EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Stavební spořitelny lámou úrokové rekordy

 


 

Léto jindy poměrně klidné si pohrálo s úrokovými sazbami úvěrů ze stavebního spoření. Zatímco úrokové sazby hypotečních úvěrů již v létě začaly pozvolna růst, sazby úvěrů ze stavebního spoření ještě klesaly. V červenci se průměrná úroková sazba podle České národní banky dostala až na 3,88 procenta. V srpnu sazba o kousek stoupla, ale stále se udržela pod čtyřmi procenty s průměrnou sazbou 3,95 procenta.

„Nízké úrokové sazby se odrážejí v nárůstu zájmu o úvěrování, my jsme za prvních devět měsíců roku meziročně zvýšili objem poskytnutých úvěrů o 7 procent,“ uvedl místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) Manfred Koller.

Celkem poskytly stavební spořitelny do konce srpna úvěry za více než 30 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 15 procent. Za celý loňský rok se objem poskytnutých úvěrů vyšplhal na 40,2 miliardy korun.

Když rekonstrukce, tak se stavební spořitelnou

Úrokové sazby na historických minimech zvyšují chuť českých domácností zvyšovat kvalitu svého bydlení. Podle průzkumu ČMSS míří více než třetina českých domácností, které si chtějí vylepšit bydlení, do stavební spořitelny. „Část rekonstrukce téměř každá domácnost zaplatí ze svých úspor. Zbývající potřebné prostředky pak chtějí nejčastěji financovat pomocí úvěru od stavební spořitelny, který volí 36 % dotázaných,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura. Již při uzavření stavebního spoření počítá většina lidí s možností vzít si úvěr, pětina lidí si pak uzavírá stavební spoření kvůli úvěru.

Méně využívaným prostředkem k financování rekonstrukcí jsou pak úvěry spotřebitelské, které zvolilo jen 17 procent dotázaných. Důvodem je zejména jejich cena. „Oproti spotřebitelským úvěrům jsou úvěry ze stavebního spoření až 3× levnější, podle stejné statistiky ČNB je průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů na úrovni 12,6 procenta,“ vysvětlil Manfred Koller.

Tabulka 1: Vývoj průměrných úrokových sazeb úvěrů ze stavebního spoření a spotřebitelských úvěrů

Období

Úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření

Úrokové sazby spotřebitelských úvěrů

srpen 15

3,95%

12,61%

červenec 15

3,88%

12,58%

srpen 14

4,40%

14,01%

červenec 14

4,43%

14,15%

srpen 04

5,40%

15,23%

červenec 04

5,45%

14,90%

Pozn.: Česká národní banka sleduje údaje od roku 2004.
Zdroj: ČNB

Financovat rekonstrukce hypotečním úvěrem se podle průzkumu ČMSS rozhodlo pouhých 11 procent respondů. Hypoteční úvěry jsou sice většinou levnější než úvěry ze stavebního spoření, jejich získání je ale podmíněno zástavou nemovitosti, kterou úvěry ze stavebního spoření do určité výše nevyžadují. Při vyřízení hypoték je potřeba počítat také s vyššími fixními náklady, jako je například odhad nemovitosti či poplatky na katastru nemovitostí.  

Kuchyně jsou srdcem domácností. Zřejmě i proto hodlá 58 procent českých domácností v nejbližší letech zvelebit právě tuto část jejich bytu či domu. V těsném závěsu jsou rekonstrukce koupelen, které se chystá předělat  57 procent domácností. 

Nejen akční nabídky jsou výhodnější

Řádný úvěr ze stavebního spoření pod čtyři procenta naleznete v nabídce všech stavebních spořitelen. Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) garantuje úrokovou sazbu od 2,99 procenta, ČMSS od 2,95 procenta, Modrá pyramida –  stavební spořitelna 3,49 procenta, Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) 3,99 procenta a Wüstenrot stavební spořitelna od 1,99 procenta.

Překlenovací úvěry bez zajištění pod čtyři procenta stavební spořitelny nenabízejí. Například u Wüstenrot začíná úroková sazba u překlenovacího úvěru ProBydlení bez akontace a zajištění na 4,5 procentech. „Půjčka ProBydlení má široké spektrum využití. Lze s ní financovat jak drobné úpravy v bytě, tak i nákladnější rekonstrukce bydlení. Jsem přesvědčena, že úroková sazba u úvěru bez akontace a zajištění se splatností do 10 let ve výši od 4,5 % ročně je pro žadatele velmi atraktivní,“ uvedla Dagmar Náhlíková, vedoucí úseku vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

RSTS na rekonstrukce bez zajištění půjčuje od 4,69 procent, SSČS od 4,95 procent, ČMSS od 4,4 procent a Modrá pyramida od 4,99 procent. Výhodnější jsou pak úvěry zajištěné nemovitostí, které ale lidé na rekonstrukce příliš nevyužívají.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024

Komentář: Hypotéky zlevní, ale dostupnost bydlení se nezlepší

Poslední data z ekonomiky signalizují, že v ekonomice nastává obrat a jdeme už nahoru. To se odrazilo v uvažování centrálních bankéřů. Ti mají nejspíš optimistický výhled nejen o těchto indikátorech, ale i u inflace. Je velmi pravděpodobné, že tento týden zveřejněná statistika inflace vykáže dramatické zpomalení. Je dokonce možné, že se během roku 2024 dostaneme […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 02. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 2.: Hra podle pravidel

Při posuzování bonity žádosti o rezidenční hypotéku v USA hraje hlavní roli tzv. úvěrové skóre žadatele, neboli „credit ranking“.  Posuzovatelé hypoték ho získávají od třech akreditovaných společností, které se na jeho poskytování specializují: Experian, TransUnion a Equifax. Úvěrové skóre žadatele o rezidenční hypotéku je výsledkem sledování různých aspektů žadatelovy finanční historie.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *