EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Petr Zámečník

03. 04. 2009

4 komentáře

Ceny bytů klesají… který a kde koupit?

 


 

Klesající ceny nemovitostí jsou výbornou příležitostí k nákupu. Jediná otázka zní: Koupit už teď, nebo ještě počkat? Realitní společnost Knight Frank společně s Citi Private Bank vypracovala studii The World Wealth Report 2009, v níž uvádí tipy na lokality, které jsou k nákupu nyní perspektivní.

Londýn

Londýnské nemovitosti postihl propad světového realitního trhu velkou silou. Zároveň v souvislosti s problémy britských finančních institucí oslabuje britská libra, která se tak stává velmi levnou. Kombinace obého dává příležitost k levným nákupům.

„Lokality s potenciálním vysokým růstem zahrnují Fitzorovia až po východ Marylebone,“ uvádí Liam Bailey, ředitel residenčního výzkumu Knight Frank.

Americké prázdninové lokality a letoviska

Studie dává perspektivu také americkým letoviskům a prázdninovým oblastem. Zajímavé budou v průběhu jednoho až tří let. Tyto oblasti obvykle po propadu cen k předchozím hodnotám dospívají nejrychleji ze všech typů nemovitostí.

V období býčího růstu poptávky po residenčních nemovitostech v amerických letoviscích probíhala masivní výstavba. Velké množství nových nemovitostí tak tlačí ceny dolů rychlejším tempem, ale lze očekávat, že po zotavení realitního trhu a světové ekonomiky opět vzroste poptávka a ceny těchto nemovitostí porostou.

REKLAMA

„Vidíme zároveň začátek zájmu mnoha zkušených realitních fondů, které poptávají tyto nemovitosti,“ uvádí Michael McPartland, ředitel půjček rezidenčních nemovitostí Citi Private Bank.

Barbados

Zajímavým residenčním centrem se opět v posledních měsících stává ostrov Barbados. Dříve byl zájem spíše o okolní menší ostrovy. „Investoval bych buď do pobřežních nemovitostí nebo do developerských projektů nabízejících příslušenství a bezpečnost,“ říká Georgina Richards z Karibského oddělení Knight Frank.

Výhodou může být též nedávné snížení daně z převodu nemovitostí na 2,5 %.

Moskva a ruská regionální centra

V centru Moskvy je nedostatek developerských projektů a řada ruských developerských firem byla postižena realitní krizí. „V průběhu 12 až 18 měsíců očekávám pokles cen kvalitních nemovitostí,“ uvádí Elen Norton z oddělení Ruska a CIS Knight Frank.

REKLAMA

Z regionálních měst vidí jako perspektivní Kaliningrad a Astrakhan, jejichž hlavní výhodou je příhodná poloha přístavů na Baltském a Černém moři.

„Rozhodně bych se po investičních příležitostech dívala nyní, v období světových ekonomických turbulencí,“ dodává Elen Norton a dodává, že růst se v Rusku obnoví nejdříve v Moskvě a k největšímu růstu dojde nejspíš koncem roku 2010.

Šestka do nejperspektivnější desítky

Mezi desítkou lokalit s největší perspektivou pro úspěšné investice do residenčních nemovitostí se nachází také přímořské residenční projekty, např. Porto Montenegro. Nechybí ani slunná Itálie a Francie, kterým vévodí severní Toskánsko, Lazio či Bordeaux. Poslední jmenované Bordeaux zažívá renesanci zejména díky zájmu ze strany čínských investorů.

Z rozvíjejících se zemí je perspektivní také Brazílie, která se stále častěji stává vyhledávanou turistickou lokalitou.

REKLAMA

Praha… pokles cen pokračuje

Ceny bytů v Praze dále pokračují. Posledním signálem je připravovaná aukce neprodaných developerských projektů, kterou na červen připravuje realitní kancelář Professionals ve spolupráci s aukční síní Gavlas. Vstupní podmínkou do aukce je vyvolávací cena residenčního objektu nejméně 30 % pod původně požadovanou cenou. Marže u developerských projektů se přitom pohybuje kolem 15 %. Vyvolávací cena se tak dostává pod náklady společnosti. To je podmínka, na kterou přistoupili zatím jen menší developeři.

Takové riziko může podstoupit jen firma před krachem, která se nutně potřebuje zbavit neprodejných bytů,“ uvedl pro Hospodářské noviny Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol.

Tvrzení Evžena Korce potvrzuje skutečnost, že developeři přihlásili k aukci hotové projekty, které jsou dlouhodobě neprodejné. „Patnáct měsíců se nedaří prodat poslední byty Rezidence Františkánská zahrada v centru Prahy. Tyto byty budou na dražbě nejzajímavější, protože například sedmipokojová rezidence v osmém patře by měla mít vyvolávací cenu o 27 milionů korun nižší, než je v současnosti požadovaných 90 milionů korun včetně DPH,“ uvádí příklad Vladimír Kaláb ve svém článku v HN.

Developeři v Praze přistupují k nejrůznějším způsobům podpory prodeje hotových bytů. Někteří nabízejí až půlmilionové slevy, jiní dávají k bytu zdarma garážová stání či sklepy, další při koupi bytu naplní garáž novým automobilem. Přesto se za první tři měsíce prodalo o pětinu bytů méně než ve stejném období loňského roku.

Jak se bude vyvíjet trh s bydlením v roce 2009?

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • JUDr. Ludvigg Sobota

  3 dubna, 2009

  Vážení přátelé a zájemci o investice
  To že čtete tuto nabídku znamená, že vím není lhostejný váš osud!!
  Zajímáte se o investice, jste moudrý člověk. Jistě znáte základní poučku všech bohatých investorů – levně nakup draho prodej!
  Pak vám tedy nemusím vysvětlovat jedinečnou příležitost k nákupu bytu či jiné nemovitosti. Sháníte pěkný byt v Praze 4 v Michli či v Malešicích, s krásným výhledem či blízko lesa a obstjnou dopravní dostupností?
  Napište mi na email ludvik.sobota@email.cz nebo zavolejte.
  Jsme sice dost vytížení zájemci o nemovitosti, ale rádi si na vás najdeme čas avysvětlíme vám, jak
  zbohatnout a stát se finančně zajištěným člověkem!
  předsedám setkáním investorů, je to tam super!!
  navíc po zaplacení vstupenky nyní jen za 460 Kč (místo obvyklých 180 Euro) každý zdarma obdrží úžasnou knihu
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lereah_BookCover_2005.jpg
  v ní načerpáte rady, jak zbohatnout, je od finančního gurua z USA !! je to mana z nebes, předpovídá budoucnost!!
  já po přečtení zbohatnul o pár milionů, a co vy? U pozorňuji, že jinde než u nás knihu již neseženete.
  S pozdravem a přáním krásného dne
  upřímně se těším na setkání s Vámi osobně
  Váš přítel Sobota

  Odpovědět

 • Spectre®

  6 dubna, 2009

  Dejte tomu moulovi ban, administrátore… Prosím.

  Odpovědět

 • Spectre®

  6 dubna, 2009

  Dejte tomu moulovi ban, administátore… Prosím.

  Odpovědět

 • Lubomír Vlašimský

  6 dubna, 2009

  V dnešní demokratické společnosti je dar svobody důležitější než kdy jindy.
  Nejsme všichni stejní, pane Spektrum. JUDr. Svoboda má právo se svobodně vyjadřovat ohledně svého byznisu v Michli.

  Odpovědět