Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zájem o nové byty v létě nepolevil

Zájem o nové byty v létě nepolevil

Ani letní měsíce nezabránily pražskému rezidenčnímu trhu ve třetím čtvrtletí zopakovat pozitivní prodejní výsledky z druhého čtvrtletí. Tempo prodejů nových bytů by se nemělo zastavit ani do konce roku. Ceny nových bytů opět rostou, klesá ale počet bytů připravených k prodeji. Otázkou zůstává, kolik se do konce roku ve skutečnosti nových bytů prodá a kam se vyšplhají ceny.

Podle oficiálních statistik společností Trigema, Skanska Reality a Ekospol se za prvních devět měsíců letošního roku prodalo 5 250 nových bytů. Počet prodaných bytů dosáhl v prvním čtvrtletí 1 850 bytů, ve druhém 1 700 a ve třetím také 1 700 prodaných bytů. To představuje meziroční nárůst o tisíc nových bytů, tedy o 24 procent, a od roku 2011 nárůst o 133 procent. „Podle vývoje prodejů za prvních devět měsíců očekáváme, že se za celý rok prodá v Praze až okolo 7 000 nových bytů. Důvodem je skutečnost, že poslední tři měsíce bývají zpravidla obchodně nejúspěšnější. Hypotéky jsou pořád na přijatelné úrovni,“ uvedl generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural.

Vývoj trhu si pochvaluje i Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol: „Trh s novými byty v Praze šlape jako dobře promazaný stroj. Na trhu je velká nabídka superlevných bytů, úroky u hypoték se pohybují na nízkých úrovních a přibývá lidí, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení a nebojí se kvůli tomu zadlužit.“

Není prodaný byt jako prodaný byt

Společnost Trigema ale upozorňuje, že jsou tato čísla poněkud zkreslená, jelikož berou v potaz i projekt společnosti Ekospol v Hostivaři. Projekt má zatím podepsané pouze rezervační smlouvy, nikoliv smlouvy prodejní, a navíc společnost nemá k projektu územní rozhodnutí. Podle společnosti Trigema by se proto projekt neměl do oficiálních údajů započítávat.

Ale ani očištění dat o projekt společnosti Ekospol, který čítá 460 bytů na rezervační smlouvu, by nezměnilo nic na tom, že trend rezidenčního trhu je růstový. Nárůst by v takovém případě nebyl o 24 procent, ale „pouze“ o 12 procent.

Co se skrývá za poklesem nabízených bytů

Byty se prodávají jako o život, nabídka developerských projektů se ale zužuje a v současné době činí 6 400 bytů v hodnotě přesahující 31 miliard korun. Developeři nabízejí projekty jednorázově a nestíhají připravovat projekty nové, navíc je začínají brzdit nejasnosti kolem pražských stavebních předpisů. Postupný pokles dostupných bytů (o 8,5 procenta) je znatelný jak v meziročním, tak v mezičtvrtletním srovnání.

Roste poptávka, rostou ceny…

Od propadu cen nových bytů v roce 2012 ceny až na jednu výjimku rostou. Ceny ve druhém kvartále letošního roku srazil projekt s levnými byty v Hostivaři.  Průměrné ceny prodaných bytů tak ve druhém čtvrtletí klesl z 56 178 korun na 55 555 korun za metr čtverečních. Ve třetím čtvrtletí se ceny opět vrátily k růstu. Průměrná cena prodaných bytů v Praze vzrostla oproti loňskému roku o 4,3 procenta na 58 156 korun za metr čtverečních.

V rostoucích cenách se odráží zejména neutuchající zájem o nové bydlení. Ceny ovlivňují ale i další faktory. Developeři upozorňují především na růst cen pozemků a cen stavebních prací. Ceny stavebních prací v posledních několika letech klesaly. Nízké ceny stavebních prací donutily stavební firmy omezit kapacity, které v současné době chybí, což zvyšuje jejich cenu. Poklesu cen se jen tak nedočkáme.

Zvyšuje se podíl dražších bytů

Ve třetím čtvrtletí se prodaly pražské byty v celkové hodnotě více než 6,5 miliardy korun. Vývoj cenových segmentů naznačuje, že se pozornost postupně začíná upínat k bytům dražším. Podíl levnější bytů, tedy do 45 tisíc korun za metr čtvereční, poklesl u prodaných bytů z 20 na 12 procent. Nejvíce bytů (48 procent) se prodalo za cenu 45 až 60 tisíc korun za metr čtvereční a nejznatelnější nárůst (z 28 na 40 procent) zaznamenal nejdražší cenový segment, kde se ceny pohybují nad 60 tisíci korun za metr čtvereční. 

V průměru zaplatili ve třetím čtvrtletí kupující za nové bydlení 3,8 milionu korun. Jako již tradičně se prodalo nejvíce bytů s dispozicí 2+kk a 3+kk, u kterých ceny za metr čtverečních nepřekročily 60 tisíc korun. Nejoblíbenější lokalitou byla Praha 10.

Brno stíhá Prahu

Ostatní regiony v České republice táhne Brno. Nabídka developerů by bez Jihomoravského kraje byla výrazně zanedbatelnější. V Brně je k dispozici přibližně 1 200 bytů s průměrnou cenou 55 tisíc korun za metr čtvereční.

„Hlad po nových bytech pokračuje napříč celou republikou, i když ji do značné míry drží především Praha a Brno. V jihomoravské metropoli se průměrná cena za m2 čím dál více přibližuje úrovni, jaká je v hlavním městě,“ dodává Marcel Soural.

Poklidné vody v regionech víří v poslední době pouze Karlovarský kraj, kde se ceny zřítily o jednu třetinu. Na vině jsou majitelé bytů z Ruska, kteří se snaží zbavovat svého majetku ve velkém, ale kupců se nedostává.

Zájem o nové byty v létě nepolevil >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »