EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Text: Jan Majer

24. 05. 2006

2 komentáře

Chytrá hypotéka na pranýři

 


 

Způsobem prezentace Chytré hypotéky se na konci dubna zabýval i Etický výbor Asociace finančních poradců. Proč, když říkáte, že je ten produkt v pořádku?
Je zajímavé, že terčem kritiky je jen naše společnost. Podobné kombinace nabízí od dubna celá řada poradců a zprostředkovatelů pod různými obchodními názvy. Možná je náš obchodní název Chytrá hypotéka a úspěšná práce našich spolupracovníků v realitních kancelářích trnem v oku konkurenčním firmám.

Naznačujete, že kampaň může souviset s odchodem vaší firmy z profesní asociace?
Soutěž o přízeň klientů má bohužel někdy i takovou formu a přelévá se do médií. Z asociace jsme vystoupili spolu s dalšími osmi poradenskými společnostmi na konci loňského roku. V těchto dnech formujeme nové profesní sdružení.

Vraťme se k Chytré hypotéce. Osobně bych se jí vyhnul, připadá mi nevýhodná.
Chápu, že na faktickou argumentaci není v tomto rozhovoru prostor. Ale chyba opravdu není v samotné kombinaci hypotéky s investičním pojištěním. Ta je běžně využívána i v zahraničí. Problém může být v užití této kombinace. Není to produkt pro každého. Vyplatí se především bonitnějším klientům při určité konstelaci různých faktorů. V každém případě doporučuji, aby si každý zvolil vhodnou formu financování svého bydlení až po důkladném srovnání různých variant.

Takové srovnání lidé očekávají od svých poradců. Ti ale často dokáží nejlépe vyargumentovat variantu, která jim a jejich firmě přinese nejvyšší provizi.
Ona ani nemusí být tím primárním motivem provize. Potíž s poradci je v tom, že do svých doporučení promítají svůj pohled na věc. Klient by měl žádat objektivní, srozumitelné srovnání. Spíše konzultaci než jen jednostranné prodejní doporučení, ať je jakékoliv.

REKLAMA

Jaké jsou tedy podle vás klady kombinace?
Klient získává kromě výnosů z investičního životního pojištění také nižší úrok z hypotéky a pojistnou ochranu pro případ úmrtí. A přeje-li si, tak také připojištění pro případ invalidity. Líbí se také to, že vlastně bydlí za cizí peníze, zatímco jeho vlastní vydělávají.

Víc by ale vydělávaly, kdyby investoval nezávisle na hypotéce do podílových fondů.
Ano, to je varianta vhodná pro klienty, kteří kladou důraz na flexibilitu a neřeší do důsledků krytí rizik.

Já bych dodal, že je to také dobrá varianta pro ty, kteří nechtějí platit zbytečně vysoké poplatky pojišťovně a zprostředkovateli. Komu byste Chytrou hypotéku nedoporučil?
Klientům citlivým na výši pravidelných nákladů a těm kteří mají méně vlastních zdrojů bych doporučil raději klasickou anuitní hypotéku.

Zdroj: Investujeme.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Smiley

  21 července, 2011

  Hats off to whoeevr wrote this up and posted it.

  Odpovědět

 • Dana Klasová

  27 listopadu, 2012

  Prosím p zaslání opisu osvědčení pro Dana Klasová 13.3.1961, Vitošská 3413/7, Praha 4 Modřany

  Odpovědět