Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek?

Státní fond rozvoje bydlení pro mladé aktuálně nabízí dva programy dotovaných úvěrů. První běží již dlouhodobě (Úvěr 150) a peníze z něj lze využít na rekonstrukci bydlení. Druhý je čerstvě schválenou novinkou (Program 600), do něhož SFRB začne přijímat žádosti od 21. dubna 2016. Oba programy jsou určené pro lidi do 36 let.

Vedle dotovaných úvěrů pro mladé nabízí SFRB i další programy. V rámci Programu Výstavby lze čerpat úvěry na výstavbu či úpravu nájemních bytů určených pro seniory, pro mladé do 30 let a pro lidi postižené přírodní katastrofou. A stále je také možné zažádat o úvěr na opravy a modernizace Panel 2013+.

Program 600

Program 600 je určený pro mladé rodiny (do 36 let) pečující alespoň o jedno dítě ve věku do 6 let. Nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem bytu či rodinného domu ani nesmí být nájemníky družstevního bytu. Nízkoúročený úvěr lze využít na pořízení bydlení – tedy na jeho koupi, výstavbu či úpravu nebytového prostoru na bytový. Přípustné je také pořízení podílu v bytovém družstvu.

Mladá rodina bude moci v rámci Programu 600 čerpat úvěr ve výši 50 až 600 tis. Kč, ovšem pouze do 50 % nákladů pořízení bydlení či výše odhadní ceny nemovitosti. Celková výše využitých úvěrových zdrojů včetně např. hypotečního úvěru nesmí překročit 90 %. Domácnost tak musí alespoň 10 % nákladů hradit z vlastních zdrojů.

Proč o úvěr žádat?

Důvodem pro podání žádosti o úvěr z Programu 600 není ani tak úroková sazba. Ta se pohybuje na úrovni referenční sazby EU s přirážkou 1 až 2 procentních bodů. Úspěšný žadatel tak může úvěr čerpat se sazbou od 1,46 %, což při současných průměrných úrokových sazbách hypoték ve výši 2,02 % není zásadní rozdíl. Sazba je fixovaná na 5 let, následně se upraví podle aktuální referenční sazby EU.

Výhodou úvěru z Programu 600 je jiné posuzování bonity (schopnosti splácet) žadatele, než jaké využívají banky. Zájemce tak může na úvěr od SFRB dosáhnout, zatímco banka by se půjčit zdráhala. S prostředky od fondu je i další financování snadnější – banka raději půjčí úvěr na 50 % zástavní hodnoty nemovitosti než na 90 %.

Státní fond rozvoje bydlení také vždy nevyžaduje zajištění nemovitostí. Spokojí se také se zástavou nemovitosti v druhém pořadí (za bankou) doplněné jedním ručitelem, případně i dvěma ručiteli. Přípustné jsou i další způsoby zajištění úvěru.

Mladé rodiny mohou ocenit i možnost odložení splácení jistiny o 6 měsíců (maximální splatnost úvěru zůstává 15 let) a trojnásobnou možnost přerušení splácení jistiny na 2 roky (splatnost se může prodloužit až na 21 let).

Úvěr 150

Úvěr 150 je určený na opravy a rekonstrukce prováděné mladým párem či jednotlivcem mladším 36 let. Účelu odpovídá i maximální výše úvěru 150 tis. Kč. Stanovena je i maximální splatnost na 10 let a fixní úroková sazba po celou dobu splácení úvěru 2 % ročně.

Zajištění Úvěru 150 je možné pouze ručitelem mladším 55 let s doloženým příjmem za poslední 3 měsíce ve výši alespoň 10 tis. Kč.

Podpora pro každého

V rámci podpory zkvalitňování bytového fondu nabízí SFRB další dotované úvěry. Nejvýznamnější je v rámci programu Panel 2013+, kde může majitel bytového domu získat úvěr na rekonstrukci za úrokovou sazbu od 0,75 % ročně po dobu až 30 let.

Z evropských fondů a z prostředků Evropské investiční banky (EIB) nabízí SFRB dotované úvěry na opravy a rekonstrukce i v programu JESSICA. Úvěr je úročen referenční sazbou EU v případě 10leté splatnosti, s přirážkou 1 procentního bodu při splatnosti do 20 let a s přirážkou 2 procentních bodů při splatnosti do 10 let. Jedná-li se o „sociální bydlení“, může být sazba ještě snížena.

Program Výstavby je určen pro podporu výstavby nájemních bytů pro vybrané skupiny obyvatel – pro mladé do 30 let, pro seniory nad 65 let a pro lidi postižené přírodní katastrofou. Úroková sazba úvěru se pohybuje od 0,75 % a odvíjí se od referenční sazby EU a rizikové přirážky žadatele. Úvěr se splatností až 30 let od ukončení výstavby lze využít až na 90 % rozhodných nákladů.

Státní fond rozvoje bydlení poskytuje též úvěry pro lidi zasažené přírodním živlem a vydává záruky za úvěry na výstavbu bytových domů.

Nechcete-li pouze levný úvěr, který musíte splácet, ale nevratnou dotaci, obraťte se na Státní fond životního prostředí (SFŽP). V rámci programu Nová zelená úsporám jsou nyní poskytovány dotace na snížení energetické náročnosti bytových i rodinných domů.

Anketa

Využíváte státní podporu od SFRB?

Ano. (2)
 
Ne. (11)
 Celkem hlasovalo 13 čtenářů

Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Státní fond rozvoje bydlení

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 07.01.2016 00:00 Příspěvek na bydlení v roce 2016: Vzroste až o 273 Kč

Maximální výška příspěvku na bydlení v roce 2016 vzroste. Absolutně si nejvíce mohou polepšit čtyř a vícečlenné rodiny žijící v nájmu v Praze, relativně ale nejvíce vzroste majitelům bytů v družstevním a osobním vlastnictví. A jak je na tom vaše obec? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů