EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: Petr Zámečník

11. 02. 2011

0 komentářů

Daň z nemovitostí 2011: Nepodali jste daňové přiznání?

 


 

Daňové přiznání k dani z nemovitostí se podává pouze při změnách ve vlastněných nemovitostí. Není nutné ho tedy podávat každý rok. Pokud jste ovšem v loňském roce nemovitost koupili, postavili, přistavili, prodali, zbourali, převedli z družstevního do osobního vlastnictví nebo jiným způsobem změnili její vlastnosti tak, že je ovlivněna výše daně, měli jste daňové přiznání podat. Pokud jste tak neučinili, sankci se nevyhnete.

Největší otazník se může vznášet nad změnami v katastru nemovitostí, které jste prováděli na konci roku. Typickým příkladem může být podání vkladu koncem prosince, kdy do konce roku k vkladu nedojde, ale katastrální úřad vklad zanese až začátkem ledna. Špatnou zprávou pro nové majitele nemovitosti v tomto směru je, že právní účinky vkladu se vztahují zpětně k datu podání návrhu na vklad – a nový vlastník tak měl povinnost daňové přiznání k dani z nemovitostí do konce ledna podat.

Zjistili-li jste, že jste měli povinnost daňové přiznání podat, rozhodně se nevyplácí dále otálet a svou nemilou povinnost splnit co nejdříve. Sankci se sice již zřejmě nevyhnete, ale rychlým jednáním ji můžete alespoň snížit.

Zatímco ještě v loňském roce jste mohli za daňové přiznání nepodané včas obdržet "pouze" přirážku ve výši 10 % z daňové povinnosti, což vzhledem ke zpravidla relativně nízké výši daně nezatížilo daňového poplatníka příliš tvrdě. Od 1. ledna 2011 ovšem platí nová pravidla.

Daňový poplatník získal "časový polštář" v počtu pěti dnů. Pokud daňové přiznání podá do 5 dnů po uplynutí termínu k jeho odevzdání, nic se neděje a finanční úřad na něj bude pohlížet, jako by se přiznal včas.

REKLAMA

Propásnete-li ovšem i 5denní "nadstandardní" termín, připravte se na nemalou pokutu. Dosahuje 0,05 % z daňové povinnosti za každý den prodlení přesahující pátý den. To by zrovna u daně z nemovitostí nebylo tak děsivé. Po měsíci prodlení by se u naprosté většiny poplatníků (např. s jedním bytem či rodinným domkem) pohybovala v řádu jednotek korun. Mnohem horší je minimální výše sankce – 500 Kč.

Tip: O povinnosti podat daňové přiznání ani objektivně vědět nemusíte. Sankci se přesto nevyhnete.

Na zaplacení daně máte čas

Zatímco termín pro podání daňového přiznání již minul, na zaplacení daně je poměrně dost času. Termín uhrazení daně z nemovitostí, pokud její výše nepřekračuje 5 tis. Kč, je 31. května 2011. Je-li daňová povinnost vyšší, můžete splácení daně rozložit na dvě splátky. Pro zemědělce a chovatele ryb jsou pak rozhodující termíny 31. srpna 2011 a 30. listopadu 2011, pro všechny ostatní 31. května 2011 a 30 listopadu 2011.

Nezaplacení daně nebo zpoždění úhrady je také sankcionováno. V tomto případě REPO sazbou České národní banky zvýšené o 14 procentních bodů. To by v současnosti znamenalo 14,75 % ročně.

Tip:
Kdy nemusíte sankci z prodlení zaplatit?

Nejbližší daňové povinnosti

Daň z nemovitostí ovšem není zdaleka jediná daň, která na majitele nemovitostí čeká. Je-li nemovitost pronajímána či přináší-li jiný výnos, je nezbytné podat daňové přiznání k dani z příjmů a zaplatit daň. Pro obé je rozhodující termín 31. března 2011. Pouze v případě, že využíváte služby daňového poradce, se vám termín posouvá na 30. červen 2011.

Tip: Nemovitosti a daně v roce 2011: Kdy podat přiznání a zaplatit daň?

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *