EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: Luboš Svačina

04. 08. 2009

7 komentářů

ČSÚ: Praha již neurčuje trendy ve vývoji cen nemovitostí

 


 

Vývoj cen bytů v období 2004-2009 podle kvartálních dat

Data Českého statistického úřadu vypovídají o podstatném zpomalení tempa růstu cen nemovitostí (bytů) v posledních 4 čtvrtletích, přičemž v posledním půlroce již pozorujeme v meziročním srovnání jejich výrazný pád. (grafy č. 1 a 2). "Právě v tomto krátkém období lze na českém trhu s byty pozorovat jev, který lze vzhledem k prudkému cenovému poklesu tohoto typu aktiva nazvat „prasknutím“ cenové bubliny," uvádí studie Českého statistického úřadu.

Graf 1: Index cen nemovitostí v ČR (2005=100)
 
Zdroj: ČSÚ

Z grafu č. 2 je patrné, že výrazně prudší cenový pokles trhu s byty mimo hlavní město Prahu. Z nejvyšších meziročních růstů patrných ve druhém čtvrtletí 2008, kdy zde ceny bytů stouply proti stejnému období předchozího roku o 8,7 %, došlo v prvním čtvrtletí 2009 k meziročnímu propadu o 4,6 %, ve druhém dokonce o 6,3 %. Znamená to tedy, že za pouhých devět měsíců činila negativní změna plných 13,3 procentních bodů a za rok došlo ke ztrátě tempa o 15 p. b.

Naproti tomu v Praze, byl ještě ve třetím čtvrtletí 2008, to znamená v době, kdy mimopražský trh s byty již relativně silně cenově poklesl zaznamenán vůbec nejvyšší meziroční růst nabídkových cen bytů. Ceny bytů v Praze totiž v uvedeném čtvrtletí vzrostly o 6,1 %, tj. vůbec nejvíce za sledované období od roku 2004 až do prvního čtvrtletí 2009. Rekordní růst však ve čtvrtém čtvrtletí i v Praze vystřídal pád. Nabídková cena pražských bytů během jediného – čtvrtého – čtvrtletí 2008 z přírůstku + 6,1 % (3.Q) klesla na meziročních -1,7 % (graf č. 2).

REKLAMA

Zdá se tedy, že ve fázi relativně prudkého oslabování cen na trhu s byty zaznamenaného v posledním sledovaném období neplatí pozorovaný trend, podle něhož určuje budoucí cenovou situaci na trhu s byty – co se dynamiky týká – nabídka v hlavním městě Praze .

Graf 2: Meziroční změna cen bytů (2004 – 2009)


 
Zdroj: ČSÚ


Celkově tak bylo možné u nabídkových cen bytů v České republice – podle vývoje na pražském realitním trhu a v ostatních regionech mimo Prahu – vyfukování cenové bubliny zaznamenat počínaje již druhou polovinou roku 2008 (graf č. 1 a 2).

Vztah nabídkových a kupních (realizovaných) cen bytů

Výše uvedené statistiky pracovaly pouze s nabídkovými cenami nemovitostí, nicméně skutečnou poptávku odráží kupní cena nemovitosti. Tedy skutečná cena realizované transakce.

Statistika realizovaných cen je sice v časovém skluzu za daty o cenách nabídkových. Nicméně po určitém očištění a „doladění“ časového odstupu je možné z těchto dvou časových řad vyčíst nadhodnocenost, resp. podhodnocenost očekávání prodávajících a faktickou uspokojenost jejich nabídky. Jinými slovy: poptávka byla v některých obdobích tak vysoká, že kupující v podstatě akceptovali ceny prodávajících a prodeje byly realizovány za nabídkové ceny. Tato situace panovala na českém realitním trhu od roku 2004 až do konce roku 2006 resp. začátku unikátního roku 2007.

REKLAMA

Graf 3: Vývoj nabídkových a realizovaných cen bytů v Praze (2004-2009, meziročně v %)

 
Zdroj : ČSÚ

Rok 2007 byl zcela jednoznačně ovlivněn očekáváními spojenými s růstem DPH a dalšími faktory, které nebývale posílily poptávku po novém bydlení, což se také projevilo v cenách nemovitostí. Extrémní situace na realitním trhu nastala v prvním čtvrtletí roku 2007, kdy poptávka tlačila na ceny takovým způsobem, že lidé kupující byty zaplatili v průměru ve srovnání se stejným obdobím roku 2006 o téměř 12 % vyšší cenu, přičemž nabídkové ceny stouply v průměru o 5 %.

Hypoteční úvěry byly tehdy poskytovány s úrokovou sazbou zhruba 4,4 %, což bylo více než v poslední čtvrtině roku 2005 (3,6 %), ale méně než v první polovině roku 2008 (kolem 5,6 %).

Graf 4: Vývoj nabídkových a realizovaných cen bytů v regionech ČR mimo Prahu
(2004-2009, meziročně v %)


 
Zdroj : ČSÚ

REKLAMA

Cenová expanze na trhu s byty (kupní, tj. realizované ceny) v prvním čtvrtletí 2007 byla podle mínění Českého statistického úřadu ze značné části živena hypotečním boomem, ovšem růst realizovaných cen v tomto období rostoucímu počtu uzavřených smluv o hypotečním úvěru dokonce předcházel.

Podle údajů FINCENTRUM HYPOINDEXu bylo nejvíce nových hypoték uzavřeno ve druhém čtvrtletí 2007 (28,1 tis.), v prvním kvartále to bylo „pouze“ 17 300 smluv. Spjatost růstu kupních cen bytů a dynamikou nových hypotečních úvěrů dokládají i zatím dosud dostupná data o realizovaných cenách, tj. za druhé čtvrtletí 2008, kdy ceny stoupaly (č. 2) a počty nových obchodů hypotečních bank – celkem 19 700 smluv, dosáhly třetí nejvyšší kvartální úrovně od počátku roku 2006.

Nastává zlom ve vývoji cen nemovitostí?

Český statistický úřad dosud nezveřejnil přehled "realizačních cen" za rok 2009, nicméně z grafů číslo 3 a 4 je patrné, že po dlouhých měsících se opět začínají očekávání prodávajících a kupujících přibližovat, což by mohlo signalizovat zlom ve vývoji cen českých nemovitostí. Kupující možná přestávají vyčkávat na další korekci cen bytů. Bohužel vzhledem k neaktuálnosti dat je složité tento signál blíže analyzovat.   

Odkud čerpá ČSÚ data o vývoji cen nemovitostí? 

V České republice neexistuje „oficiální“ index cen nemovitostí. Český statistický úřad eviduje pohyb cen nemovitostí na základě sledování cen uváděných v daňových přiznáních při přiznání daně z převodu nemovitosti. Bohužel na nemovitosti prodávané developery, privatizované domy či byty ve vlastnictví obcí se daňová povinnost nevztahuje, a proto do statistik ČSÚ tyto prodeje vůbec nevstupují. Přitom se rovněž jedná o významnou část trhu s nemovitostmi.

Neexistence oficiálního měření cen nemovitostí komplikuje nejen porovnání výnosnosti mezi jednotlivými typy aktiv, ale představuje i problém při předpovědích ekonomického vývoje. "Ceny nemovitostí jsou jedním z hlavních ukazatelů, který může signalizovat obrat konjunkturního cyklu" upozorňuje Český statistický úřad.

Komplentní studii "Realitní trh České republiky: cenová bublina ano či ne?"  naleznete na webových stránkách Českého statistického úřadu (http://www.czso.cz/csu/2008edicniplan.nsf/p/1149-08)

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miki

  4 srpna, 2009

  Taky pozoruji, že už se to mění, mnoho kupců spěje k závěru, že teď už stojí za to nakoupit.

  Odpovědět

 • dany

  7 srpna, 2009

  ty skutečné prodejní jsou někde úplně jinde. Takže pokud mezi nabídkou přibývá neprodejných o to ale říká o skutečné ceně? Vůbec nic… :))

  Odpovědět

 • dany

  7 srpna, 2009

  http://www.czso.cz/csu/2008edicniplan.nsf/t/FD002B1E4C/$File/114908p05.pdf
  z toho jasně plyne, že skutečné prodejní ceny bytů v Praze klesly v roce 2008 o 30 %… Proč nás teda autor mate?

  Odpovědět

 • Vít Svadbík

  10 srpna, 2009

  Včera jsem si koupil 2+1 u Smíchovského nádraží, jelikož nás bylo několik zájemců o stejný byt. Kdybych ho nekoupil, nemel bych kde bydlet.
  Bydlím tam v 4 poschodí bez výtahu, mám 60 m2 bez balkonu a platil jsem 3,5 milionu po slevě 1,5 mil Kč. Prý to už levnější nebude.
  Sleva oproti inzerované ceně na internetu byla tech zminovanych 1,5 mil Kč. Takze asi cca 30%.
  Takova je realita, pánové.

  Odpovědět

 • Kruton

  10 srpna, 2009

  Jestli je to pravda, tak to byla špatná koupě. Takhle naletět nějakému šmelináři.
  Za ty prachy sis moh koupit barák se sadem a zahradou a bazénem. Třeba v Chuchli, ty experte.
  Určitě se mnou budete všichni souhlasit, za takový prachy by se dnes dal koupit malý panelák někde na sídlišti, ne je vrazit někomu za jeden jedinej kvartýr.

  Odpovědět

 • Michal Najbrt

  12 srpna, 2009

  řekl bych, že cena nebyla přemrštěná. Já bych to za tu cenu nekoupil, ale cena nebyla příliš vysoká v této turbulentní době.
  vezmeme-li v úvahu developerský potenciál dané lokality a dáme-li vše do patřičných souvislostí, jeví se daná investice jako relativně fundovaná.
  Pokud rozhodnutí předcházel kvalitně zpracovaný investiční plán, není nad čím lámat hůl pánové. Koupě se jednoznačně vyplatila, což jistě potvrzují predikční grafy zmíněného materiálu.

  Odpovědět

 • Libor Souček

  12 srpna, 2009

  Co to tady plácáš za nesmysly? Kvartýr za tři a pul mega v Praze je docela dobrej kauf.
  Švára kupoval před měsícem a cáloval skoro dvojnásobek. A nejhůř sedřeli mne, chudáka maleho, nechal sem sa ukecat tou mojí robou a kupil som garsonku na hypoteku na 20 let pred dvoma rokami. Co já si jen počnu? Dluhy kam se podivam, 4 hladovy krky na mojim krku mam zivit, ach bože muj co se mnou jen bude. Robota v sklarnach taky uz moc nevynasi.

  Odpovědět