Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Život na psí knížku hypotéce nebrání

Život na psí knížku hypotéce nebrání

V poslední době roste popularita sňatků. Každý má ale na manželství jiný pohled. Úskalí přináší jak manželství, tak život na hromádce. Jak je to ale při pořízení hypotéky? Mají snažší život manželé či partneři? (Aktualizováno)

Mladí se obávají dluhů partnera

Manželství stále mnoho partnerských párů odmítá. Důvody bývají různorodé. Budování rodiny často ustupuje do pozadí kvůli kariéře a úspěchu. Mnoho partnerských párů řeší ale také otázku dluhů partnera.

Společné jmění manželů (SJM) odradí nejeden pár od manželství. Zejména závazky, které jednomu z manželů nebo oběma mohou vzniknout za trvání manželství. Partneři ve společné domácnosti se dluhů svého protějšku obávat nemusí. Nesezdaní partneři odpovědnost za závazky druhého nenesou. Platí to i u hypotéky.

„Na manžele se vztahuje zákonné SJM, což znamená, že standardně musí oba manželé společně žádat o úvěr, a rovněž nemovitost společně nabýt do SJM. V opačném případě musí doložit vždy notářský zápis o zúžení SJM, což přináší další výdaje pro klienty. V případě druha a družky toto neplatí, a proto můžou (ale i nemusí) žádat a nabývat společně bez nutnosti řešit notářským zápisem,“ uvedla Marie Mocková z Hypoteční banky.

Rozhoduje bonita

O hypoteční úvěr může zažádat jakýkoliv pár i více uchazečů. Počet žadatelů bývá omezen podle banky na dva, čtyři či šest osob z maximálně dvou až čtyř domácností. Stejné možnosti tedy mají partneři sezdaní i nesezdaní. Rozhodující je ovšem bonita uchazečů, tedy schopnost splácet úvěr.

„U žadatele o hypoteční úvěry posuzujeme především schopnost klienta plnit závazky vůči bance. V případě, že druh a družka žijí ve společné domácnosti, započítáváme do vyhodnocení bonity klienta příjmy obou z nich. Stejný postup platí i v případě žadatelů – manželů,“ uvedl Michal Teubner z Komerční banky.

K posouzení bonity vypočítávají banky u manželů výši životního minima dohromady za společnou domácnost. Nesezdaní partneři ale nejsou považováni za společnou domácnost. „U druha/družky lze považovat za společnou domácnost pouze tehdy, kdy oba společně žádají o úvěr a zároveň oba společně nabývají nemovitost nebo jsou již jejími společnými vlastníky, která je objektem úvěru. Prakticky to znamená, že v případě společné domácnosti lze dosáhnout na vyšší hypotéku, než v případě jednotlivce nebo tehdy, kdyby se muselo vypočítávat životní minimum každému zvlášť,“ vysvětluje Marie Mocková.

„Manželé vystupují vždy jako spolužadatelé o hypoteční úvěr  oba společně, neprokáží-li, že mají zúžené SJM, popř. že závazek z úvěru se vztahuje k výlučnému majetku jednoho z nich. Pro scoring je do životního minima  však i v těchto případech započítáván i druhý z manželů. U partnerů toto banka neřeší,“ uvedla Helena Dušková z Wüstenrot.

Manželé musí navíc s hypotečním úvěrem souhlasit. „Souhlas druhého z manželů se zřízením zástavního práva k předmětu zajištění je nutný vždy, a to i v případě, kdy nemovitost je ve výlučném vlastnictví pouze jednoho z nich; pokud je nemovitost v společném jmění manželů (SJM), pak zástavní smlouvu podepisují vždy oba manželé, pokud je nemovitost ve výlučném vlastnictví pouze jednoho z manželů, pak druhý z manželů svůj souhlas vyjádří podpisem prohlášení, které je součástí zástavní smlouvy. Týká se i případů, kdy je zástavcem například prodávající,“ říká Marie Mocková.

Svatba nebo bydlení?

Společnému bydlení bez uzavření manželství nahrává i cena svatby. Svatba je totiž drahá záležitost, která pár přijde nejčastěji na 140 tisíc korun. Pro mnohé je to zbytečný výdaj, pro jiné zase nezapomenutelná životní událost, bez které se neobejdou.

Počet sňatků v posledních několika letech změnil trend. V roce 2014 uzavřelo sňatek více než 45 tisíc párů, jejich počet tak vzrostl oproti roku 2013 o více než dva tisíce. Stále ale ani zdaleka nedosahuje úrovně z 90. let, kdy byl počet sňatků dvojnásobný.

Když už se lidé ke sňatku odhodlají, tak se často kvůli slavnému dni zadluží. Průzkum ING Bank ukázal, že manželství uzavřená v posledních pěti letech jsou mnohem častěji na dluh než manželství uzavřená před více než pěti lety. „Lidé svatby milují a často jsou ochotni za ně utratit více, než si mohou dovolit. Z průzkumu ale vyplynulo, že pokud by byli respondenti postaveni před rozhodnutí, zda si užít velkou a nákladnou svatební hostinu, nebo peníze investovat do nového bydlení, sedm z deseti Evropanů by neváhalo vzdát se velkolepé oslavy a své finance by raději využilo na pořízení obydlí,“  říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank.

Rozvod nebo rozchod a co dál?

Počet rozvodů v loňském roce klesl na necelých 27 tisíc. Rozvodem ale končí stále téměř polovina manželství. Rozchody statistiky nevedou, ale dá se předpokládat, že podíl bude pravděpodobně i větší.

Vyvázat se z hypotéky při rozvodu či rozchodu není snadné. Pokud převezme hypotéku jeden z manželů či partnerů, nemusí to pro druhého znamenat konec. Bance nemusí stačit bonita partnera, který hypotéku přebírá, a druhého partnera vyvázat nemusí. 

Některé banky nabízejí řešení pro manžele nejen v rozvodovém řízení. „V případě manželů, kteří potřebují řešit své majetkové poměry (ať už při rozvodu či bez něj) můžeme poskytnout úvěr na vypořádání SJM. U druha a družky tento účel využít nelze,“ dodává Marie Mocková.

U nesezdaných párů je proto výhodnější, pokud si úvěr může vzít pouze jeden z nich. Samozřejmě musí mít dostatečnou bonitu. Nezřídka se proto stává, že o úvěr žádají oba partneři.

Život na psí knížku hypotéce nebrání >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »