EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Luboš Svačina

13. 05. 2008

5 komentářů

Bez potvrzení příjmů rovnou pro hypotéku

 


 

Daňově optimalizující živnostníci a drobní podnikatelé mají ve zvyku se chlubit před svými kolegy, partnery a kamarády, zaměstnanými na standardní pracovní poměr, úsporami na zaplacených daních z příjmu a odvodech na zdravotní a sociální pojištění. V nákladech lze opravdu utopit kde co.


Nicméně všechno má svůj rub a líc a role těch "usměvavých" se mohou rychle prohodit v situaci, kdy daňový „vykuk“ dlouhodobě onemocní, stane se trvale invalidním, půjde do důchodu s nedostatečnou finanční rezervou, kterou by si dotoval státem vyplácený důchod, anebo si bude chtít u banky zažádat o úvěr. V našem případě o úvěr na bydlení.

Až donedávna živnostníci museli hypotéku či úvěr ze stavebního spoření plánovat s notným předstihem tak, aby pravidelné příjmy dokladované daňovým přiznáním byly dostatečné pro přidělení úvěru a pro banku tak byl klient dostatečně bonitní.
 
Alternativu také představovaly (a stále představují) nelicencovaní poskytovatelé hypoték a úvěrů všeho druhu s benevolentnějšími pravidly pro poskytnutí. Vyjednání hypotéky s těmito subjekty však může být v některých případech spíše cesta do pekel než k novému bydlení.

Hypotéky bez dokazování příjmů

Naštěstí pro tyto žadatele bankám se stále zmenšuje skupina potenciálních žadatelů o úvěry, a proto jsou ochotny stále častěji financovat méně bonitní klienty, resp. klienty bez úředně ověřených příjmů. A to i s rizikem zhoršení kvality úvěrového portfolia.

REKLAMA

Drobných podnikatelů na konci roku evidovala Česká správa sociálního zabezpečení celkem 718 992 lidí. Právě pro tuto skupinu ekonomicky aktivních, často velmi bonitních klientů, banky přišly s nabídkou Hypotéky bez dokazování příjmu. Nabídka se vztahuje samozřejmě také na fyzické osoby, které nechtějí zveřejňovat své příjmy, ale také na začínající podnikatele, bez daňového přiznání.

Vzhledem k tomu, že klient bance předkládá pouze čestné prohlášení o svých příjmech, resp. obratech na účtech apod., banky tyto klienty právem považují za více rizikové. Z tohoto důvodu jsou podmínky pro poskytnutní tohoto typu hypotečního úvěru zpřísněny například omezením účelu financování nebo banky poskytují hypoteční úvěry v částkách mnohem nižších než jaká je hodnota nemovitosti, sloužící jako zástava úvěru.

Jaké jsou podmínky poskytnutí úvěru v jednotlivých bankách?

Česká spořitelna v rámci Ideální hypotéky poskytuje žadatelům hypotéku bez dokazování příjmu, za jejíž vyřízení klient zaplatí buď jednorázový poplatek 1 999 Kč, anebo je mu navýšena úroková sazby poskytnutého úvěru o 1,5 %.

REKLAMA

U GE Money Bank podnikatelé uvedou své celkové roční příjmy a výdaje před zdaněním a předají GE Money Bank fotokopie daňových přiznání za uplynulá dvě zdaňovací období. Hypotéka bez ověřování příjmů je poskytována do výše 55 % ceny nemovitosti. Zaměstnanci nemusí mít potvrzení o příjmu potvrzeno mzdovou účtárnou

Hypoteční banka, ČSOB a Poštovní spořitelna nabízí Hypoteční úvěr bez dokládání příjmů maximálně do výše 50 % zástavní hodnoty nemovitosti, kterou stanoví banka, maximálně však 5 000 000 Kč. Minimální zástavní hodnota nemovitosti musí být 1 000 000 Kč.

Komerční banka nabízí svou Hypotéku bez příjmu, jejíž maximální výše je omezena 60 % ceny zastavených nemovitostí (maximálně 5 milionů Kč), nejnižší hodnota zastavené nemovitosti musí být 1 milion Kč a před čerpáním úvěru musí klient doložit profinancování vlastních zdrojů v minimální výši 30 % celkové investice.

Raiffeisenbank začala s poskytováním hypoték bez dokladování příjmů jako první. Společně s eBankou nabízí hypotéku bez dokladování příjmu, kde akceptuje pouze čestné prohlášení o příjmech a majetku. Banka u tohoto typu hypotéky půjčí žadateli maximálně 70 % z tzv. zástavní hodnoty nemovitosti.


Hypoteční úvěr bez doložení příjmu poskytuje Volksbank do maximální zástavní hodnoty nemovitosti ve výši 60 %. Minimální výše úvěru je 300 000 Kč a nejdelší možná splatnost 40 let. Hypotéka může být použita na financování bytových a navazujících potřeb. (doplněno 15. 5. 2008)

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Buda

  14 května, 2008

  Dobrý den, právě píšu bakalářskou práci zabývající se hypotékami poskytovanými v ČR a přečetla jsem si Váš článek o hypotékách bez doložení příjmů. Píšete, že Volksbannk hypotéku bez doložení příjmů nemá ve své standardní nabídce, což není pravda. Volksbank CZ nabízí standardní hypotéku bez doložení příjmů a to až do 55% tržní hodnoty stanovené odhadcem a to do výše max. 3mil.Kč. Navíc nabízí americkou nhypotéku také bez doložení příjmů.

  Odpovědět

 • Jana Zámečníková

  15 května, 2008

  Dobré dopoledne,
  děkuji za poznámku. Máte pravdu, Volksbank hypotéku bez doložení příjmu opravdu poskytuje, ve zdrojích, ze kterých jsem čerpal, se bohužel tato informace nevyskytovala. Nicméně v oficiální odpovědi Volksbank, kterou jsem si k tomuto tématu dodatečně vyžádal, banka uvádí, že maximální částku úvěru, kterou je banka ochotna poskytnout, bez doložení příjmu, je 60 % zástavní ceny nemovitosti. Údaje o Volksbank CZ jsem v článku již opravil.
  Luboš Svačina

  Odpovědět

 • Buda

  20 května, 2008

  Dobrý večer,
  omlouvám se za zkreslené informace. O tom, že banka poskytuje hypotéky bez doložení příjmů jsem také měla ze zdroje Volksbank.cz, výši jsem však pravděpodobně přehlédla, díky vám jsem tuto skutečnost změnila i ve své práci:-) Přeji hezký večer Lucie Budilová

  Odpovědět

 • Kraken

  25 února, 2012

  Existuje možnost (myslím samozřejmě u bankovní instituce, žádné lichváře) získat půjčku bez doložení příjmu a účelu jejího využití a s co nejnižšími měsíčními splátkami pouze na základě vlastnictví poloviny bytu 3+1 (jeden z rozvedených manželů)? Jestli mi může někdo poradit, byla bych mu nesmírně vděčná (i když dnes málokdy člověk něco dostane zadarmo ani tu radu – ale stále ještě věřím, že mezi námi ještě žije dost slušných lidí). Ta informace není přímo pro mne, ale z osobních a časových důvodů sháním informace já. Ještě jedno děkuji a nashledanou

  Odpovědět

 • tom

  27 února, 2012

  mno poradil bych i zadarmo, ale tohle teda vazne nevim. Kazdopadne v rozumny bance by melo platit, ze cim vetsi riziko, tim vetsi uroky. A pokud nechcete nic dokladat, tak to z pohledu banky moc bezpecne pusobit nebude. Nevim, kolik si chcete pujcit, ani neznam cenu toho 3+1, ale byl bych v tomhle smeru trochu skeptickej.

  Odpovědět