EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Česká spořitelna se pustila do hypoték s proměnnou sazbou

 


 

 U České spořitelny si její klienti mohou nově zvolit hypotéku s proměnnou úrokovou sazbu. Ta je odvozena od jednoměsíční úrokové sazby na mezibankovním trhu 1M PRIBOR plus pevné odchylky banky. Úrokovou sazbu tedy nemění banka, ale trh.


Česká spořitelna také zavádí degresivní způsob splácení této hypotéky, kdy se splátka během splácení postupně snižuje.

Zavedením proměnné úrokové sazby u hypoték reagujeme na poptávku ze strany klientů, kteří umí dobře řídit své finance, mají určité rezervy v rodinném rozpočtu a počítají s tím, že splátka hypotéky může být každý měsíc jiná,“ uvedla Veronika Jančová, ředitelka odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny.

Úroková sazba u proměnné hypotéky je tedy 1M PRIBOR plus 1,5 %. 1M PRIBOR se momentálně pohybuje kolem 1 % a již několik měsíců se tato sazba nezměnila.

Velkou výhodou proměnné sazby je úspora na celkově zaplacených úrocích a díky degresivnímu splácení také postupné snižování splátky hypotéky v jejím průběhu. Navíc klienti mají možnost změnit typ splácení – mohou kdykoli přestoupit z proměnné sazby na fixní sazbu, a to jednou v průběhu splácení, “ vysvětlila Veronika Jančová.

Variabilní hypotéky nabízí čím dál víc bank

LBBW Bank, mBank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank nabízejí klasické variabilní hypotéky navázané na jednoměsíční mezibankovní úrokovou sazbu (1M PRIBOR). GE Money Bank odděluje „variabilní“ a „fixní“ část úrokové sazby, přičemž délku fixace fixní části sazby si klient může zvolit v rozmezí od jednoho roku do konce splatnosti hypotéky.

Banka Variabilní sazba
Česká spořitelna cca 2,5 %
GE Money Bank 2,94 % na 1 rok
LBBW 2,49 %
mBank 2,99 %
Raiffeisenbank 2,94 %
UniCredit Bank 2,5 %

Zdroj: Internetové stránky bank


GE Money Bank
odděluje „variabilní“ a „fixní“ část úrokové sazby, přičemž délku fixace fixní části sazby si klient může zvolit v rozmezí od jednoho roku do konce splatnosti hypotéky. Na jeden rok je momentálně fixní sazba 1,99 % a na tři roky 2,19 %. K tomu se ale musí připočítat variabilní část, která je 0,95 %. Celkem tedy je tedy sazba u variabilní hypotéky na jeden rok 2,94 % a na tři roky 3,14 %.

mBank nabízí sazbu 2,99 %  pro hypotéky mHypotéka Light do 50 % zástavní hodnoty nemovitosti se sjednaným pojištěním. Pro 80% hypotéku činí již 3,19 % a bez pojištění o dalších 3,44 %.  

Zájem o variabilní hypotéky stoupá

Nízké úrokové sazby lákají klienty zřizovat si hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. V posledních třech měsících si podle ukazatele Fincentrum Hypoindex sjednalo variabilní hypotéku víc lidí než hypotéku s jednoletou fixací.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *