EUR 24.680

USD 22.717

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.680

USD 22.717

Text: Luboš Svačina

28. 03. 2011

1 komentář

Český hypoteční trh ovládly střednědobé fixace

 


 

Objem poskytnutých hypoték v letošním únoru vzrostl podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu meziročně o více než 54 %. Partnerské banky v uvedeném období poskytly celkem 4208 hypoték v celkové hodnotě 7,098 miliard korun. Za oba měsíce letošního roku potom banky uzavřely 7612 hypotečních úvěrů za 12,814 miliardy korun. Jak v lednu, tak v únoru největší část produkce hypoteční bank představovaly hypoték s fixací úrokové sazby na 3 nebo 5 let.

Zatímco v lednu klienti ve větší míře dali přednost tříletým fixacím (46,27 %) a podíl pětiletých byl o 4 % menší. O měsíc později to bylo přesně naopak. Hypotéku s pětiletou fixací si sjednalo ze 4208 klientů celkem 1999 lidí (47,5 %) zatímco tříletou dobu fixace si do smlouvy nechalo zabudovat "jen" 1762 klientů (41,87 %). V celkovém součtu tvořily v únoru hypotéky s tří- a pětiletou fixací bezmála 90 % ze všech poskytnutých hypoték. 
 
Graf 1: Preference klientů při výběru úrokové sazby

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Obliba tří- a pětiletých fixací mezi klienty neustále roste, jak ilustruje graf č. 2. Od února 2008, kdy jsme začaly monitorovat počty a objemy hypoték poskytnutých s úrokovou sazbou fixovanou na 3 roky, vzrostl jejich souhrnný podíl o bezmála 15 procentních bodů.

Graf 2: Souhrnný podíl hypoték s tří- a pětiletou fixací

 

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Česká republika = hypotéky s fixací

Česká republika dlouhodobě patří mezi země, kde jednoznačně dominují fixované úrokové sazby. Na rozdíl od Slovenska, Polska, Velké Británie a dalších západoevropských zemí dávají klienti tuzemských bank přednost jistotě stále stejné výše splátky úvěru a bezstarostné obsluze dluhu.

Na druhou stranu na rozdíl od takového Švýcarska si klienti tuzemských bank přece jen nechávají zadní vrátka otevřená. Zatímco ve Švýcarsku nejsou výjimkou hypotéky s úrokovou sazbou fixovanou na celou dobu splatnosti úvěru, v českých podmínkách, jak bylo uvedeno výše, dávají klienti přednost střednědobým fixacím, které jim umožňují po čase část úvěru předčasně splatit, nebo případně přejít s úvěrem ke konkurenci (refinancovat).

Klient se totiž nesnaží při volbě fixace zohlednit pouze svůj odhad budoucích úrokových sazeb, ale měl by vzít v potaz také další události, které mohou v průběhu splácení nastat a na které bude muset nějakým způsobem reagovat. Za stávající úrovně nabízených úrokových sazeb a s ohledem na jejich nejistý budoucí vývoj (obavy plynou především z vysoké míry zadlužení mnohých ekonomik) není divu, že se klienti v drtivé většině přiklánějí k pevným úrokovým sazbám a delším fixacím. Navíc banky na začátku roku vyrukovaly s celou řadou zvýhodněných nabídek a slevami na poplatcích motivovali klienty k uzavírání právě tohoto typu smluv.  

Graf 3: Dlouhodobé preference klientů při výběru ÚS
 


Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Hypotéky s tří- a pětiletou dobou fixace v únoru banky poskytovaly s průměrnou úrokovou sazbou 4,32 %, resp. 4,21 %. A ačkoliv variabilní hypotéky jsou v současnosti ještě o bezmála procentní bod levnější, pro tento typ hypotéky se v únoru rozhodly pouze necelé 4 procenta klientů.

Z pohledu objemu poptávky hypotéky s variabilní úrokovou sazbou nyní na plné čáře prohrávají. Přesto se zatím banky nenechaly odradit a počet poskytovatelů hypoték s plovoucí úrokovou sazbou neustále roste. Naposledy s hypotékou postavenou z části na variabilní úrokové sazbě přišla GE Money Bank. A právě díky rostoucí konkurenci jediné variabilní hypotéky podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu meziměsíčně zlevnily. Pokles to nebyl nijak výrazný, přesto nestálo by za to při pořizování hypotéky vydat se proti proudu, a navzdory většinovému chování, zauvažovat nad variantou s plovoucí úrokovou sazbou? Shrňme si výhody a nevýhody obou variant financování?

Tabulka 1: Sazby fixní vs. variabilní

  Hypotéka s fixovanou úrokovou sazbou Hypotéka s variabilní úrokovou sazbou
výhody stejná výše sazby a tím pádem i splátky po celou dobu trvání fixace klient platí "skutečnou cenu" úvěru
nízká náročnost na údržbu (sledování vývoje na trhu) aktuálně nižší úrokové sazby
širší paleta doplňkových služeb  možnost přechodu na fixovanou sazbu
možnost odkladu splátek snadnější mimořádné splátky úvěru 
hypotéky až na 100 % LTV  
lepší dostupnost v porovnání s VS  
     
nevýhody riziko skokové změny úrokové sazby v době refixace nejednotná výše sazby a z ní plynoucí riziko nárůstu splátky
omezená možnost předčasného splacení vyšší nároky na bonitu žadatelů
klient nemůže profitovat z poklesu sazeb na trhu vyžaduje, aby klient sledoval dění na trhu

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Kočička

    28 dubna, 2011

    Banky motivovali? ;-D

    Odpovědět