Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne

Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne

Stavební spoření je i po změnách a poklesech úroků nejpopulárnější spořící produkt. V Česku je uzavřeno přibližně 4 miliony smluv a domácnosti v nich mají uloženo zhruba 400 miliard korun. Ale dobrá historie produktu neznamená, že bychom zde měli spořit i nyní.

Stavební spoření za poslední desetiletí prošlo několika úpravami, kde se výrazně snížila státní dotace a zhodnocení. Zatímco v minulosti šlo o nejlepší spořicí produkt na trhu, dnes se jedná pouze o dobrý úvěrový produkt. Pojďme se podívat, v čem je stavební spoření na tvorbu rezervy nevhodné.

Nízké zhodnocení prostředků

Současné zhodnocení nabízené stavebními spořitelnami je někde v rozmezí 1 – 1,5 % p.a. Už se nikde moc nemluví o tom, že toto zhodnocení je hrubé a že nám z něj stát 15 % vezme. Navíc jde o opravdu malou hodnotu, která jen těžko překoná dlouhodobou míru inflace. Tak jako tak, zhodnocení je u tohoto produktu velmi neatraktivní.

Klesající státní dotace

Před rokem 2004 byla státní dotace 4 500 Kč při vložení 18 000 Kč za rok. To je opravdu moc zajímavá suma. Poté však došlo ke dvěma zásadním snížením a současná legislativa nám umožní ze státu vytáhnout 2 000 Kč při vložení 20 000 Kč. V rámci jednoho roku jde teoreticky o zhodnocení 10 %, ovšem na 6letém období je tu zhruba jen 1,5 % p.a.

Omezená likvidita

Pokud chceme peníze ze stavebního spoření dříve, než uběhne 6letá vázací lhůta od založení, dostaneme je pouze za cenu značných sankcí v podobě poplatků a ztráty státní dotace. To může být problém, pokud své peníze opravdu potřebujeme.

Ale ani pokud tato vázací lhůta uběhne, nemáme vyhráno. Máme nárok si své peníze včetně zhodnocení a dotací vybrat, ale bohužel na ně musíme čekat 3 měsíce. V mnoha případech to může být dlouhá doba a může nás to stát možnost koupit výhodně třeba nemovitost nebo auto.

Důvodů, proč na stavebním spoření nespořit, je spousta a tohle byly ty nejzásadnější. Existují alternativy, kde můžeme rovněž pravidelně ukládat peníze a to s vyšším výnosem i dostupností prostředků. Nejvýznamnější alternativou jsou konzervativní podílové fondy. Na podílových fondech konzervativního typu, zejména dluhopisových, můžeme dosahovat výkonnosti okolo 4 % p.a. a mít peníze kdykoli dostupné. Navíc se můžeme zcela legálně vyhnout zdanění výnosu.

Samozřejmě stavební spoření má na trhu místo, ovšem ne jako spořící produkt. Ze stavebního spoření můžeme získat velmi výhodný a rychlý účelový úvěr na jakékoli věci spojené s realizací bydlení. Na spoření jsou jiné nástroje a každý dobrý finanční poradce vám rád pomůže vybrat ty nejvhodnější.

Autor je finanční poradce společnosti Fincentrum.

Anketa

Máte uzavřené stavební spoření?

Ano. (1166)
 
Ne. (329)
 
Nevím. (28)
 Celkem hlasovalo 1523 čtenářů

Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

jde jen o reklamu Karel | 28.08.2016 10:29
dluhopisový fond? VlK | 15.06.2016 07:31
reklama? Petr | 14.06.2016 22:21
Ne!Nevyplatí! Gauner | 14.06.2016 10:22

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »