EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Text: Luboš Svačina

19. 03. 2010

26 komentářů

Ceny bytů v novostavbách začnou brzy růst

 


 

Na začátku tohoto týdne prezentovali své vize ohledně budoucího vývoje pražského residenčního trhu dvě z trojice nejvýznamnějších developerských společností orientujících se na trh v hlavním městě – společnosti CENTRAL GROUP a FINEP. I přesto, že obě společnosti jsou přímými konkurenty, jejich komentáře se v některých oblastech týkajících se budoucího vývoje podobají jako vejce vejci.

Ceny nových bytů se odrážejí ode dna

Zástupci obou společností se shodují na tom, že pokles cen nových nemovitostí je u konce a v druhém pololetí dojde k jejich mírnému nárůstu. CENTRAL GROUP toto tvrzení navíc podpírá nabídkou „garance nejnižší ceny“. Její podstata spočívá v tom, že pokud by si zákazník, který má se společností uzavřenou smlouvu, najde poté levnější srovnatelný byt, dům nebo parcelu u jiného developera, nebo v nabídce CENTRAL GROUP. Developer mu buď sníží cenu, nebo vrátí všechny uhrazené peníze i s úrokovým navýšením 5% ročně.

„Do dnešního dne jsme takových případů měly celkem osm. V polovině případů jsme klientům vracely zaplacené peníze, ve zbylých čtyřech případech jsme přistoupily na snížení cen,“ uvedl Dušan Kunovský, generální ředitel společnosti CENTRAL GROUP.

Svá očekávání ohledně nárůstu poptávky developeři opírají o postupné odeznívání ekonomické recese, uvolňování situace na hypotečním trhu a touze lidí po zlepšení podmínek svého stávajícího bydlení. Navíc podle jejich očekávání dojde v následujících letech k výraznému útlumu na straně nabídky, jelikož řada hráčů z trhu odešla a tím pádem na trhu v dohledné době nastane převis poptávky nad nabídkou. Tyto faktory by se měly podle stávajících odhadů projevit také v pomalém nárůstu cen nových bytů a domů. 

Graf 1: Zájem o byty v závislosti na dispozici
 
Zdroj: CENTRAL GROUP

REKLAMA

Ceny bytů v panelácích ještě klesnou o 20 %

Do karet by údajně mělo developerům hrát také postupné zastarávání panelových sídlišť a prohlubování cenového rozdílu mezi novým a starým bydlením. Podle odhadu developerů by mohly ve střednědobém horizontu ceny bytů v panelových domech klesnout ještě o dalších 15 – 20 %. Důvodem je především nižší standard technického provedení, problémy s parkováním, dispozice bytů a krátká životnost.

Je čas rozšířit nabídku

Jak zástupci CENTRAL GROUP, tak FINEP se domnívají, že je vhodná doba pro spuštění nových projektů. Poptávka po novém bydlení byla v letech 2008 a 2009 velice slabá, ceny klesly o 10 – 15 % a díky tomu se téměř přestalo stavět, čímž zcela zamrzla nabídka nových projektů. Podle developerů však lidé budou chtít i nadále zlepšovat své podmínky k bydlení a je dost možné, že za nedlouho bude na trhu převis poptávky nad nabídkou. Přitom rozjezd konkrétního projektu trvá podle jejich vyjádření 2 – 4 roky. Proto se developeři domnívají, že je vhodná chvíle pro odstartování nových projektů a dalších fází výstavby.

CENTRAL GROUP v loňském roce hospodařil s hrubým ziskem 650 milionů korun a prodal 933 nemovitostí. Průměrná celková cena bytu z nabídky CG činila v období (září 2009 – únor 2010)3.050.000 Kč (bez DPH). Při přepočtu na metr čtvereční bytu vycházela průměrná cena na 40.200 Kč/m2 (bez DPH). V letošním roce očekávají v CENTRAL GROUP nárůst prodejů a od poloviny tohoto měsíce zařazují do nabídky 10 nových lokalit s téměř 500 novými byty, domy a parcelami. Jedná se o bytové domy např. v Letňanech (Nové Letňany), Stodůlkách (Metropole), Hloubětíně (Nademlejnská) a další.

Společnost FINEP přesná čísla o svém hospodaření neuvedla. Zveřejnila však informace o uskutečněných prodejích, které meziročně vzrostly o 23 % na zhruba zhruba 500. V současnosti FINEP nabízí 9 projektů v Praze a Bratislavě. Mezi ně patří například nový projekt Bydlení Nad Přehradou v blízkosti Hostivařské přehrady. Mezi další projekty patří nová etapa projektu Malý háj, City Bytová v Západním Městě (Stodůlky) a další fáze výstavby na vysočanské Harfě.

REKLAMA

Odhady developerů je potřeba brát s určitou rezervou. Developeři usilují o to, aby se cenový vývoj otočil v jejich prospěch, a tak v některých případech může být „přání otcem myšlenky“. Nicméně v několika bodech je určitě možné souhlasit. Ceny panelových domech v některch lokalitách skutečně stále ještě neodrážejí kvalitu bydlení, dopravní „nedostupnost“ a jejich ceny budou pravděpodobně ještě klesat. Určitě také platí, že ekonomická krize urychlila vývoj tuzemského trhu a klienti se stávájí čím dál vybíravější. Potenciální kupující dává čím dál větší důraz na poskytnutý servis a ocení například možnost všechno kolem nákupu nemovitosti zařídit na jednom místě. Na druhou stranu hlavním kritériem, které rozhoduje o tom, jestli koupí, či nekoupí je stále cena nemovitosti. A ta, i přes uvedené proklamace, někdy stále zůstává i pro movité klienty nad jejich očekáváními.
Navíc hypoteční trh se zatím evidentně neprobudil ze zimního spánku a kdoví, jestli se vůbec v dohledné době probudí. I přesto, že průměrné sazby klesly na své dvouleté minimum, zájem o nové hypotéky je stále podprůměrný a zatím mnoho pozitivních signálů v rámci FINCENTRUM HYPOINDEXu nepozorujeme.

Jaký je váš názor? Podělte se o něj v diskuzi pod článkem.      

Loading

Vstoupit do diskuze 26 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • selskyrozum

  19 března, 2010

  Central Group prodal za 4 měsíce pár bytů asi 10 % z toho co nabízí,takže to jsou velmi neopodstatněná a silná slova.Navíc ta jejich akce na garanci nejnižší ceny není nic jiného než nesplnitelná finta na důvěřivce.Shrnul bych to asi tak “ Přání otcem myšlenky“.

  Odpovědět

 • Vojtík

  19 března, 2010

  Je to skutečně asi moje vina,ale stále jsem téměř dětinsky fascinován novináři,kteří píšou články o vývoji realitního trhu na základě toho,že se „zeptají odborníka z realitní kanceláře nebo developerské společnosti“.A pak to papouškují. No „díky“ alespoň za ten poslední odstavec.
  S argumenty uvedenými jsem na tomto serveru polemizoval nesčetněkrát a stále si mohu dovolit říkat to,co jsem říkal v roce 2008,zcela beze změny:
  Ve srovnání s vrcholem v roce 2007-2008 půjdou ceny dolů a víc (procentuálně)půjdou ceny novostaveb.Novostavby jsou o hodně dražší a přitom generují jen o kousek větší nájemné.Jejich vlastnictví je tedy oproti nájmu méně výhodné.

  Odpovědět

 • Vojtík

  19 března, 2010

  Skutečně fascinující rovněž je stížnost na“dopravní nedostupnost paneláků“.Vždyť to není pravda.Komunista dbal na urbanismus a k velkým sídlištím natáhnul metro a hromadnou dopravu.To dnešní developeři nedělají ani náhodou.Postav a zapomeň.
  Dnes je ovšem představa,že paneláky se stanou vybydleným ghetem.Dnešní developerské zázraky se až na nepatrné vyjímky dělí na dvě kategorie:
  1)V těsném sousedství paneláků(ob ulici nebo dvě)
  2)Na vystrkově,kam MHD jezdí jednou za půl hodiny a o víkendu vůbec ne.
  Tedy představa o vybydlených panelácích,zatímco úspěšní žijí hned o ulici vedle v developerském zázraku,jehož cena stále stoupá je asi tak stejně nesmyslná,jako tvrzení o dobré dopravní dostupnosti novostaveb ve srovnání s paneláky.

  Odpovědět

 • tonoucí se stébla chytající

  19 března, 2010

  Ono nezávislý novinář by toto asi nevyplodil. Ale společnosti, které si stále myslí, že na nekvalitních králikárnách udělají 50% čistý zisk, se asi neustále budou snažit touto „drobnou investicí do médií“ zvýšit hodnotu svého špatného produktu.

  Odpovědět

 • selskyrozum

  19 března, 2010

  Oni si čas od času zaplatí takovýto reklamní článek a čekají, že jim na to nějaký méně chápající skočí.Jinak panelové byty dolů nepůjdou už jenom proto, že to je jediná alternativa oproti předraženým novostavbám.Jinak ty novostavby jsou příšerné šunty bez dopravní obslužnosti, takže mezi tímto a bytem v panelovém domě není rozdíl, spíše naopak.

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  19 března, 2010

  Zaujala mne plejáda názorů ve smyslu „developeři si zaplatili článek“. Nezapomínejte, že základní strategií nejen obchodu je poznat svého obchodního partnera. Pokud nebudete vědět, co si váš protějšek myslí, co říká a o co se snaží (a proč), pak jen těžko budete hledat argumenty při vyjednávání o ceně a dalších podmínkách. Mimo jiné proto na Hypoindex.cz vkládáme názory lidí z oboru (z realitních kanceláří, z developerských společností, z bank…). Dalším důvodem je skutečnost, že nezřídka mají co říci.
  Skutečně mne těší, že vás článek zaujal natolik, že jste ochotni diskutovat o vašich názorech na danou problematiku, neboť i vy máte co říci, i vy máte své (často jedinečné) zkušenosti.
  Na závěr jen odcituji několik pasáží z článku, které považuji ve světle vašich názorů v této diskusi za stěžejní: „Podle developerských společností dochází na trhu k obratu.“ […] „Odhady developerů je potřeba brát s určitou rezervou […].“

  Odpovědět

 • selskyrozum

  19 března, 2010

  Jenže tady nejde o žádnou “ strategii“ obchodu.Ta je u developerů nechvalně známá již delší dobu a těch článků na podporu jejich prodejů se v periodikách nachází mnoho v pravidelných intervalech .Je nutno dodat, že se nemění,takže těžko mají co nového říci.Prostor pro polemiku je nulový. Pokud by developery nedržely nad vodou právě Vámi zmiňované banky tím, že jim poskytli odklad splácení úvěrů očekávajíc společně lepší zítřky tak již dnes by se trh pročistil.

  Odpovědět

 • Vlastimil Najbrt

  25 března, 2010

  Realitčíci a developeři jsou banda zlodějů. Nemůžu se dočkat, až nějaký zkrachuje.
  Kolik měl zisk Central Loupežnický Group za 2009? Něco přes 600 milionů !!! Podělte si to prodanými byty, a uvědomte si, v zisku nejsou tučné bonusy a vejplaty tech loupezniku !!! Lzi, jak realitcici prodelavaji a ze nemohou jit s cenou dolu jsou mi leda tak k smichu !!!
  V Kalifornii klesly ceny o 50%, ale na Zizkove by mely zase zacit rust? Kdyby lide nebyli hloupi, nic by nekupovali a ceny by sly dolu mnohem rychleji!!!

  Odpovědět

 • selskyrozum

  25 března, 2010

  Oni buďto zkrachují, nebo půjdou s cenou dolů,Toto nastane až poté co jim banky přestanou krýt (!) a budou chtít zpátky svoje půjčky i s úroky. Ta doba nastane jen to chce čas a nevěřím, že banky budou tak dlouho čekat.

  Odpovědět

 • Jana Zámečníková

  19 března, 2010

  Košaté diskuze pod článkem jsem si bohužel všiml až s velkým zpožděním, což znamená že budu naskakovat do rozjetého rychlíku…navíc Petr Zámečník už mě předběhl… Cílem článku bylo skutečně zprostředkování pohledu developerů na současný vývoj na trhu a předložit čtenářům téma k diskuzi. Trh realit sledujeme průběžně a samozřejmě že čas od času zazní z realitních kanceláří nebo právě od developerů hláška, že trh se začíná otáčet a nejlepší chvíle pro nákup je dávno pryč. Osobně mě zajímá, proč si to ta která strana myslí a jaké indicie jí k tomu vedou. V tomto případě se jednalo o dva významné hráče na trhu, kteří během dvou dnů vyslovili několik podobných názorů, týkajících se vývoje poptávky a cen realit. Tak proč jejich vidění světa čtenářům Hypoindexu nezprostředkovat? Svůj názor jsem uvedl v závěru článku viz. „Odhady developerů je potřeba brát s určitou rezervou. Developeři usilují o to, aby se cenový vývoj otočil v jejich prospěch, a tak v některých případech může být „přání otcem myšlenky“…a čtenáře jsem mimo to vyzval, aby sdělili svoje názory a zkušenosti s novostavbami. Což se stalo a já vám děkuji. Obávám se však, že nadpis článku na některé z diskutujících tak „zapůsobil“, že ani nedočetli do konce…

  Odpovědět

 • Kruton

  25 března, 2010

  Zaprodal ses za pár krejcarů realitčíkům a jejich sladkým lžím! Jak hluboko si klesnul! Chtěl bych tě vidět jak s těmi pár krejcary utíkáš koupit nějaký kvartýr v Praze,…. že se nestydíš

  Odpovědět

 • Laco

  19 března, 2010

  „V polovině případů jsme klientům vracely zaplacené peníze, ve zbylých čtyřech případech jsme přistoupily na snížení cen,“ uvedl Dušan Kunovský, generální ředitel společnosti CENTRAL GROUP.“ Tak jak je to s češtinou v tomto článku, tak to vypadá i developerskými projekty !!!

  Odpovědět

 • dany

  19 března, 2010

  Nadpis článku hovoří jednoznačně, jednoznačná manipulace. Kdyby to byl opravdu jen názor, nikdy by název nemohl znít tak jednoznačně.
  P.S: Není problém posbírat „názory“ developerů na zdejším portálu za poslední rok a půl a udělat z něj článek s porovnáním, co developeři řekli během tohoto období a jaká byla nakonec realita. Klidně se závěrem, že prostě lhali. Ale to už byste od nich nedostali ani korunu, že?

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  19 března, 2010

  Ještě otázka: Skutečně si myslíte, že když má někdo jiný názor než vy, tak si jeho zveřejnění musí zaplatit? To mi připadá smutné…

  Odpovědět

 • dany

  20 března, 2010

  On někdo zveřejňuje můj názor? :-))) Nemyslím si to, ale co kdybych řek, že byty se budou dávat zadarmo a „prodejce“ ještě bude platit? Obejví se článek s velkým titulkem „Developeři mají poslední šanci prodat s 80% slevou, na konci roku už budou byty zadarmo“ ??? Přijde vám to ujetý? No jistě, ale „názory“ developerů se objevují často, názory protistrany nikdy. Prostě prezentujete V Ý H R A D N Ě názory jedné strany, což skutečně nemůže být chápáno jinak, než jako mediální masáž.

  Odpovědět

 • Uhlobaron

  21 března, 2010

  Jsem si jist, že kdybyste místo „pořvávání“ v diskusi napsal článek, který má hlavu a patu a je aspoň trochu k věci, a poslal ho do redakce, že by jej také zveřejnili. Ale pohodlnější je kritika, že jo…

  Odpovědět

 • selskyrozum

  19 března, 2010

  Nevím pořád o jakém názoru tu mluvíte. Ta propaganda ,kterou používají developeři tomu říkáte názor ? Smutné spíše je to, že k tomu není připojený nějaký vlastní komentář autora zohledňující např. vlastní zjištění jak se propaganda developerů vyplnila za určité období.Víte ještě o tom názoru.Když se mě např.jako prodejce určité značky aut zeptáte,která značka je nejlepší a zda ceny aut budou do budoucna stoupat tak co myslíte, že asi odpovím,když potřebuji prodávat ? Určitě neodpovím počkejte si ceny aut půjdou dolů,protože není poptávka.

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  19 března, 2010

  🙂 vidíte to příliš růžově. Rád bych od nich nějakou korunu někdy viděl, jako vidíme od partnerů webu (viz Hypoteční banka, Fincentrum). Bohužel dosud se tak nestalo. Kdybyste o nějakém developerovi, který by chtěl utratit nějaké peníze za marketing, věděl, odkažte ho prosím na Martina Slapničku (viz https://www.hypoindex.cz/reklama/), který má na starosti prodej reklamy a domlouvání komerční spolupráce. Redakce v tomto směru stojí zcela mimo.

  Odpovědět

 • haha

  3 dubna, 2010

  z tvych reakci myslel

  Odpovědět

 • Kruton

  20 března, 2010

  P.T. Petr Zámečník i jeho kolegové z administrace t.l. prominou, ale reakce čtenářů na článek nejsou ani tak důkazem jejich schopnosti vyvolat diskusi, ale spíše dokladem toho, že text se pro mnohé stal příslovečnou poslední kapkou. S odkazem na nadpis tohoto příspěvku bych si dokonce dovolil tvrdit, že tentokrát to redakce takříkajíc schytala ani ne tak za konkrétní článek, ale spíše za pověst, kterou si u čtenářů dlouhodobě budovala.
  Jen letmo se pokusím ilutrovat pohled na realitní trhy tak, jak jej předkládaly zdejší články: mimo jiné jsme byli přesvědčováni, že splátka hypotéky musí být nižší než nájemné, teze o realitní bublině v Čechách byla vehementně popřena hned v nadpisu článku, pokud jde o cenový pohyb, tváří v tvář evidentním tendencím k poklesu cen zdejší redaktoři dlouho hovořili nanejvýš o stagnaci, dotlačil-li je osud k referování o poklesu cen, hbitě takovou zmínku vyvažovali upozorňováním na to, že ceny na dobrých adresách jen stagnují, či mírně porostou – a tak dále, a tak dále. To vše naznačuje leccos, jen ne postoj nezaujatého pozorovatele a komentátora.
  Úlohou žurnalisty je pečlivě zkoumat fakta, zejména s ohledem na jejich pozadí a souvislosti, proti každé tezi hledat antitezi a teprve z jejich vzájemného porovnání vyvozovat důsledky a ty předkládat čtenáři. Titulek jednoznačně konstatující nějakou skutečnost patří spíše do bulvárního tisku, než do seriózního webového deníku.
  K článku samému jen krátký komentář: ocitovat téměř doslova prohlášení dvou developerů (a omlouvat jejich volbu tím, že jde o významné hráče na trhu) a doplnit je jalovým upozorněním na to, že nesmí být brána příliš vážně, je projev alibismu, ne kritická analýza. Zdůrazňuji přitom, že narozdíl od některých spoluduskutujících se rozhodně nedomnívám, že články jako tento vznikají na objednávku.
  Čtenáři zpravidla bez protestů akceptují, že ten který společencký či ekonomický jev přesahuje jejich osobní pohled a nelze jej beze zbytku vysvětlit selským rozumem – jen stěží však snesou předvědčování o tom, že věci se mají právě opačně než oni sami vidí. Pochopitelně i z tohoto pravidla existují výjimky, téma článku k nim však rozhodně nepatří. Budou-li redaktoři t.l. mít na paměti tuto prostou skutečnost, možná se v budoucnu dočkají živých čtenářských reakcí i bez podezřívání z pokusu o manipulaci.

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  20 března, 2010

  Nechci vám brát iluze, nicméně když jsem začal spekulovat o možném prasknutí realitní bubliny na tomto serveru v roce 2008
  (viz https://www.hypoindex.cz/clanky/ceny-bytu-v-praze-klesly-praska-realitni-bublina/)
  ozvala se tvrdá kritika, že to není pravda a není možné. Stejný názor jsem zmínil i v roce 2009
  (viz https://www.hypoindex.cz/clanky/realitni-bublina-splaskava/)
  Stejně tak analýza Radovana Novotného rozhodně nepatří k tezím, které by podporovaly vaši teorii \“pověsti, kterou si u čtenářů dlouhodobě budovala\“.
  (viz https://www.hypoindex.cz/clanky/ceny-realit-jsou-vyzpytatelne/)
  I když, s tou pověstí máte možná pravdu. Stojíme uprostřed. Nestraníme žádné straně (ať už jsou na jedné straně prodávající (developeři, realitní makléři, majitelé nemovitostí) a na druhé straně kupující. Proto je de facto jedno, čí názor zveřejníme (zveřejňujeme názory zúčastněných stran i nezávislých odborníků i redakční náhledy na situaci), protože každým článkem na téma vývoje realitního trhu se jedné ze stran nebudeme zamlouvat.
  Nemohu si pomoci, ale z vášnivé reakce některých čtenářů mám dojem, že z článku se soustředily pouze na nadpis (což dokládá i vaše tvrzení \“Titulek jednoznačně konstatující nějakou skutečnost patří spíše do bulvárního tisku, než do seriózního webového deníku.\“) a dál, možná pro rudou mhu z rozčilení, nedočetli. To mě mrzí a zkusím se zaměřit na to, aby příště nadpisy nebyly tak kontroversní. Je to škoda i proto, že autor článku v závěru, kdy hodnotí názor developerských společností, zastává obdobné stanovisko jako odpůrci článku. (Nemohu souhlasit s vaším názorem, že se jedná o alibismus.)
  Jsem přesvědčen, že nájemné musí být vyšší než splátka hypotéky. Proč? V článku https://www.hypoindex.cz/clanky/najem-bude-vyssi-nez-splatka-hypoteky/ uvádím důvody, které za mým názorem stojí a které ho podkládají na základě faktů. To ovšem neznamená, že nemůže dojít k situaci, kdy klesnou ceny nemovitostí, s nimi potřebné prostředky na jejich koupi a tím i \“splátka hypotéky\“, kterou zde můžete brát i jako aproximaci ceny peněz vázaných v investici do nemovitosti. Ti, kdo mě za tento názor kritizovali, bohužel nikdy nepřinesli žádný důvod, proč by tomu tak být nemělo.
  \“Na dobrých adresách ceny stagnují\“ – ano, to vyplývá ze statistik. Bohužel lepší nemáme k dispozici. Naopak co se týče potenciálu investice do nemovitosti, tam jsme na základě dostupných dat dospěli k názoru, že je lepší investovat de facto kdekoli jinde než v Praze, natož v centru Prahy, viz např. https://www.hypoindex.cz/clanky/byt-jako-investice-vyhnete-se-praze-zamirte-do-teplic/
  V každém případě vám i dalším čtenářům děkuji za názory, které jsou pro nás vždy podnětné. Nejeden článek na serveru Hypoindex.cz vznikl právě z vašich podnětů a námětů. A především – jsme tu pro vás.

  Odpovědět

 • dany

  22 března, 2010

  http://bydleni.idnes.cz/central-group-od-brezna-zarazuje-do-nabidky-10-novych-lokalit-prd-/reality_bdp.asp?c=A100316_181159_reality_bdp_web
  s tím rozdílem, že na iDNES je to prezentováno jako komerční sdělení… :-))))

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  22 března, 2010

  Škoda, že nerozlišíte komerční sdělení (viz iDNES) a článek doprovázený redakčním komentářem (viz předmětný diskutovaný). Přitom těch rozdílů mezi nimi je rozhodně hodně.

  Odpovědět

 • haha

  3 dubna, 2010

  i maly dite chape ze pokud budou rust ceny nemovitosti pak budou rust i nove i STARE … stejne tak chape kazdy maly dite ze blbost s rustem cen jen novych projektu si zaplati prave jen developer

  Odpovědět

 • Nemesis

  4 dubna, 2010

  Když už se někdo živí psaním článků do médií, tak by se měl naučit alespoň základy českého pravopisu – za tohle by pan autor v páté třídě dostal pětku s hvězdičkou!
  „Do dnešního dne jsme takových případů měly celkem osm. V polovině případů jsme klientům vracely zaplacené peníze, ve zbylých čtyřech případech jsme přistoupily na snížení cen,“ uvedl Dušan Kunovský, generální ředitel společnosti CENTRAL GROUP.“

  Odpovědět

 • pepa

  8 listopadu, 2010

  nechal jsem si udělat tady posudek a vcelku ok

  Odpovědět