EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

Text: Luboš Svačina

07. 05. 2010

0 komentářů

Budou opět jednoleté fixace levnější než pětileté?

 


 

Hypoteční banky v úvodu letošní roku odstartovaly smrsť snižování úrokových sazeb. Nejvíce zlevňovaly hypotéky s jednoletou fixací, naopak úrokové sazby nejoblíbenějších pětiletých hypoték se sunuly dolů pouze pozvolna.

Rozdíl mezi úrokovými sazbami jednotlivých fixací se stírají

Podle březnových statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu činila průměrná úroková sazba „jednoletých hypoték“ 5,47 %. Pětileté hypotéky v březnu banky poskytovaly v průměru za 5,38 %. Rozdíl, který ještě v červnu loňského roku činil 0,61 p.b. se zmenšil na pouhých 9 setin procentního bodu.

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb hypoték

Zdroj : FINCENTRUM HYPOINDEX

Hypoteční trh v letošním březnu dospěl podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu do jakéhosi rovnovážného bodu či bodu obratu. Vzhledem k tomu, že statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu zachycují průměrné úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték a my již víme, jakým směrem se pohybovali nabídkové úrokové sazby v letošním dubnu, troufám si odhadnout, že průměrné úrokové sazby jednoletých sazeb zůstanou i v dubnu a červnu nad úrovní úrokových sazeb pětiletých a delších fixací.

Ani ve střednědobém výhledu nejspíš nedojde k nějakým výraznějším změnám. Hypoteční banky pochopily, že mnohem větší hodnotu má pro ně dlouhodobý klient a tím spíše budou cenově zvýhodňovat klienty, kteří budou mít zájem o hypotéky s delší fixací. Přechodně nízké úrokové sazby krátkých fixací budou spíše prostředkem, kterým se na sebe budou snažit banky upozornit. Nejen z tohoto důvodu by měl klient velmi pečlivě rozlišovat mezi nabídkovou a skutečně dosažitelnou úrokovou sazbou.

REKLAMA

Jak vidí budoucí vývoj úrokových sazeb bankéři?

Odpověď na otázku: „Kam se budou vyvíjet úrokové sazby jednotlivých fixací?“ jsme položily také zástupcům tuzemských poskytovatelů hypotečních úvěrů. Zde jsou jejich odpovědi:

Zdeněk Remr, ředitel odboru cenotvorba a analýzy České spořitelny
Mírné přiblížení sazeb s krátkodobou fixací k dlouhodobým je výsledkem poklesu krátkodobých zdrojů. Úrokové sazby krátkodobých fixací však zahrnují stejné fixní náklady na poskytnutí hypotéky, které se musí rozpustit do kratšího období. Proto neočekáváme, že by krátkodobé fixace byly levnější – z tohoto pohledu nejsou ani výhodné pro klienta.


Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank

Očekáváme spíše stagnaci úrokových sazeb a po mírném oživení ekonomiky v průběhu roku by se měl trh zase rozhýbat. 


Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky

Úrokové sazby na hypotéky se odvíjí od tržních sazeb na mezibankovním trhu. V současné době trh očekává postupné zvyšování sazeb (zejména v příštím roce). To znamená, že nejkratší úrokové sazby se budou přibližovat těm delším a křivka úrokových sazeb se začne zplošťovat. Pro sazby na hypoteční úvěry to implikuje, že jednotlivé fixace by se měly v dohledné době sbližovat. Pokles kratších sazeb lze očekávat až v době, kdy centrální banka opět začne snižovat sazby; nebo když se zlepší vyhlídky na příjmy domácností, což povede k poklesu rizikové prémie, která se samozřejmě v konečných sazbách pro klienta odráží (a v současné době patrně výrazněji u kratších fixací).


Jiří Bečvář, Senior Dealer Treasury/ALM, LBBW Bank CZ

Na mezibankovním trhu je dlouhodobě jednoletá sazba nižší než sazba pětiletá. Např. sazba 1Y Pribor je nyní 1,94%, zatímco pětiletá sazba je cca o 1% výšší. Banky však raději akceptují nižší marži u víceletých fixací, aby si klienta zavázaly na delší dobu. Při roční fixaci totiž hrozí, že klient po roce přejde k jiné bance. Neočekávám, že by jednoleté hyposazby klesly výrazně pod pětiletou hyposazbu. Je však možné, vzhledem k současnému vývoji mezibankovních sazeb, že mírně klesnou obě sazby (nebo se častěji objeví marketingové akce nabízející výhodnější sazbu).


Matěj Kubinec, tiskový mluvčí mBank
Co se týče jednoletých fixů, tak ty jsou skutečně levnější než pětileté – aspoň u mBank. Takže za nás už to tak je. Jednoleté a dvouleté fixy jsme v únoru srazili dolů hodně výrazně, a jsou níž než fixy dlouhodobější. Chceme přesvědčit klienty, že se netřeba obávat právě krátkých fixací.


Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank

Čekáme spíše stabilitu sazeb kolem současných úrovní, rozhodně nedojde k žádnému dramatickému poklesu. Dlouhodobé sazby, od kterých se sazby hypoték odvíjejí, neklesají. Banky navíc ve svých sazbách promítají zvýšené riziko nesplácených úvěrů. Čekáme tedy stabilitu sazeb s případným možným mírným růstem. Úrokové sazby na jednotlivých fixacích spíše budou záviset na obchodních potřebách jednotlivých bank.


I následujících 2-3 letech očekáváme, že jednoleté fixace budou dražší než fixace pětileté, odhaduje vývoj úrokových sazeb
RNDr. Jiří Škrob, Product manager Volksbank CZ.

REKLAMA

Helena Dušková, tisková mluvčí Wüstenrot hypoteční banky

Wuestenrot hypoteční banka a.s. současnou akcí diferencuje fixace úrokových sazeb tak, aby si každý klient mohl vybrat podle svých preferencí, a zároveň reflektuje vývoj na finančním trhu. V současné době jsou jednoleté fixace nižší než dlouhodobější fixace.


Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *