EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Petr Fejtek

15. 01. 2007

0 komentářů

Banky nabídnou nižší splátky

 


 

Splácíte hypotéku a blížíte se ke konci takzvané fixace? Pak by vás mohly zajímat možnosti, jak svoji hypotéku změnit. Banky přicházejí s atraktivními nabídkami, vznikají i nové hypoteční produkty, určené právě pro vás.

Blíží-li se doba fixace, čeká klienta rozhodování možná těžší, než při původní volbě banky, u které si hypoteční úvěr vzal. Zůstat u stávající banky, anebo jak porovnat možnosti refinancování u jiných? Jakou fixaci zvolit? Anebo část úvěru splatit?

Některé banky se navíc k "již lapeným" klientům nechovají právě vstřícně, je možné s nimi "vyjednávat"? To jsou otázky, na které většinou nedokáží sami odpovědět, proto lze o to víc doporučit specializované hypoteční poradce.

HYPOTÉKY JEDOU
Počet hypoték českých domácností se do konce minulého roku přiblížil číslu čtvrt milionu (možná je i přesáhl). Jen za rok 2006 domácnosti čerpaly z hypotečních úvěrů úctyhodnou sumu kolem 100 miliard korun.

Přesto jsme ve srovnání s vyspělými zeměmi ještě prakticky v plenkách: zatímco průměr EU 25 ukazuje průměrné zadlužení hypotečními úvěry přes 10 000 eur na každého obyvatele, u nás jsme teprve pod úrovní 1000 eur na obyvatele. Další růst hypotečního trhu je tedy nejen jistý, ale i přirozený.

REKLAMA

S KÝM POKRAČOVAT
U nás se bude v tomto roce rozhodovat 50 až 100 tisíc klientů, zda svůj nesplacený hypoteční úvěr převede do konkurenční banky, nebo budou splátky posílat do "své banky" i v dalších letech. Přibližně tolika lidem totiž podle odhadu bankéřů skončí období fixace. Tedy doby, během níž mají od banky zaručeny pevné úroky – nejčastěji na jeden, tři a pět let.

Na rozdíl od uplynulých let si klienti bank budou moci zřejmě vybírat nejen ze současné nabídky, ale i ze specializovaných hypoték, určených právě na přefinancování úvěrů. Takové typy úvěrů, při kterých se úvěr zaplatí jiným úvěrem s nižší úrokovou sazbou, by se měly začít objevovat právě v tomto roce.

JE Z ČEHO VYBÍRAT
Hledání těch "nejvýhodnějších podmínek” bude tedy ještě těžší, než je nyní – a to již dnes není snadné, vybrat si z nabídek 13 hypotečních bank a 6 stavebních spořitelen.

Jako první přišla před koncem loňského roku se specializovanou nabídkou refinancování hypoték BAWAG bank, další se však jistě brzy přidají. Připravují se na to zejména lídři trhu, tedy Česká spořitelna a Hypoteční banka.

REKLAMA

Změnit banku v době, kdy klientovi skončí úroková fixace, je možné již několik let. Jedná se však o "nahrazení” klasickou hypotékou, kterou se zaplatí původní hypoteční úvěr. To je zatím obvykle spojeno i s dalšími náklady, jako je například poplatek za vyřízení úvěru. Specializované nabídky se ve velkém teprve začnou objevovat.

HYPOTÉKA NA 40 LET?
Od 1. prosince je u Hypoteční banky maximální doba splácení hypotéky 40 let a zvyšuje se také hranice věku, do které je nutné úvěr splatit, a to ze 65 na 70 let u všech účelových úvěrů (tj. hypotéky na bydlení) do výše 70 % hodnoty zastavované nemovitosti. Obě novinky tedy zpřístupňují hypotéky i těm, kteří na ně dosud nedosáhli buď kvůli vysokým splátkám, nebo vyššímu věku.

Čtyřicetiletá splatnost je u nás unikátní a mohou ji využít především klienti, kteří potřebují kvůli svým příjmům co nejnižší splátky nebo si chtějí půjčit větší částku.

Další velká výhoda tak dlouhého úvěru spočívá v tom, že i bohatší klient může platit nižší splátky a "zbylé” peníze investovat, což mu v takto dostatečně dlouhém horizontu vydělá víc, než kolik zaplatí bance na úrocích.

Reflex č. 2/2007

Zdroj: Investujeme.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *