EUR 25.145

USD 23.453

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.145

USD 23.453

26. 07. 2021

0 komentářů

Technologie výstavby a její vliv na tržní cenu domu

 

Odhad domu a jeho ceny je s přicházejícími novými technologiemi a moderními trendy ze zahraničí stále náročnější. Dostupné technologie výstavby, neustále se vyvíjející nové stavební materiály a jejich vlastnosti kladou zvýšené nároky na odborné znalosti pro správné stanovení ceny domu. Pro jakou technologii výstavby se rozhodnout? Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody? A jaký dopad má volba stavební technologie na tržní cenu nemovitosti?

Loading



 

Co vše při rozhodování o technologii výstavby rodinného domu zvážit
Zkuste si představit stejně veliké rodinné domy z pohledu zastavěné nebo obytné plochy, postavené ve stejné ulici. Jeden je postaven tradiční technologií zděné stavby z cihel, druhý je dřevostavba se sendvičovou technologií a třetí jako základ stavby využije vyřazené lodní kontejnery. Vliv na odhad ceny domu bude zásadní. „Do ceny se však nepromítne jen použitá technologie a vstupní investice, ale i životnost stavby, izolační vlastnosti, náklady na údržbu a mnoho dalších faktorů,“ upozorňuje Jakub Zámiš, realitní odborník z on-line kalkulačky Odhad-zdarma.cz, která se používá po bezplatný on-line odhad tržní hodnoty nemovitostí. Co vše je při volbě technologie výstavby rodinného domu potřeba zvážit:
1. Samozřejmě rozpočet. Bude vždy jedním z hlavních rozhodovacích kritérií a také má zásadní vliv na tržní hodnotu.
2. Lokalita. Ne každá technologie se hodí do každé lokality. Přestože klimatické podmínky České republiky jsou víceméně vyrovnané, některé materiály a technologie se například nehodí pro výstavbu v oblastech s rizikem záplav a přívalové vody (typicky pórobetonové tvárnice, ale i vybrané dřevostavby). Na pozoru buďte u zahraničních dodavatelů. Technologie výstavby vhodná pro středomořské lokality nemusí našemu prostředí vyhovovat. U zahraničních dodavatelů myslete i na cenu dopravy, kurzové rozdíly (u milionových investic už je i menší pohyb kurzu znát) a také formální ošetření transakce (smluvní zajištění a rozdílná právní úprava v cizí zemi může způsobit nepříjemnosti).
3. Náročnost a délka výstavby. Obvykle nejjednodušší a nejrychlejší je stavba rodinného domu z větších prefabrikovaných celků, které se na místě stavby smontují do podoby hrubé stavby doslova za několik dnů nebo dokonce hodin. O něco delší a náročnější je vždy výstavba z tzv. „kusových prvků”, ať už jde o cihly nebo tvárnice. Některé materiály vyžadují určité technologické časové prostory pro vysychání a stabilizaci konstrukce. Zásadní vliv na celkový čas výstavby má také rozhodnutí, zda bude rodinný dům stavěn svépomocí nebo tzv. “na klíč”, případně kombinací vlastní práce a subdodávek od firem.
4. Výběr zdiva. Základní stavební materiál je rozhodující pro zvolenou technologii výstavby. Vedle jeho ceny je důležitá také nasákavost, životnost, schopnost tepelné izolace, odolnost v tahu a tlaku nebo akumulace tepla. Některé rodinné domy (například vybrané dřevostavby) díky použitým materiálům rychle vytopíte, ale při větrání rychle chladnou. Každý materiál má své klady i zápory.
5. Provozní náklady. S výběrem technologie a zdiva souvisí i rozhodování, jak bude dům vytápěn a odvětráván. Jak bude řešen odvod přebytečných par a případná klimatizace. To vše se promítne i do rozpočtu na provoz. Myslete i na to, že v domě chcete žít obvykle celý život a vaše potřeby, finanční možnosti a síly na případnou údržbu se budou v čase měnit.
Nejčastější technologie výstavby a jejich (ne)výhody
Zděný dům z cihel 
Stále nejčastější způsob výstavby u nás. Dnes už ale není cihla jako cihla. Tradiční materiál prošel vývojem a existují i vysoce moderní technologie cihlové výstavby umožňující suché zdění.
 Výhody: životnost, nosnost, vysoká akumulace tepla ve zdivu, vysoká zvuková izolace, tradice.
Nevýhody: pracnost, délka výstavby, nízký tepelný odpor a nutnost dodatečné tepelné izolace, při mokrém zdění je potřeba nechat stavbu tzv. „vymrznout”, v případě použití malty nebo lepidel nelze stavět v mrazech.
Dům z pórobetonových tvárnic 
Tento materiál je velmi podobný cihlovému domu. Jak vlastnostmi, tak způsobem výstavby.
Výhody: lepší izolační a tepelné vlastnosti, tvárnice jsou výrazně lehčí díky vysokému obsahu vzduchových bublin, nižší cena a snadné opracování.
Nevýhody: nižší nosnost – vhodné pro domy s nízkým počtem podlaží, nižší akumulace tepla a horší izolace zvuku, tvárnice díky své struktuře snadno nasakují vodu – proto se nehodí do lokalit s rizikem kontaktu s vodou (záplavové zóny).
Dřevostavby 
Tyto domy jsou z převážné části postaveny ze dřeva. Dřevo je přírodní materiál a získává si tak při výstavbě domu stále více příznivců. I u dřevostaveb existuje na trhu více možností v použitých technologiích. Od tradiční tesařské práce a masivní stavby z kulatin až po sendvičové, panelové a rámové dřevostavby. U těch pak dochází buď k výrobě celých hotových dílů mimo místo stavby nebo se stavba skládá na místě z menších modulových a konstrukčních prvků, které se na stavbě jednoduše smontují.
Výhody: přírodní materiál, rychlost výstavby, výborné izolační vlastnosti, stavět lze i v zimě, snadná likvidace stavby.
Nevýhody: kratší životnost, nízká zvuková izolace, nízká akumulace tepla ve stěnách, rizika spojená s  nekvalitním materiálem – dřevo, které není správně ošetřeno, vysušeno a není homogenní, rizikem je i promoknutí stavby v průběhu výstavby.
Odhad ceny domu s sebou přináší výzvy v podobě zohlednění celé řady faktorů. Vedle těch samozřejmých, jako jsou lokalita, stáří, velikost, právní vady, stavebně-technický stav, se s přibývajícími možnostmi výstavby objevují také faktory, které běžný člověk odborně posoudit nedokáže. Ať už se rozhodujete o způsobu výstavby nového domu, nebo vybíráte z nabídek domů ten pravý pro vás, přizvěte ke svým rozhodnutím odborníky.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Nájmy rostly pomaleji, než se čekalo

Zajímavá zpráva přichází pro všechny domácnosti mířící do nájmů. Jejich aktuální růst je výrazně nižší, než jaký předpokládaly prognózy ze začátku roku. A to přesto, že poptávka nepřestává být rekordní. Například v Praze se pohybuje kolem 45 zájemců na jeden byt, v Brně kolem 20 zájemců. Pražské ceny se nyní pohybují na úrovni 359 korun za metr […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku

Stagnace cen na českém realitním trhu, kterou jsme sledovali posledních 18 měsíců, je pravděpodobně ta tam. A tolik očekávané zlevňování nemovitostí už rozhodně nemá smysl vyhlížet. Ceny bytů se až na výjimky obrátily k růstu po celém Česku a výrazně zdražují i rodinné domy. I nadále však platí, že nemovitostí se k široké veřejnosti dostane výrazně méně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *