EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Jan Valenta

05. 06. 2008

3 komentáře

Co je lepší: hypotéka, nebo nájem?

 


 

Vývoj civilizace byl umožněn především schopností člověka myslet a naplňovat své touhy. Jednotliví lidé však naštěstí touží po různých věcech a právě díky této skutečnosti nejezdíme všichni stejným autem nebo nenosíme stejné oblečení. Ačkoliv má tedy každý jiné potřeby a cíle, existuje minimálně jedno přání, které sdílí většina lidí po celém světě. Tímto přáním je dobře a kvalitně bydlet.

Nabízí se v podstatě dvě základní alternativy bydlení. Tou první je bydlet ve vlastní nemovitosti, o kterou se musíme starat. Druhou možností je nájemní bydlení, kdy nemovitost nevlastníme, ale za obývání majiteli platíme nájemné.

Ne každý má takové štěstí, aby vysněné bydlení zdědil nebo dostal, proto vyvstává otázka, jak koupi nemovitosti financovat. Odpověď je nasnadě – hypoteční úvěr. Tím se však dostáváme na tenký led. Vyplatí se nám zadlužit se hypotékou na značnou část života, nebo by přeci jen bylo výhodnější bydlet v nájmu a to co ušetříme v porovnání s hypoteční splátkou nějakým způsobem investovat? Pojďme si vše propočítat na zjednodušeném příkladu a rozhodnout, která investice je pro nás výhodnější.

Předpoklady

V první fázi si stanovíme jisté zjednodušující předpoklady výpočtu, které však neovlivní vypovídací schopnost. Uvažujme hypotetický byt v činžovním domě o rozměrech přibližně 70m2 v ceně 2 mil. Kč (v logice propočtu na velikosti bytu či umístění nezáleží). V prvním případě budeme tento byt celý financovat hypotečním úvěrem se splatností 20 let, pravidelnou měsíční splátkou a neměnnou úrokovou sazbou. Zanedbáme další dodatečné poplatky týkající se hypotečního úvěru, respektive je promítneme do vyšší úrokové míry.

V druhém případě budeme bydlet v identickém bytě ve stejném činžovním domě (např. přes chodbu) s tím rozdílem, že nebudeme majiteli, nýbrž nájemníky. Rozdíl, o který je nájemné nižší než hypoteční splátka, budeme investovat. Zjednodušením ve prospěch nájemného bude podmínka, že tyto peníze se nám povede investovat a zhodnocovat každý měsíc ve stejné výši, jako je úroková sazba hypotéky, což by v reálném světě pravděpodobně takto jednoduše nešlo. Dosažení shodného výnosu, jako je úroková sazba hypotéky, by totiž vyžadovalo značné investorské znalosti.

Poplatky za elektřinu, vodu, správci domu, a jiné poplatky spojené s užíváním bytu nebereme v úvahu, jelikož jsou pro obě situace shodné. Daň z nemovitosti, kterou bychom museli platit v první variantě, si dovolíme pominout, jelikož její výše je zcela zanedbatelná v porovnání s  investicí.

REKLAMA

Vzorce

K výpočtu budeme potřebovat několik nástrojů finanční matematiky. V první řadě vzorec sloužící k výpočtu budoucí hodnoty peněz (BH, častěji FV – future value). Tento vzorec respektuje odlišnou hodnotu peněz v čase a předpokládá, že za dnešní korunu si koupíme více než za korunu za deset let, tudíž abychom mohli koupit za deset let stejně jako dnes, musíme tuto dnešní korunu zhodnotit úročením. Snižování hodnoty peněz v čase je způsobeno především inflací. Současná hodnota peněz se značí PV – present value.
i
… úroková sazba,

n … počet období.

Druhým potřebným vzorcem je umořovatel, pomocí něhož vypočítáme pravidelnou konstantní splátku nutnou k umořování dluhu. Tato splátka je vždy kombinací splátky jistiny (úmor) a úroku. Odvození vzorce je zbytečně složité, my se můžeme spokojit s tím, že vzorec respektuje časovou hodnotu peněz.
PV
… současná hodnota dluhu.

Posledním potřebným vzorcem je střadatel, který nám ukáže výslednou částku, kterou budeme disponovat při pravidelném vkládání konstantní sumy po určité období při neměnné úrokové míře.

REKLAMA
J
… výsledná částka,

A … pravidelný vklad.

Investice formou hypotéky

Předpokládejme fixní úrokovou sazbu hypotéky 6,5 % p. a. (vzhledem k tomu, že se po dvacet let nebude měnit, lze říci, že její výše je daní za dvacetiletou fixaci). Dále je nutné zohlednit měsíční splácení:

 • počet období n = 20 let * 12 měsíců = 240;
 • úroková sazba pro měsíční splácení iměs= irok/12 = 0,0054 (0,54 % p. m.)

Nyní stačí dosadit do vzorce umořovatel a zjistíme, že měsíčně musíme pravidelně splácet 14 911 Kč.
 

Předpokládáme, že tržní hodnota naší nemovitosti bude růst minimálně 3% tempem stejně jako roční míra inflace (ve skutečnosti tržní hodnoty nemovitostí rostou dokonce rychleji). Využitím vzorce pro budoucí hodnotu vypočítáme, jak se nám investice do bytu za dvacet let zhodnotí:     

FV = 2 000 000 Kč * (1+0,03)20 = 3 612 222 Kč.

REKLAMA

Samozřejmě nesmíme zapomínat, že hodnota bytu postupně klesá v souvislosti s jeho opotřebením a zastaráváním. Pro náš případ řekněme klesne o 25 % (projektován na 80 let, při zakoupení byl zcela nový). Hodnota naší investice po 20 letech tedy činí: 

3 612 222 Kč * 0,75 = 2 709 167 Kč.

Díky tomuto snížení hodnoty investice z důvodu zastarávání můžeme vynechat náklady na údržbu našeho bytu.

Investice formou nájemného

Měsíční nájemné ve stejném sousedním bytě stanovíme na 11 000 Kč (jedná se o odhad, vzhledem k ceně, rozměrům a stavu bytu). Máme tedy možnost každý měsíc investovat 3 911 Kč, které činní rozdíl mezi splátkou hypotéky a nájmem.

 Budeme-li velmi dobrý investor a povede-li se nám měsíčně investované peníze zhodnocovat reálně ročně o 6,5 % (tedy ve stejné výši, jako je úroková sazba hypotéky), s využitím střadatele zjistíme, že hodnota takto investovaných peněz po 20 letech činí 1 918 036 Kč (reálným zhodnocením myslím skutečné zhodnocení očištěné o inflaci).

 

Hypotéka je výhodnější

Z našeho modelového příkladu jednoznačně vidíme, že budoucí hodnota investice do bytu formou hypotéky převyšuje hodnotu investice v případě nájemního bydlení, a to o 791 131 Kč. Investovat do nemovitosti se tedy vyplatilo. Navíc jsme zanedbali skutečnost, že nájemné i tržní cena nemovitosti v čase také rostou. Započtením těchto údajů by se výhodnost hypotéky ještě zvýšila. Růst nájemného by snižoval disponibilní částku určenou k investování. Naopak růst tržní ceny bytu by zvyšoval budoucí hodnotu investice formou hypotéky. Díky tomu by rozdíl mezi oběma variantami ještě narostl.

Co je tedy výhodnější? Za současných podmínek nezbývá než konstatovat, že zadlužit se hypotékou je z finančního hlediska racionálnější varianta než placení nájemného. Pokud bychom chtěli brát v potaz i další aspekty jako jsou obavy, že nebudeme moci splácet, musíme se uvědomit, že nájemné musíme platit také pravidelně, tudíž se jedná o obdobnou situaci.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Vojtík

  5 června, 2008

  Udělal jsem si podobnou analýzu,o řád složitější,respektující více vlivů,ale princip i výsledky jsou podobné:Vyšlo mi,že rozdíl mezi koupí 3+1 v Praze na hypotéku 25 let za 3 miliony a jeho pronájmem je asi milionový výdělek v dnešních cenách.To je dneska asi necelá cena garsonky.
  Takže za 25 let investičně hypotečního riskování s bytem 3+1 máte výhled ušetřit na garsonku.Je li na začátku PV 3 miliony a FV je 4 miliony za 25 let,roční výdělek je cca 1,25%(nad inflaci)Potaď ekonomie.
  Teď nastupuje filosofie:Hypotéka je docela risk.Může se vám něco stát,můžete se rozvést,životní nehoda s hypotékou se prodraží. (Hodil by se článek,nač vás přijde prodej nemovitosti zatížené hypotékou,zadarmo to jistě není)
  Během 25 let může prasknout realitní bublina a pokud se podíváte na včerejší porodnost=zítřejší poptávku po bydlení,mimochodem v Praze taky praskne,IMHO docela brzo.
  Teď ta filosofie:každý se musí rozhodnout,jestli mu výhled na roční výnos 1,25% nad inflaci stojí za ten risk.Mě ne,a to jsem do toho ještě nezapočítal riziko té bubliny.
  A to nemluvím třeba o takových Dejvicích,kde průměrné roční nájemné činí asi 3,5% z ceny bytu.Tam už je výhled skutečně takový,že je lacinější si byt pronajmout než koupit.

  Odpovědět

 • najemnik

  25 června, 2008

  Taky je otazka, zda resit bydleni jakozto zakladni zivotni potrebu, podle financnich ukazatelu. Zivot je kratky a rozhodovat se v zasadnich otazkach (zalozeni rodiny, bydleni) podle penez, muze byt kratkozrake. Bydlim v pronajmu ve vile v lokalite, kde bych si byt nyni koupil jen tezko (Praha, nedaleko centra, klid, hodne zelene). Nez travit zivot v radovce nebo v panelaku a popojizdet kazdodenni zacpou, radsi obetuju nejakou tu korunu. Kdyz budu mit nekdy na ridice, postavim si dum za Prahou.

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  2 července, 2008

  Máte rozhodně pravdu v tom, že je třeba vždy vzít v úvahu především osobní preference. Teprve na nich lze stavět finanční řešení.
  Život je krátký, ale produktivní život ještě kratší – a na to je třeba také pamatovat.

  Odpovědět