EUR 24.640

USD 21.274

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.90 %

EUR 24.640

USD 21.274

Text: Jana Zámečníková

13. 10. 2015

Stavební spořitelny lámou úrokové rekordy

 


 

Léto jindy poměrně klidné si pohrálo s úrokovými sazbami úvěrů ze stavebního spoření. Zatímco úrokové sazby hypotečních úvěrů již v létě začaly pozvolna růst, sazby úvěrů ze stavebního spoření ještě klesaly. V červenci se průměrná úroková sazba podle České národní banky dostala až na 3,88 procenta. V srpnu sazba o kousek stoupla, ale stále se udržela pod čtyřmi procenty s průměrnou sazbou 3,95 procenta.

„Nízké úrokové sazby se odrážejí v nárůstu zájmu o úvěrování, my jsme za prvních devět měsíců roku meziročně zvýšili objem poskytnutých úvěrů o 7 procent,“ uvedl místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Manfred Koller.

Celkem poskytly stavební spořitelny do konce srpna úvěry za více než 30 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 15 procent. Za celý loňský rok se objem poskytnutých úvěrů vyšplhal na 40,2 miliardy korun.

Když rekonstrukce, tak se stavební spořitelnou

Úrokové sazby na historických minimech zvyšují chuť českých domácností zvyšovat kvalitu svého bydlení. Podle průzkumu ČMSS míří více než třetina českých domácností, které si chtějí vylepšit bydlení, do stavební spořitelny. „Část rekonstrukce téměř každá domácnost zaplatí ze svých úspor. Zbývající potřebné prostředky pak chtějí nejčastěji financovat pomocí úvěru od stavební spořitelny, který volí 36 % dotázaných,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura. Již při uzavření stavebního spoření počítá většina lidí s možností vzít si úvěr, pětina lidí si pak uzavírá stavební spoření kvůli úvěru.

Méně využívaným prostředkem k financování rekonstrukcí jsou pak úvěry spotřebitelské, které zvolilo jen 17 procent dotázaných. Důvodem je zejména jejich cena. „Oproti spotřebitelským úvěrům jsou úvěry ze stavebního spoření až 3× levnější, podle stejné statistiky ČNB je průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů na úrovni 12,6 procenta,“ vysvětlil Manfred Koller.

Tabulka 1: Vývoj průměrných úrokových sazeb úvěrů ze stavebního spoření a spotřebitelských úvěrů

Období

Úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření

Úrokové sazby spotřebitelských úvěrů

srpen 15

3,95%

12,61%

červenec 15

3,88%

12,58%

srpen 14

4,40%

14,01%

červenec 14

4,43%

14,15%

srpen 04

5,40%

15,23%

červenec 04

5,45%

14,90%

Pozn.: Česká národní banka sleduje údaje od roku 2004.
Zdroj: ČNB

Financovat rekonstrukce hypotečním úvěrem se podle průzkumu ČMSS rozhodlo pouhých 11 procent respondů. Hypoteční úvěry jsou sice většinou levnější než úvěry ze stavebního spoření, jejich získání je ale podmíněno zástavou nemovitosti, kterou úvěry ze stavebního spoření do určité výše nevyžadují. Při vyřízení hypoték je potřeba počítat také s vyššími fixními náklady, jako je například odhad nemovitosti či poplatky na katastru nemovitostí.  

Kuchyně jsou srdcem domácností. Zřejmě i proto hodlá 58 procent českých domácností v nejbližší letech zvelebit právě tuto část jejich bytu či domu. V těsném závěsu jsou rekonstrukce koupelen, které se chystá předělat  57 procent domácností. 

Nejen akční nabídky jsou výhodnější

Řádný úvěr ze stavebního spoření pod čtyři procenta naleznete v nabídce všech stavebních spořitelen. Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) garantuje úrokovou sazbu od 2,99 procenta, ČMSS od 2,95 procenta, Modrá pyramida –  stavební spořitelna 3,49 procenta, Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) 3,99 procenta a Wüstenrot stavební spořitelna od 1,99 procenta.

Překlenovací úvěry bez zajištění pod čtyři procenta stavební spořitelny nenabízejí. Například u Wüstenrot začíná úroková sazba u překlenovacího úvěru ProBydlení bez akontace a zajištění na 4,5 procentech. „Půjčka ProBydlení má široké spektrum využití. Lze s ní financovat jak drobné úpravy v bytě, tak i nákladnější rekonstrukce bydlení. Jsem přesvědčena, že úroková sazba u úvěru bez akontace a zajištění se splatností do 10 let ve výši od 4,5 % ročně je pro žadatele velmi atraktivní,“ uvedla Dagmar Náhlíková, vedoucí úseku vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

RSTS na rekonstrukce bez zajištění půjčuje od 4,69 procent, SSČS od 4,95 procent, ČMSS od 4,4 procent a Modrá pyramida od 4,99 procent. Výhodnější jsou pak úvěry zajištěné nemovitostí, které ale lidé na rekonstrukce příliš nevyužívají.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.03 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Hypoteční olympiáda – “93 tisíc čistého ” aneb nemovitosti mimo dosah střední třídy

Průměrná výše nové hypotéky v Česku dosáhla podle ČNB téměř 4 miliony korun. Klíčová otázka ale zní: jak velkou část rozpočtu tahle částka ukrojí? Podle dat ČNB je průměrná dluhová služba u nových hypoték na úrovni 38 % příjmů. Aby se domácnost vešla do tohoto průměru, musela mít čistý měsíční příjem přes 93 tisíc korun. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 07. 2025

Swiss Life Hypoindex: Hypotéky v červenci nečekaně zdražily, jsou opět nad 5 %

První prázdninový týden přinesl všem zájemcům o hypotéku nečekané procitnutí. Po dvou měsících totiž index Swiss Life Hypoindex citelně vzrostl o desetinu procentního bodu a vrátil se tak nad pětiprocentní hranici. Nejvíce stouply sazby u pětileté fixace (LTV do 80 %), a to téměř o čtvrt procentního bodu. Naopak u jednoleté fixace v porovnání s červnem stagnovaly.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

09. 07. 2025

Koupil byt, zaplatil milion a vydělal čtyři. Příklady pákové výhodnosti hypotéky

Může obyčejná garsonka za pár milionů vydělat víc než akcie nebo fondy? Ano, pokud jste ji ale koupili včas. Srovnání tří konkrétních bytů v novostavbách v Praze ukazuje, že i s běžnou hypotékou a malým vlastním vkladem mohli investoři zhodnotit své peníze o stovky procent. V některých případech až 20 % ročně.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 07. 2025