EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: Luboš Svačina

23. 04. 2010

2 komentáře

Co s novomanželskou půjčkou po rozvodu?

 


 

Podmínky poskytnutí a splácení „Úvěru 300“ upravuje Nařízení vlády 616/2004 Sb. o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) formou úvěru na úhradu části nákladů spojených s výstavbou nebo pořízením bytu některými osobami mladšími 36 let.

Tip: Informace o podmínkách poskytnutí Úvěru 300 naleznete v článku " Podpora mladým: Úvěr 300 za 2 % ".

Podstatná část tohoto předpisu se věnuje situacím, kdy manželé zvažují pořízení jiného bydlení. Manželé se ve smlouvě například zavazují, že pořízený byt budou mít po dobu splácení úvěru ve svém výlučném užívání. V nařízení je také uvedeno následující: pokud byl úvěr poskytnut jednomu z manželů, musí být, trvá-li manželství pořízený byt ve společném užívání manželů.

O možnostech řešení situace kolem samotného úvěru v případě rozvodu se zde již nehovoří.  Po konzultaci se Státním fondem rozvoje bydlení je možné manželům navrhnout dvě varianty řešení.

1. Úvěr předčasně splatit

Na rozdíl od hypotečních bank Státní fond rozvoje bydlení umožňuje částečné či úplné splacení novomanželské půjčky téměř kdykoliv a bez jakýchkoliv sankcí. Úmysl splatit část úvěru je vždy potřeba dopředu oznámit Fondu. Existuje jediný případ, kdy SFRB neumožňuje předčasnou splátku úvěru. Mimořádné splátky, které by nevedly k celkovému splacení úvěru, nelze uskutečnit v období, kdy byl povolen odklad splátek úvěru.

2. Úvěr převést na jednoho z bývalých manželů

Druhou možností je vyvázání jednoho z manželů z úvěrové smlouvy a převedení úvěru pouze na jednoho z nich. Pro toto řešení neexistuje žádný standardizovaný postup, který by zaručoval kladné vyřízení žádosti. Podobně jako v případě převádění hypotéky na jednoho z bývalých manželů, je potřeba celou situaci řešit se Státním fondem rozvoje bydlení individuálně. A je na rozhodnutí SFRB, zda žádosti vyhoví či ne. Na rozdíl od hypotéky není výmaz jednoho z dlužníků (změna smlouvy) zpoplatněn.

Tip: Jak postupovat při vyvázání jednoho z manželů ze společné hypotéky naleznete v článku " Rozvádíte se a máte hypotéku? Jak z toho ven ".

Podmínkou pro úspěšné vyřešení žádosti vyvázání jednoho z bývalých manželů je jednak ukončené rozvodové řízení a jednak oboustranný souhlas s převodem úvěru na jednoho z manželů. Tyto dvě skutečnosti potřeba Fondu písemně doložit. Vedle toho se Fond bude také zajímat o to, zda je zůstanuvší dlužník schopen úvěr samostaně splácet. K tomuto účelu je doporučeno přiložit také aktuální potvrzení o výši příjmu.

Státní fond rozvoje bydlení v rámci celé České republiky disponuje dvěma pobočkami. Pro vyřízení zmíněné žádosti však není potřeba osobní návštěvy. Celou věc lze podle vyjádření SFRB vyřídit korespondenčně.

Pracoviště Praha:
Dlouhá 741/13
110 00 Praha 1
Pracoviště Olomouc:
Dolní náměstí 192/9
779 00 Olomouc
emailová adresa: sekretariat@sfrb.cz
www.sfrb.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Petris

  22 července, 2011

  Dobrý den,
  měla bych dotaz.. Jak je to s úvěrem, který po rozvodu a 5.letech nedomluvy, byl přisouzen exmanželovi i s nemovitostí na které je vázán? On totiž neplatí žádné splátky a upomínky chodí mě, jsem spoludlužník. Hrozí, že úvěr zesplatní a budou vymáhat po něm, ale když nezaplatí, tak celou částku i s různými poplatky budou vymáhat po mě. Když nezaplatím já, exekuce. Bude na můj majetek a nebo budou prodávat ten byt, ke kterému je vázán dluh? Navíc se na rozsudek odvolal!
  Děkuji za rychlou odpověď, času málo..
  Petris

  Odpovědět

 • Petris

  3 února, 2012

  Zdraví rádce,
  tak píši, že úvěr opravdu zesplatnily a byly podepsány nové exekuční splátky, tzv. americká hypotéka a musela jsem podepsat i já. Jsem tedy pořád spoludlužník. Teprve teď mě může EXmanžel vyvázat z dluhu, ale nechce. Bohužel nezačal vůbec platit, již 2-3 splátka a šmitec. Takže buď rychle já zaplatím, aby nešly na mě, nebo exekuce… Ale na mě, nebo půjdou rovnou na jeho vysouzený byt, kterým se i ručí…Je to úvěr od České Spořitelny. Já budu muset potom vymáhat po něm, prý taky exekučně, klidně každou splátku. Teď i alimenty…
  Díky za každou radu.
  Petris

  Odpovědět