EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: Petr Zámečník

26. 08. 2010

0 komentářů

Chcete zateplit panelák? Musíte už jen za své!

 


 

"Nejčastějším problémem
[panelových domů] v dnešní době je nedostatečná tepelná izolace a tím i velké tepelné ztráty. K těmto ztrátám dochází, přestože všechny typy mají izolovaný obvodový plášť pomocí sendviče. Objevuje se také mnoho tepelných mostů. Jedním z nich je tepelný most v oblasti styku panelů pláště mezi sebou nebo stropu. Ten je zapříčiněn špatným technologickým postupem nebo konstrukční chybou," uvádí k tepelné neefektivitě panelových domů Wikipedia.

Řešením špatných tepelně-izolačních vlastností panelových domů je zateplení pláště, výměna oken a zasklení balkónů. K motivaci vlastníků panelových domů k hledání cest k energetickým úsporám sloužily dvě státní podpory: Nový Panel a Zelená úsporám. Ty ale pro letošek již skončily. A v příštím roce nejspíš nebudou mít peníze také.

Nejprve došly prostředky programu Nový Panel. Jen v letošním roce bylo v rámci této podpory podáno 700 žádostí a na další dotace program nemá peníze. V rámci podpory jsou dotovány úroky z úvěru nebo je poskytnutá záruka za zvýhodněných podmínek. Státní fond rozvoje bydlení přestal přijímat žádosti o podporu již 13. srpna 2010.

Dotací na panelové domy se podle deníku E15 ale lidé nejspíš nedočkají ani v příštím roce. "Rozpočet se teprve sestavuje. Je ale pravděpodobné, že na všechno nebudeme mít dostatek prostředků," uvedl pro E15 Jan Wagner, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení.

V tomto týdnu pozastavil přijímání žádostí na zateplení panelových domů také program  Zelená úsporám. V tomto případě není na vině nedostatek peněz, které Česká republika čerpá účelově z prodeje emisních povolenek Japonsku, ale Státní fond životního prostředí bude vyhodnocovat dosavadní úspěšnost projektu, který byl rozšířen i na panelové domy teprve před rokem.

REKLAMA

"Důvodem tohoto kroku je nutnost vyhodnotit po 12 měsících přijímání dosavadní průběh této části programu, provést analýzu skutečně čerpatelných prostředků, když v posledním období Státní fond životního prostředí ČR zaznamenal prudký nárůst nedostatků v projektové dokumentaci i samotné investiční připravenosti projektů," uvádí zdůvodnění Ministerstva životního prostředí s tím, že o dotace bude možné opět žádat na začátku stavební sezóny 2011.

Kolik paneláků je třeba ještě zateplit?

Podle informací deníku E15 bylo již zatepleno 350 tisíc bytů v panelových domech, přičemž zateplení čeká dalších 850 tisíc bytů. Na zateplení již bylo vydáno 106 mld. Kč (z nichž stát vydal na dotacích 11,9 mld. Kč) – a očekávané další náklady dosahují 423 mld. Kč, na nichž se stát již s velkou pravděpodobností příliš podílet nebude.

V České republice bylo v roce 2001 (k poslednímu sčítání lidu, domů a bytů) 1 969 018 domů, z nichž bylo 195 270 bytových. V nich bylo úhrnem 4 366 293 bytů, obydlených jen 3 827 678 a z nich je 2 160 730 v bytových domech.

Podíl bytů v panelových domech na bytech v bytových domech přitom dosahoval 55,5 % a na celkovém počtu bytů 27,5 %. Přibližně 19,5 % všech bytů (k roku 2001) je v nezateplených panelových domech. Tento poměr se samozřejmě za téměř 10 let bytové výstavby snížil s tím, jak byly stavěny nové domy – a pravděpodobně nebude tak hrozivý.

REKLAMA

Jak se dotkne zastavení dotací finančních institucí?

Pozastavení přijímání žádostí o dotace se dotkne zejména bytových družstev a společenství vlastníků jednotek, které plánovaly zažádat o dotaci na renovaci panelového domu v dohledné době. Své rozhodnutí pravděpodobně přehodnotí a opravu odloží. To se může projevit i v zájmu o produkty úvěrového financování.

V poskytování úvěrů družstvům a společenstvím se neangažují zdaleka všechny banky a stavební spořitelny. Větší dopad na svůj obchod ale neočekávají ani ty, které se jejich financováním zabývají.

"Modrá pyramida má speciální produkt určený hlavně pro bytová družstva a SVJ – Renoúvěr Multi, který je využíván na renovace a opravy bytových (i panelových) domů. K tomuto úvěru bylo možné využít  program Panel nebo Zelená úsporám, nicméně Renoúvěr Multi byl a je využíván i bez těchto dotací, někdy se zárukou Českomoravské záruční a rozvojové banky. Zastavení dotací se nikterak nepromítne do podmínek ani poskytování Renoúvěru Multi," uvedla Hana Vaněčková z Modré pyramidy.

REKLAMA

"Opravy a rekonstrukce panelových domů budou pokračovat a s nimi i potřeba tyto akce financovat. Pozastavení dotačního programu v rámci programu Zelená úsporám může omezit počet subjektů, kteří se do rekonstrukce pustí, respektive oddálit jejich rozhodnutí. Protože ale existují i jiné formy podpory, žádného velkého poklesu v počtu poskytovaných úvěrů se neobáváme," uvedl Radko Belada, šéf marketingu pro retailové bankovnictví Komerční banky.

"Úvěry na opravy a rekonstrukce panelových domů, včetně projektů zateplení, poskytujeme až do 100 % projektových nákladů, tedy bez nutnosti použití vlastních prostředků a dotací. Majitelé panelových domů tak mohou realizovat i nadále své projekty s využitím financování veškerých investičních nákladů úvěrem od České spořitelny," uvedla k našemu dotazu Klára Pačesová z České spořitelny a dodala: "Samozřejmě lze předpokládat, že řada investorů odloží realizaci svých projektů a budou vyčkávat na případné znovuotevření dotačních programů."

"Neočekáváme, že by se tato změna výrazněji promítla do poskytování úvěrů na rekonstrukce. Kromě úvěrů pro panelové domy jsou v rámci naší produktové nabídky poskytovány úvěry i pro cihlové bytové domy, u nichž i nadále pokračuje přijímání žádostí o tuto dotaci," uvedla Štěpánka Čepická z Raiffeisen stavební spořitelny.

Dotace…

Podmínky získání dotací na zateplení jsou poměrně tvrdé. Zejména kupříkladu při žádosti o dílčí zateplení v programu Zelená úsporám vyžadují nemalé úspory energie. Ovšem zejména papírové. Je-li kupříkladu dům, do jehož bytů profukuje kolem oken tak, jako by žádná okna neměl, pravděpodobně na dotaci stejně nedosáhne, pokud nezateplí nejen okna. 20% úsporu energie papírově žadatel jen výměnou oken u energeticky náročného domu nedá…

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *