Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne

Spoření do kasičky - 2 EUR

Jakub Mokroš

Stavební spoření je i po změnách a poklesech úroků nejpopulárnější spořící produkt. V Česku je uzavřeno přibližně 4 miliony smluv a domácnosti v nich mají uloženo zhruba 400 miliard korun. Ale dobrá historie produktu neznamená, že bychom zde měli spořit i nyní.

Stavební spoření za poslední desetiletí prošlo několika úpravami, kde se výrazně snížila státní dotace a zhodnocení. Zatímco v minulosti šlo o nejlepší spořicí produkt na trhu, dnes se jedná pouze o dobrý úvěrový produkt. Pojďme se podívat, v čem je stavební spoření na tvorbu rezervy nevhodné.

Nízké zhodnocení prostředků

Současné zhodnocení nabízené stavebními spořitelnami je někde v rozmezí 1 – 1,5 % p.a. Už se nikde moc nemluví o tom, že toto zhodnocení je hrubé a že nám z něj stát 15 % vezme. Navíc jde o opravdu malou hodnotu, která jen těžko překoná dlouhodobou míru inflace. Tak jako tak, zhodnocení je u tohoto produktu velmi neatraktivní.

Klesající státní dotace

Před rokem 2004 byla státní dotace 4 500 Kč při vložení 18 000 Kč za rok. To je opravdu moc zajímavá suma. Poté však došlo ke dvěma zásadním snížením a současná legislativa nám umožní ze státu vytáhnout 2 000 Kč při vložení 20 000 Kč. V rámci jednoho roku jde teoreticky o zhodnocení 10 %, ovšem na 6letém období je tu zhruba jen 1,5 % p.a.

Omezená likvidita

Pokud chceme peníze ze stavebního spoření dříve, než uběhne 6letá vázací lhůta od založení, dostaneme je pouze za cenu značných sankcí v podobě poplatků a ztráty státní dotace. To může být problém, pokud své peníze opravdu potřebujeme.

Ale ani pokud tato vázací lhůta uběhne, nemáme vyhráno. Máme nárok si své peníze včetně zhodnocení a dotací vybrat, ale bohužel na ně musíme čekat 3 měsíce. V mnoha případech to může být dlouhá doba a může nás to stát možnost koupit výhodně třeba nemovitost nebo auto.

Důvodů, proč na stavebním spoření nespořit, je spousta a tohle byly ty nejzásadnější. Existují alternativy, kde můžeme rovněž pravidelně ukládat peníze a to s vyšším výnosem i dostupností prostředků. Nejvýznamnější alternativou jsou konzervativní podílové fondy. Na podílových fondech konzervativního typu, zejména dluhopisových, můžeme dosahovat výkonnosti okolo 4 % p.a. a mít peníze kdykoli dostupné. Navíc se můžeme zcela legálně vyhnout zdanění výnosu.

Samozřejmě stavební spoření má na trhu místo, ovšem ne jako spořící produkt. Ze stavebního spoření můžeme získat velmi výhodný a rychlý účelový úvěr na jakékoli věci spojené s realizací bydlení. Na spoření jsou jiné nástroje a každý dobrý finanční poradce vám rád pomůže vybrat ty nejvhodnější.

Autor je finanční poradce společnosti Fincentrum.

Anketa: Máte uzavřené stavební spoření?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

4 komentářů k článku “Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne”

 1. Gauner napsal:

  Ne!Nevyplatí!

  Almužna státního příspěvku se odebere na daních a za účet.Brát si úvěr je varianta.Ale za pár let všichni spláčou.

 2. Petr napsal:

  reklama?

  Nu, ať se na mne autor nezlobí, ale fondy NEJSOU alternativou ke stavebnímu spoření. Stavební spoření má smluvně sjednaný výnos a vklady jsou pojištěny do 100.000 EUR. Na fondech se dá vydělat více, než na stavebním spoření, ale dá se i prodělat. A dá se také vše ztratit. Fondy jsou vhodné jako investice pro někoho, kdo je ochoten podstoupit určité riziko, zcela jistě nejsou vhodné pro pravidelné spoření.

  Fondy nejsou hodné zavržení, ale pokud je chci prodávat, je třeba férově přiznat, že za vyšší výnos se platí vyšším rizikem.

 3. VlK napsal:

  dluhopisový fond?

  dluhopisový fond jako alternativa k SS? 4%? Takže autor nás ponouká ke koupi dluhopisových fondů, které nakupuje EU, jsme na spodu úrokových sazeb, takže jakýkoliv pohyb nahoru způsobí ztrátu a pohyb dolů je téměř vyloučený?
  Měl jsem lepší mínění o poradcích Fincentrum…

 4. Karel napsal:

  jde jen o reklamu

  Tak jak psáno výše, jde jen o reklamu a srovnávat investování do fondů se stavebkem je totální blbost. Porovnávat je možno třeba termínovaný vklad nebo spořící účet. Každý z produktů má místo na trhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *