EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: Petr Zámečník

08. 06. 2011

0 komentářů

České domácnosti dluží a dlužit budou

 


 

Domácnosti v České republice se dlouhou dobu držely tradičních hodnot – spořivosti a nezadlužování se. Vše se změnilo krátce po výměně tisíciletí. Od roku 2001 rostly dluhy domácností exponenciálním tempem. Teprve finanční krize a zvýšená opatrnost bank rychlost zvyšování dluhů domácností zpomalila.

Graf 1: Vývoj objemu bankovních dluhů domácností

Zdroj dat: ČNB

Důvodů pro úvěrový boom domácností bylo několik. Jedním z nich byl nepochybně pokles (a především stabilizace) úrokových sazeb, za které banky úvěry poskytovaly. V 90. letech minulého století sazby výrazně kolísaly a až v jejich závěru se jejich rozkolísanost zklidnila. Když se pak sazby dlouhodobě ustálily pod psychologickou 10% hranicí, domácnosti přestaly váhat.

Graf 2: Vývoj úrokových sazeb úvěrů domácnostem

Zdroj dat: ČNB

REKLAMA

Samozřejmě nelze zapomínat také na změnu přístupu bank. První porevoluční léta byla ve znamení obrovských úvěrů velkým společnostem, které v mnohých případech splatili daňoví poplatníci v rámci sanace bankovního systému. Špatné zkušenosti a rostoucí konkurence s příchodem zahraničních domů změnily pohled bank na klientelu domácností – a byly ochotny jim více půjčovat.

České domácnosti byly zpočátku málo zadlužené. Větším nebezpečím než míra zadluženosti byla rychlost, s níž zadluženost počátkem nového tisíciletí rostla. Pozitivem bylo, že velkou část růstu dluhů domácností tvořily úvěry na bydlení.

Graf 3: Úvěry na bydlení

Zdroj dat: ČNB

Podíl úvěrů na bydlení se v posledních letech ustálil na úrovni kolem 70 % všech bankovních úvěrů domácnostem. Jejich podíl mírně klesá od roku 2008, kdy propukla finanční krize. Po pádu banky Lehman Brothers dostal celý bankovní sektor zástavu srdce a zejména hypoteční trh se téměř zastavil.

REKLAMA

Statistiky nebankovních úvěrů nejsou v kompletní podobě k dispozici. Poskytovat půjčky může kdokoli – a zejména v období finančních potíží spojených s hospodářskou recesí a růstem nezaměstnanosti se lidé uchylují k nebankovním poskytovatelům půjček bez ohledu na pověst věřitele. Je velmi pravděpodobné, že růst zadluženosti domácností byl v uplynulých dvou letech výrazně vyšší, než ukazují bankovní statistiky.

Graf 4: Podíl úvěrů na bydlení na úvěrech domácnostem

Zdroj dat: ČNB

Podíl úvěrů na bydlení na úvěrech domácnostem vykazuje výrazný skok v lednu 2002. Důvod je prostý: došlo ke změně metodiky vykazování úvěrů a velký objem úvěrů vykazovaných jako úvěry na jiné účely než na bydlení spadly do kategorie "na bydlení".

Zajímavé je sledovat také podíl hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Bohužel jen do konce roku 2008. Pak došlo ke změně metodiky vykazování úvěrů ze stavebního spoření zajištěných nemovitostí, které spadly pod úvěry hypoteční.

REKLAMA

"Od roku 2009 je plně uplatňována novela zákona č. 190/2004 Sb., o dluhopisech, ve znění pozdějších předpisů, kde byla nově stanovena definice hypotečního úvěru. Podle této novely je za hypoteční úvěr označen úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné, když pohledávka z úvěru nepřevyšuje dvojnásobek zástavní hodnoty zastavené nemovitosti," upřesňuje Petra Hájková z odboru komunikace ČNB.

Graf 5: Podíl hypoték a úvěrů ze stavebního spoření na úvěrech na bydlení

Zdroj dat: ČNB

"Na vývoji zájmu o úvěry na bydlení měla navíc v letech 2008 a 2009 vliv i finanční krize. Objem úvěrů, které za rok 2009 poskytly stavební spořitelny, poklesl ve srovnání s hypotečními bankami minimálně. Úvěry stavebních spořitelen poklesly o necelých 11 %, úvěry hypotečních bank čtyřikrát více," uvedl k našemu dotazu Rostislav Trávníček, ředitel komunikace ČMSS.

Ať jsou úvěry na bydlení taženy více hypotékami nebo úvěry ze stavebního spoření, jejich objem až na výjimky roste. Jen v březnu letošního roku bylo splaceno více, než kolik nových úvěrů banky v daném měsíci poskytly. To se stalo poprvé od února 2004 a teprve počtvrté v historii sledování úvěrů na bydlení od ledna 1997.

Graf 6: Meziměsíční změna objemu úvěrů na bydlení

Zdroj dat: ČNB

Co bude dál?

Ekonomika pomalu, nejistě, ale přeci oživuje a s ní i chuť domácností užít si nadstandardu – tedy více, než kolik si vydělají. Nedávný průzkum Ipsos Tambor ukázal, že pětina lidí měsíčně neušetří ani korunu. "Část z nich dokonce nevyjde s příjmy a financování domácnosti řeší přechodnými půjčkami," uvádí zpráva k průzkumu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *