Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Variabilní hypotéky nejsou pro každého. Radíme, na co si dát pozor

Variabilní hypotéky nejsou pro každého. Radíme, na co si dát pozor

Hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou bývají někdy velice výhodné. Dá se tak získat nižší sazba, než je ta fixní. Jenže nic není tak jednoduché. I variabilní hypotéky mají své nástrahy a záludnusti.

1)    Na změnu PRIBORu

Jak jsem zmiňoval v minulém článku, sazba PRIBOR se může měnit a mění se – jak vidíte v grafu. A vezměme si příklad, že máte marži banky 2,0 % p.a. plus 0,3 (cca aktuální výše PRIBOR 1M) a máme výslednou sazbu 2,30 %. (jen pro ilustraci). A může se také stát, že PRIBOR nebude 0,3 %, ale bude třeba 3 % a vy náhle máte 3 plus 2,0 % (marže). Rozdíl ve splátce je obrovský. Doslova.

Uveďme si to na příkladu 1 000 000,– Kč při 20 leté splatnosti:

2,3 %      =             5 202,– / m

5,0 %      =             6 600,– / m

Některé banky proto mají ve smlouvě takovou „pojistku“. Banka si v úvěrové smlouvě řekne, že pokud např. PRIBOR za období 1 roku vystoupí o více, než o 1 % automaticky se Vám překlopí plovoucí sazba na fixní sazbu. Někdy si klient může zvolit – 1, 3, 5 let. (někdy si ani volit nemůže a má fixní sazbu automaticky v úvěrové smlouvě).  Jenže tento obranný mechanismus je sporný a je otázka, jestli by jej klient měl vůbec chtít. Marketingově to zní výborně: neboj, kliente, když se zvednou sazby, my ti „to zafixujeme, abys neplatil hodně – my, hodná banka tě ochráníme od těch vysokých sazeb“.  Proč by měl v tuto chvíli klient zpozornit? Proč by banka měla nechat klienta si projít úrokovou krizí, myšleno vysokých sazeb a zvyšujícího se PRIBORu a tím pádem i jeho úroků v hypotečním úvěru? A dělá to banka pro sebe či pro klienta? Je to o tom, že klient přejde např. na 5t letý fix, který ale z pravidla stoupá rychleji než PRIBOR. Tedy pokud PRIBOR stoupl například o 1 %, tak se nám mezi tím zvýšil 5 letý fix klidně i o 2 %.

Klient tak vlastně (i nechtěně) přejde na 5 letou fixaci ve špatné době, tedy v době vysokých fixních sazeb. Je to stejné jako v životě. Jednou jste nahoře a jednou dole. Stejně tak je na tom i ekonomika a tím pádem i úrokové sazby. A přeci nikdo nechce fixovat sazby na dlouhou dobu v době vysokých sazeb. Tedy je daleko zajímavější mít stále plovoucí sazbu a doslova proplout období vysokých úrokových sazeb na plovoucí sazbě. Proč? Jednoduše díky průměru.

Tím, že mám fixní období každý měsíc u plovoucí sazby, tak se mne průměruje cena peněz. A proč tedy banka má tuto pojistku? Kvůli sobě … logicky. Ona se prostě bojí, že když klient platil částku X a nyní má splácet částku Y navýšenou někdy i rapidně, že by to neutáhl a úvěr by se stal defaultní. Tedy klient by nebyl schopen splácet. Proto raději klientovi „zafixuje“ sazbu sice vyšší nežli má na plovoucí sazbě, ale dle jejího přesvědčení nikoliv na nejvyšší úrovni, kterou by již klient lidově neutáhnul.

A jsme u toho, co chci tímto článkem říci. Kdy je tedy dobré si vzít plovoucí sazbu? Ano, v dobách vysokých úrokových sazeb! Přeci si nebudu fixovat za draho! Přeci si nechcete zafixovat za draho, např. za 5,5%?  Je prostě daleko lepší si vzít floatovou sazbu v době, kdy cena zdrojů je vysoká. A průměrovat si tak cenu. Ona jednou klesne, nebojte. A navíc, v dobách vysokých úrokových sazeb, jsou marže na plovoucích sazbách daleko nižší, nežli dnes. Dnes je marže cca 2% ale jsou i např. 2,7 %. Prostě jsou moc vysoké. Marže banky u plovoucí sazby by měla být v rozmezí nejlépe 1,2 – 1,6 %. (dle mého osobního názoru by měli být ještě nižší, protože veškeré riziko zvýšení splátek a úroků na sobě nese klient a banka žádné riziko v zásadě nemá). Inu, chtěl jsem říci, že dnes je marže cokoliv pod 1,5 % je dobré. Prosím ale bez jakýchkoliv „ale“ podmínek dalších produktů. Bavíme se o čistém úroku bez dalších produktů podmíněných bankou.

No a to jsme u jádra pudla celého článku. Mám si tedy dnes vzít hypoteční úvěr s variabilní sazbou cca 2 – 2,3 % nebo fixní hypotéku za 2,7 % p.a. která je běžně na trhu? Co myslíte? Ano, správně = FIXNI. Ten rozdíl cca 0,5 % p.a v dobách rekordně nízkých sazeb je tak marginální, že se mi to rozhodně nevyplatí.

Spočítejme si to opět na příkladu 1 000 000,– CZK se splatností na 20let

2,3 %      =                             5 202,–

2,7 %      =                             5 397,–

Opravdu by Vám stálo za to, za těch 195,– Kč / m za nejistotu růstu sazeb u variabilní sazby? Nemyslím. Resp. určitě ne, v žádném případě.

2)    NA FIXACI

Proč bych si měl dávat pozor na fixaci? Když mám u variabilní sazby fixaci každý měsíc? Chyba lávky! I u plovoucí sazby máte fixační období. Ano, opravdu a myslím tím fixační období marže na plovoucí sazbě. Ano… je to tak. Jak jsem psal výše, úroková sazba se skládá z PRIBORU a marže banky. Ale marže banky není většinou po celou dobu úvěrového vztahu. Pozor na to. Marži a její platnost (dobu trvání) si vlastně sjednáváte při podpisu úvěrové smlouvy. Může být např. na rok, 3, 5, 10 ale klidně i po celou dobu trvání obchodu. Logicky, čím delší časové období fixní marže, tím větší marže. Takže si určitě dávejte prosím pozor na to, na jak dlouhou dobu si fixujete marži u plovoucí hypotéky jak je velká.

Nyní se pojďme podívat na 2 případy:

Vzal jsem si hypoteční úvěr, dnes s fixní sazbou na X let.

Co se tedy může stát? Je možné, že za X let mne skončí fixní období a nikdo Vám dnes nedokáže říci, jaké budou sazby v danou dobu při konci Vašeho fixačního období. Je pravdou, že nižší pravděpodobně nebudou (ale nikdy neříkej nikdy). Ale jde o to, v jaké budou cenové hladině. Určitě, budou-li sazby vysoko či výše nad průměrem (průměr sazby od roku 2006 do dneška po měsících je 4,45% p.a.),  zajímal bych se o plovoucí sazbu či spíše kratší fixní období. Octnete-li se v dobách sazeb oscilující kolem 3% p.a. (jako dnes) na např. 5ti leté fixní období, neváhal bych fixovat na dobu delší.

Vzal jsem si hypoteční úvěr s plovoucí sazbou

Pokud jste si jej vzal nyní, zkontroloval bych si určitě marži v úvěrové smlouvě a současnou výši úroků na Vašem hypotečním úvěru. A i délku fixace marže, abych věděl, kdy mne skončí. Obecně, pokud máte na hypotečním úvěru plovoucí sazbu a oscilujete kolem 2,3 – 3 % p.a. určitě bych neváhal, ba naopak doporučoval bych přejít na fixní období. Úroky dosáhnete stejné anebo i nižší a budete klidně spát po dobu (delší) fixace. A marže banky je opravdu obrovská.  

Máte-li hypoteční úvěr s plovoucí sazbou již delší dobu … asi máte nyní i nižší úrok. Vy, jež jste si sjednali plovoucí sazbu s dobách vysokých sazeb, opravdu jste mohli dosáhnout na marže bank oscilujících kolem 1,2 – 1,6% p.a. a tak dnes máte svůj hypoteční úvěr úročen v rozmezí cca 1,5 – 1,9 % p.a. Což je již rozhodně zajímavé. Být Vámi, pro jistotu zkontroluji fixní období marže u Vaší banky. Stejně tak nezapomeňte na to si zkontrolovat, zda banka nemá nějaké „zastropování“ růstu PRIBORu a automatického přechodu na FIX a daných podmínek. Podle toho bych se rozhodoval. Obecně, pokud by Vaše marže měla „fixaci“ ještě na hodně dlouho, určitě bych neváhal si ji nechat. I při růstu sazeb stále budete pod průměrem trhu. Překonáte úrokovou krizi s grácií a budete průměrovat cenu peněz. Pokud se vám fixní období marže krátí (např. již zbývá poslední rok), neváhal bych začít vyjednávat se současnou, či konkurenční bankou. Ovšem dnes, bych raději doporučoval přejit na FIXNí sazbu, nebo na nízkou marži zmiňovanou výše v článku.

Na co si dát tedy pozor u plovoucích sazeb?

-          První co je, si musíte uvědomit, že musíte sledovat trh a dění na něm. Plovoucí sazba určitě není pro toho, kdo se o trhy a ekonomiku nezajímá.

-          Také není vhodná pro toho, kdo to má „jen tak tak“ se splácením. Musíte vzít v potaz to, že dnes splácíte na plovoucí sazbě možná méně než na fixu, ale jak jsem uváděl v příkladech, to platit nemusí. Musíte mít tedy dostatečnou rezervu na případné (i výrazné) navýšení měsíční splátky. Nebojím se říci klidně 30 % nad vaši současnou měsíční splátku na plovoucí sazbě.

-          Sledujte marži banky a její fixaci – tedy období, po jak dlouhou dobu je marže fixována

-          Ostatní nutné produkty, které musíte mít, abyste získali nízkou marži banky. Sledujte různé připojištění, životní pojištění, nemovitosti, účty, kreditní karty, které vám mohou úvěr sakra prodražit. Zde platí, 3× počítej a jednou podepiš.

-          Nedívejte se na váš hypoteční úvěr s optikou daného roku či měsíce kdy jej podepisujete. Ale hypoteční úvěr si sjednáváte kolikrát na desítky let. Přemýšlejte v delších časových horizontech, fixacích a etapách života.

-          Zkuste najít vhodnou dobu přechodu z plovoucí sazby na fixní. Pozor na to, že některé banky mají automatický přechod při určitém nárůstu PRIBORu

-          Fixní sazby rostou obecně rychleji, nežli plovoucí.

-          Plovoucí sazbu si sjednávejte s co nejnižší marží banky

-          Ještě jsem nezmínil, že některé banky mají u plovoucích sazeb degresivní či lineární způsob splácení úroků. Tedy může se dokonce stát, že i s podstatně nižší úrokovou sazbou na plovoucí sazbě budete splácet daleko více na měsíční splátce. Pravda, na úkor rychlejšího umořování úvěru.

-          Pokud jsou fixní sazby na nynějších úrovních, rozhodně si zafixujte sazbu pod 3 % na delší časové období

 

Variabilní hypotéky nejsou pro každého. Radíme, na co si dát pozor >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »