 Kč.

Výnosy stavebního spoření

Jediný smysl pro spoření se stavební spořitelnou může mít právě státní příspěvek. Úrokové sazby na stavebním spoření jsou již dnes srovnatelné se spořicími účty. Stavební spořitelny nabízejí úrokové sazby 1 – 1,5 %, více pouze po splnění dodatečných podmínek. Jenže na rozdíl od spořicích účtů jsou peníze u stavební spořitelny vázány až 6 let. A to takovým způsobem, že až ČNB zvýší své úrokové sazby, projeví se to na spořicích účtech, ale nikoli u již uzavřených smluv o stavebním spoření.

Tabulka 3: Základní úrokové sazby stavebního spoření

Stavební spořitelna

Úroková sazba

ČMSS

1,5%

SSČS

1,0%

RSTS

1,5%

MPSS

1,0%

WSTS

1,5%

Zdroj: Stavební spořitelny

Vyšší úrokové sazby nabízí ČMSS (Liška) v rámci svého spoření Variant. U Flexibilního spoření připočte 10 % k úrokům (a získá tak úrokovou sazbu 1,65 %), pokud po šesti letech smlouvu vypoví a má naspořeno alespoň 40 tis. Kč.

Pravidelného spoření s Liškou může získat bonus až 50 % a úrokovou sazbu 2,25 %. Musí ale pravidelně spořit po dobu 9 let. Pravidelným spořením je myšleno, že žádný měsíc neklesne zůstatek účtu pod hranici stanovenou minimální výší sjednaného spoření ve smlouvě. Stačí ale jen jedinkrát zmeškat…

Tabulka 4: Výše bonusu Pravidelného spoření

Výše úrokového bonusu

Minimální doba spoření

10 % připsaných úroků (roční výnos cca 1,65 %)

4 roky

20 % připsaných úroků (roční výnos cca 1,8 %)

6 let

50 % připsaných úroků (roční výnos cca 2,25 %)

9 let

Zdroj: ČMSS

Pro koho je stavební spoření vhodné

Stavební spoření je vysoce konzervativní produkt. Nabízí nízké zhodnocení, ale odměnou je relativní jistota. Nezapomeňte, že ani státní příspěvek není zcela jistý a jeho výše se může změnit.

Stavební spoření je v současnosti vhodné pro dva typy klientů: Ty, kteří odmítají jakoukoli nejistotu budoucího výnosu (a zároveň si nepřipouští možnost snížení státního příspěvku), a pro ty, kteří plánují rekonstrukci či částečné financování koupě nemovitosti prostřednictvím úvěru. V obou těchto případech lze stavební spoření doporučit.

Anketa

Máte uzavřené stavební spoření?

Ano. (1166)
 
Ne. (329)
 
Nevím. (28)
 Celkem hlasovalo 1523 čtenářů

Stavební spoření? Zdaleka ne pro všechny… >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

Re: čím, čím to jenom je. Liška | 12.08.2014 00:17
Re: čím, čím to jenom je. Radek | 08.08.2014 18:16
Elektra | 08.08.2014 14:25
čím, čím to jenom je. Carmen | 08.08.2014 13:08

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »