EUR 24.765

USD 23.115

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.765

USD 23.115

Text: Petr Zámečník

21. 05. 2010

0 komentářů

Chcete přímořské sídlo? S českou hypotékou nepočítejte…

 


 

V rámci Evropské unie mají lidé mnohem svobodnější výběr, kde chtějí bydlet, žít a pracovat nebo podnikat. Penzisté na odpočinku stále častěji vyhledávají příznivější klimatické podmínky a odcházejí do přímořských letovisk. Pokud si ale chtějí v cílové destinaci koupit vlastní nemovitost, položí jim do cesty několik překážek banky.

Financovat pořízení nemovitosti v zahraničí českým hypotečním úvěrem není jednoduchý úkol. V prvé řadě zdaleka ne všechny banky hypotéku na bydlení v zahraničí poskytnou. A zbylé, které svolí a půjčku klientovi slíbí, požadují jako zástavu nemovitost ležící na území České republiky.

Samozřejmě alternativou může být čerpání hypotéky v zahraničí u místní banky. Ovšem ani české banky rády nevidí cizince, kteří v Česku nepracují a nebydlí. Obdobně se budou dívat na české občany zahraniční bankéři.

Které banky nákup nemovitosti v zahraničí profinancují?

Jedinou bankou, která v současnosti umožňuje čerpání hypotéky proti zástavě zahraniční nemovitosti, je Oberbank. Její "Hypotéka bez hranic" trpí pouze jedním neduhem: Její hranice začínají tam, kde končí Rakousko. Plánuje ale její rozšíření na další země, v nichž banka působí – na Německo, Slovensko a Maďarsko.

Tabulka: Které banky umožňují financování zahraniční nemovitosti hypotečním úvěrem

Banka

Hypotéka na zahraniční nemovitost

Česká spořitelna

ano

ČSOB

ano

GE Money Bank

ne

Hypoteční banka

ano

LBBW Bank

ne

Oberbank

ano

Poštovní spořitelna

ano

Raiffeisenbank

ano

UniCredit Bank

ne

Wüstenrot hypoteční banka

ne

Zdroj: Banky

U všech bank (s výjimkou Oberbank pro Rakousko) je poskytnutí úvěru podmíněno zástavou nemovitosti na českém území a u některých bank navíc ještě existencí registru obdobného charakteru jakým je katastr nemovitostí. Raiffeisenbank krom toho požaduje, aby byla kupní smlouva uzavřena u notáře.

"V případě, že se jedná o zemi, kde je evidence nemovitostí podobná jako je náš katastr nemovitostí a lze doložit vlastnictví a převod na základě kupní smlouvy atd., pak lze financovat účelovým úvěrem – tedy obvyklými typy hypoték. Tento režim platí například pro SR. Ve většině případů však doložit existenci ani vklad a převod vlastnického práva na základě kupní smlouvy nelze, nebo by se složitě dokládalo a byly by třeba soudní překlady,"
uvedla Irena Zatloukalová, tisková mluvčí Hypoteční banky.

V ostatních případech banky odkazují na neúčelové (americké) hypotéky, které jsou ale pochopitelně dražší než účelové.

Důvody, proč se banky zdráhají přijmout do zástavy zahraniční nemovitost, vysvětluje Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny: "Důvodem je především odlišná legislativa v zahraničí a právní odlišnosti v různých zemích týkající se zejména pravidel vkladu vlastnických práv u místních „katastrů nemovitosti“. Je také problematické provádět v zahraničí ocenění nemovitosti a např. dohlídky při výstavbě. Vliv mají rovněž ekonomické důvody – v každé zemi je jiná ekonomická situace a rozdílně se vyvíjecí trh s nemovitostmi – a to poskytování hypoték také ovlivňuje."

Úrokové sazby: Stejné jako pro nákup české nemovitosti

Úrokové sazby hypoték na pořízení zahraniční nemovitosti jsou vesměs stejné jako při financování realit na území České republiky. "Při úhradě kupní ceny do
zahraničí je nicméně potřeba počítat s konverzí platby do zahraniční měny, a tedy s
rezervou 10% pro případ kurzového rizika a s poplatkem za platbu do zahraničí," upozorňuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Pokud banka umožňuje čerpání hypotéky v eurech, bývají sazby dokonce nižší. Klient ale podstupuje měnové riziko, pokud jsou jeho příjmy převážně v českých korunách. Pokud by koruna významně oslabila, splácení dluhu v zahraniční měně by se stalo obtížnějším.

Čerpání úvěrů v eurech se stalo osudným mnoha domácnostem např. v Maďarsku. Domácnosti tehdy těžily z nižších úrokových sazeb a dokud byl forint stabilní, ušetřily na úrocích. Pak došlo k oslabení domácí měny a úvěry v přepočtu na forinty významně narostly.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *