EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

Text: Monika Lukešová

20. 06. 2011

1 komentář

Chcete koupit nemovitost za polovinu? Vyzkoušejte veřejnou dražbu

 


 

Nabídku aktuálně dražených nemovitostí najdete na stránkách Centralniadresa.cz, které provozuje Česká pošta. Internetových nabídek najdete samozřejmě víc. Připravte se však na to, že svou vysněnou nemovitost budete muset pečlivě hledat, nebo si na ni počkat. Pravděpodobně nekoupíte dům či byt hned při první návštěvě stránek s dražbou, ale pokud vás netlačí čas, vyplatí se stránky s dražbami nemovitostí hlídat.

Účast dražitelů ve veřejné dražbě je zpravidla motivována možností získat levněji nemovitost. Je to dáno tím, že v prvním kole veřejné dražby uskutečňovaných dle občanského soudního řádu, tj. u soudů a exekutorů, je vyvolávací cena dvě třetiny soudního odhadu. V případě, že v prvním kole není nemovitost prodána, klesá ve druhém kole vyvolávací cena až na polovinu soudního odhadu. Od této skutečnosti a samozřejmě v zájmu veřejnosti o konkrétní dražbu se pak odvíjí možnost zájemce získat nemovitost i za polovinu její ceny,“ popisuje JUDr. Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov, který se dražbami nemovitostí také zabývá.

Seznamte se s dražbou

Dražba nemovitosti ale není jen tak. Než se do dražby pustíte, pročtěte si dražební vyhlášku, zjistěte, zda nemovitost nemá věcné břemeno nebo jestli se draží jen například část domu nebo celý.  V soudní vyhlášce k dražené nemovitosti by mělo být také uvedeno, zda je zatížena věcnými právy (právo bytu, právo užívání jinou osobou atd.) a zdali dražbou tato práva zanikají, či nikoli.

Na dražený byt nebo dům byste měli mít možnost se jít podívat. Podle zákona 206 z roku 2000 musí být před zahájením dražby umožněna účastníkům dražby v termínu uvedeném v dražební vyhlášce prohlídka předmětu dražby.

Nákup v dražbě si však dobře rozmyslete, taková koupě se vám nemusí vždy vyplatit. „Může se stát, že koupě nemovitosti v dražbě pod vidinou laciného nákupu, povede nakonec k tomu, že se účast na dražbě nevyplatí. Nicméně to bývá vždy jen z důvodů chyb, zbrklosti a nevědomosti zájemce, kdy přehlédne, že se draží spoluvlastnický podíl místo celé nemovitosti, v dražební vyhlášce přehlédne uvedení závad, které budou nemovitost zatěžovat i nadále a tak podobně,“ vysvětluje Tomáš Vrána.

REKLAMA

Na dražbu si vezměte dost peněz

Problém dražení nemovitosti je ten, že svůj nákup budete muset zaplatit co nejdřív. Pokud chcete využít na financování nemovitosti v dražbě hypotéku nebo jiný úvěr, zkuste se domluvit s bankou. Před dražbou musí kupující složit tzv. dražební jistotu, jejíž výše je stanovena dražební vyhláškou. V případě, že dražbu pak vyhraje, musí doplatit nejvyšší podání. Po dohodě s bankou lze tuto částku hradit pomocí hypotečního úvěru.

Exekutor v usnesení o udělení příklepu vydražiteli stanoví lhůtu k doplacení nejvyššího podání, která nesmí být delší než dva měsíce od právní moci usnesení o příklepu. Není-li podáno odvolání, pak uplynutím patnáctidenní lhůty od doručení nabývá usnesení o příklepu právní moci a vydražiteli začíná běžet povinnost doplatit nejvyšší podání.  U našeho úřadu vychází lhůta k doplacení nejvyššího podání v průměru na šest týdnů po dražbě. Při nedodržení lhůty je možno ji prodloužit až o dalších 30 dnů,“ doplňuje Tomáš Vrána.

Kdo se nesmí účastnit dražby

Dražby se nemůže zúčastnit dlužník, jeho manžel/ka, exekutor, jeho zaměstnanci, ale také vydražitel, který zmařil předchozí dražbu této nemovitosti tím, že nedoplatil nejvyšší poddání. Jinak se dražby může účastnit každý, kdo je zletilý a způsobilý k právním úkonům.  Za právnické osoby, obec nebo vyšší územně samosprávný celek nebo stát draží osoby, které se musí prokázat úředně ověřeným oprávněním jednat navenek.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Š.Liči

  4 července, 2012

  Krásný den, poptáváme nebytový prostor po výrobu mastńých výrobků bez jeteční logistiky.

  Požadeavek:

  • do vlastnictví
  • do nájmu
  • ploch: 200 m2 až 300 m2 ( může být i zateplená hala )
  • přiezdová cesta
  • voda
  • kanalizace
  • el.
  • okolí Prahy, ideální v prumyslové zóně

  Štefan Ličartovský

  mobil: 734405573
  e-mail: lici@centrum.cz

  Odpovědět