EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Text: Luboš Svačina

18. 04. 2011

0 komentářů

Česká spořitelna mění princip účtování poplatků

 


 

Jednou z důležitých vlastností Hypotéky České spořitelny je flexibilita. Klient si může hned po vyčerpání úvěru nebo v průběhu splácení odložit splátky úvěru až o tři měsíce. Novinkou je možnost úpravy výše vždy po 12 pravidelných měsíčních splátkách až o 30 % ať už smerem vzhůru, tak směrem dolů. Variabilitou měsíčních splátek se Česká spořitelna výrazně přiblížila Flexibilní hypotéce Komerční banky, která rovněž přerušení splácení nebo změnu výše splátky umožňuje.

Česká spořitelna odložení splátek nabízela i v minulosti. Klienti si za tuto službu zaplatili jednorázový poplatek 1999 Kč a tuto službu mohli využívat až do skončení doby fixace. Zásadní inovací, kterou přináší Hypotéka české spořitelny, je platnost služby a účtování poplatků na celou dobu splatnosti hypotéky. Příkladem budiž právě odklad splátek, který je součástí tzv. variabilního balíčku, jenž  v sobě krom odkladu zahrnuje také přerušení a změnu výše splátky. Oproti původním 1999 Kč klient za tuto doplňkovou službu zaplatí 3000 Kč, ovšem službu může využívat až do splacení úvěru.

Další důležitou novinkou je snížení poplatku za správu úvěrového účtu. Zatímco za správu Ideální hypotéky si banka dosud účtovala 200 Kč. Nyní s Hypotékou ČS se vrací na původních 150 Kč.

Kromě variability splátkového kalendáře Hypotéka ČS umožňuje po každých 12 pravidelných splátkách možnost část úvěru předčasně splatit formou mimořádné splátky, která může činit až 20 % zůstatku jistiny úvěru. Tuto službu je možné sjednat k úvěru i dodatečně, nicméně nelze ji využít v případě úvěru s úrokovým zvýhodněním. Oproti standardnímu typu hypotéky klient zaplatí za vedení úvěrového účtu nikoliv 150 Kč, ale o padesát korun více.

Tabulka 1: Porovnání poplatků za doplňkové služby

REKLAMA


Zdroj: Česká spořitelna

Jednorázovým zpoplatněním doplňkových služeb Česká spořitelna usiluje o „zaháčkování“ klienta na celou dobu splatnosti hypotéky. Vzhledem k výši poplatku (3000 Kč) si klient dvakrát rozmyslí, zda se vydá se svou hypotékou v době refixace ke konkurenci a bude usilovat o refinancování úvěru.

Zjednodušené profinancování výstavby a bez faktur

Při výstavbě pak Česká spořitelna zjednodušuje čerpání a i nadále umožňuje čerpání na účet klienta bez dokládání faktur. Pro klienty příznivou zprávou je, že za tuto službu si nově neúčtuje žádný dodatečný poplatek, viz tabulka 1.

Čerpat je možné až do 100 % hodnoty zástavy, přičemž výše každého čerpání je limitováno až 1 milionem korun. U prvního čerpání, které je zpravidla použito na hrubou stavbu a klient zatím nemá čím ručit,  spořitelna umožňuje čerpat až 500 tisíc korun nad aktuální hodnotu zástavy, banka však bude požadovat „dozajištění“ úvěru směnkou.

REKLAMA

V případě koupě pozemku s následnou výstavbou česká spořitelna nabízí i tzv. nulovou tranši na koupi, která není omezena výše zmíněným limitem (1 mil. Kč), ale její výše bude odpovídat maximálně hodnotě pozemku.

Zjednodušené refinancování

ČS nebude po klientovi požadovat dokladování výše příjmů, pokud splátka nového úvěru výrazně nepřekročí (o 20 %)výši původní splátky a původní úvěr byl bez problémů splácen alespoň 30 měsíců. Banka přitom příjme původní odhad, který by neměl být starší sedmi let.  

Odhad nemovitosti zdarma

Česká spořitelna rovněž výrazně zjednodušila a zrychlila proces poskytování hypoték. Při koupi bytu do 3 mil. Kč udělá banka klientovi online ocenění nemovitosti zdarma.

Pokud by nebylo možné hodnotu nemovitosti stanovit online, zajistí spořitelna vlastního odhadce, který jej provede bez místního šetření do 24 hodin za poplatek 500 Kč. Zatím tuto možnost banka nabízí pouze v regionech kolem Prahy, v Plzni a Pardubicích, další regiony by však měly záhy následovat.

Pro koho platí úrokové zvýhodnění?

Spolu s uvedením Hypotéky ČS rozšířila Česká spořitelna paletu fixačních období, na které se vztahuje úrokové zvýhodnění. Dosud bylo možné získat půlprocentní slevu na úrokové sazbě pouze u úvěrů s fixací na pět let. Nyní nově mohou získat o 0,3 procentního bodu nižší sazbu i klienti s fixací na 3 a 4 roky. Podmínkou však i nadále zůstává minimálně dvacetiletá doba splatnosti úvěru.

Půlprocentní slevu i nadále nabízí Česká spořitelna za aktivní využívání Osobního účtu ČS. Za jeho vedení si banka účtuje v závislosti na rozsahu poskytovaných služeb od 29 do 149 korun. Nicméně pro klienty, kteří podepíší úvěrovou smlouvu na Hypotéku České spořitelny nejpozději do 31. července 2011, připravila Česká spořitelna skutečně zajímavou motivační odměnu v podobě bezplatného vedení Osobního účtu ČS. A to po celou dobu fixace! 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *