EUR 24.700

USD 23.056

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 23.056

Text: Luboš Svačina

20. 01. 2009

31 komentářů

Daň z nemovitosti: Novinky pro rok 2009

 


 

Novela zákona o dani z nemovitostí ve zkratce osvobozuje od zvýšení daně ornou půdu, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty v celém území obce a zároveň dochází ke zrušení nároku na osvobození od daně u novostaveb a bytů a ke zrušení nároku na osvobození při zateplení staveb. Způsob výpočtu a použité koeficienty až na jednu drobnou změnu zůstaly zachovány v původní podobě. Princip výpočtu včetně platných koeficientů jsme publikovali v článku "Daň z nemovitostí: Termín se rychle blíží!".

Omezení v uplatňování místních koeficientů

Novelou zákona o dani z nemovitostí č. 338/1992 Sb., účinnou od 1. 1. 2008, získaly obce možnost stanovit si na území obce místní koeficient ve výši 2, 3, 4 nebo 5 . Tímto koeficientem se následně vynásobí daňová povinnost poplatníka za jednotlivé druhy nemovitostí, čímž obec může ovlivňovat konečnou výši daňového zatížení.

Od letošního roku však v tomto směru dochází k omezení v případě pozemků typu orná půda, chmelnice, vinice, zahrada, ovocný sad a trvalý travní porost (dříve louka, pastvina), u nichž již daňovou povinnost aplikací násobného koeficientu navýšit nelze. 

REKLAMA

Osvobození některých zemědělských pozemků od daně z pozemků

Novela zákona č. 338/1992 Sb., kromě omezení možností navyšování daňové povinnosti, umožňuje obcím od vybírání daně ze zemědělských pozemků úplně upustit. Celý letošní rok měly obce na to, aby obecně závaznou vyhláškou stanovily, zda na jejich katastrálním území dojde k osvobození některých zemědělských pozemků. Případné osvobození poplatníků od placení daně se však uplatní poprvé až pro zdaňovací období roku 2009.

Podle zákona o dani z nemovitostí mohou být od daně z pozemku osvobozeny následující typy pozemků: orné půdy, chmelnice, vinice, ovocné sady a trvalé travní porosty.


Pozor! Případné osvobození se však nevztahuje na na pozemky v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše obce (stanoveno obecně závaznou vyhláškou, kdy pozemky získají své parcelní číslo). Osvobození se rovněž nevztahuje na pozemky evidované v katastru nemovitostí jako zahrady.  

REKLAMA

Zrušení osvobození od daně u novostaveb

Do letošního roku byly od daně osvobozeny novostavby mladší 15 let. S platností od letošního 1. ledna toto osvobození přestává platit, nicméně pro majitele staveb, na které se osvobození vztahovalo ještě minulý rok platí přechodné období a ještě v letošním roce budou daně ušetřeni. Majitelům nemovitostí v domech dokončených v roce 2008 již daňová povinnost letošním rokem vzniká.

"Osvobození u nových staveb obytných domů nebo bytů v nových stavbách obytných domů podle § 9 odst. 1 písm. g) zákona o dani z nemovitostí, již přiznané v předchozích zdaňovacích obdobích, se poplatníkům poskytne naposledy ve zdaňovacím období 2009 (např. stavba nebo byt byly dokončeny v průběhu roku 2007, nárok na osvobození vznikl dnem 1. ledna 2008 a byl uplatněn v daňovém přiznání na rok 2008). Ve zdaňovacím období roku 2010 již toto osvobození nelze poskytnout. Od 1.1.2009 přitom již nelze nově přiznat nárok na osvobození u stavby nebo bytu, které byly dokončeny v průběhu roku 2008 nebo později," upřesňuje pomocí příkladu Ministerstvo pro místní rozvoj.

Zrušení osvobození od daně u nově zateplených budov

REKLAMA

Zrušení osvobození od daně se netýká staveb, u kterých již majitelé nárok na osvobození uplatnili v předchozích zdaňovacích obdobích. Majitelé takových nemovitostí, pokud jim ještě neuplynula 5letá lhůta (počínaje rokem následujícím po provedení zateplení), budou moci využívat daňových prázdnin i nadále. Posledním rokem, kdy bude možno tuto úlevu na dani uplatnit, je však rok 2012, poté i pro ně daňové osvobození přestává platit.

Příklad: Stavba byla zateplena v průběhu roku 2007, nárok na osvobození vznikl dnem 1. ledna 2008 a byl uplatněn v daňovém přiznání na rok 2008. Majitelé nemovitosti mají v takovém případě nárok na daňové osvobození až do roku 2012. 


Smůlu mají poplatníci, u jejichž staveb bylo na základě stavebního povolení provedeno zateplení v průběhu roku 2008 nebo později. Těm již vzniká daňová povinnost v roce 2009.

Osvobození týkající se změny vytápění přechodem z pevných paliv na obnovitelnou energii solární, větrnou, geotermální a biomasy, zůstává i nadále zachováno v původním rozsahu, tedy pěti let od roku následujícího po provedení změny. 

Změna ve výpočtu výše daně (konec koeficientů 0,3 a 0,6)

Počínaje zdaňovacím obdobím roku 2009 se přestávají používat koeficienty 0,3 a 0,6, které si dosud mohly obce stanovovat obecně závaznou vyhláškou. Tento předpis se týkal malých obcí s maximálním počtem obyvatel 300, resp. 600 lidí. S platností od 1. 1. 2009 musí obce používat hodnoty koeficientů, stanovené zákonem podle počtu obyvatel obce na základě posledního sčítání lidu. Pro všechny obce do 1000 obyvatel se tak od zdaňovacího období 2008 stanoví koeficient 1,0 (nestanoví-li obec obecně závaznou vyhláškou jinak, viz níže).

Obec může podle § 6 odst. 4 zákona o dani z nemovitostí pro stavební pozemky, obytné domy, ostatní stavby tvořící příslušenství k obytným domům, byty a ostatní samostatné nebytové prostory stanovit obecně závaznou vyhláškou pro jednotlivé části obce koeficient o jednu kategorii vyšší nebo o jednu až tři kategorie nižší než je hodnota stanovená zákonem, a to v rozmezí zákonných hodnot, tj. 1,0 až 5,0.

Závěr

Změn, které začínají od letošního roku, není málo. Pokud však máte obavy, abyste něco nezanedbali, můžete výt v celku klidní. Výpočet výše daňové povinnosti za vás provede finanční úřad a daňový výměr dostanete poštou do vlastní schránky. Daňové přiznání k dani nemovitosti se podává pouze jednou, a sice v roce následujícím po zkolaudování, či pořízení nemovitosti. V následujícíh rocích již všechno probíhá automaticky. Na vás je pouze vyměřenou částku daně zaplatit včas. Pokud je vaše daňová povinnost nižší než 5000 Kč, tak je to nejpozději do 31. 5. 2009.

Loading

Vstoupit do diskuze 31 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • ingrid

  30 dubna, 2009

  moje teta prodala dum ona je podnikatelka kolik procent dane zaplati kdyz dum nevlastnila 5 let a nemela tam trvale bydliste dum prodala za 1600000 a muze podat danove priznani hned po prodeji vite ten dum je ve skutecnosti muj ale je napsany na ni a ja ji na ty dane musim dat a chtela bych vedet jak se to bude pocitat a kolik procent se plati potrebuji radu

  Odpovědět

 • čert

  8 května, 2009

  dan je 3% z odhadní ceny nemovitosti.

  Odpovědět

 • Radek

  14 prosince, 2009

  Pozor, to je pouze daň z převodu. Otázka směřuje na daň z příjmů, protože prodávající nesplnil daňový test 5 let.
  V takovém případě záleží na tom, za kolik byla nemovitost pořízena a daň se platí z rozdílu mezi prodejní a kupní cenou (odečíst lze i další náklady na rekonstrukce, opravy apod. – pokud je tedy neuvedla jako náklady proti výnosům z pronájmu). Po takto spočítaném se daň platí ve výši 15 % ze zisku. Daňové přiznání musí podat až v následujícím roce a zahrnout do něj všechny příjmy ze všech činností (vč. zaměstnání apod.).
  Tolik ve zkratce.

  Odpovědět

 • Důchodce

  23 května, 2009

  Jděte do prdele

  Odpovědět

 • pracující

  22 února, 2010

  jo-jo-je to tak. Ulevili jsme si,ale je nám to houby platný.

  Odpovědět

 • evík

  14 prosince, 2009

  Svatá pravda, všechno ukradli, tedˇ chtěj okrást ješte ty co si něco vybudovali poctivou práci,stát je největší zloděj,

  Odpovědět

 • Anonym

  7 září, 2009

  Prosím o sdělení jak vysoká je dań z prodané nemovitosti /v tomto případě se jedná o byt v osobním vlastnictví/.Peníze majitel bytu použije na koupi většího bytu. Děkuji

  Odpovědět

 • jana

  21 prosince, 2009

  Letos jsme s manželem prodali stavební pozemek, který jsme koupili v roce 2001. Získané prostředky jsme použili na dobudování rodinného domu, který chceme v roce 2010 zkouladovat. Jakou daň musíme uhradit finančnímu úřadu? Děkuji

  Odpovědět

 • Radek

  21 prosince, 2009

  Jen daň z převodu nemovitosti (3 % z vyšší mezi odhadní a prodejní cenou).

  Odpovědět

 • Petra

  13 ledna, 2010

  Dobrý den,
  společenství vlastníků prodává kočárkárnu, která sousedí s bytem.Majitelka bytu chce o kočárkárnu zvětšit svůj stavající byt.Kolik mi jako prodávající zaplatíme dań z prodeje? Pokud daň nepřesáhne 100kč jsme osvobozeny od placení daně a pokud ano musíme dávat dańové přiznání nebo existuje nějaké vyjímka, kde by jsme byli od dańového přiznání osvobozeni.Děkuji moc za odpove´d

  Odpovědět

 • alena

  22 ledna, 2010

  Dobry den, mohu jako FO do skutecnych vydaju zahrnout provizi RK? Dekuji za odpoved
  Alena

  Odpovědět

 • Radek

  22 ledna, 2010

  Rozhodně ano. Je to náklad, bez něhož byste neměla příjmy.

  Odpovědět

 • hanka12345

  2 února, 2010

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jak to je s placením daně z prodeje nemovitostí.
  Na konci roku 2009 jsem prodala svůj družstevní byt (práva a povinnosti k družstevnímu bytu), za peníze jsem koupila RD (na začátku roku 2010), ale zjistila jsem, že nebudu mít na kompletní rekonstrukci a budu jej muset prodat a koupit zpět nějaký byt.
  Chci poradit jak je to s placením daně z prodeje nemovitostí, když peníze z prodeje budou celé použity na koupi bytu k bydlení. Do RD jsem investovala už nějaké peníze, daň se pak platí z prodejní ceny – (kupní cena + náklady na rekonstrukci)? A jaká je výše daně? Je to 15 procent? Případně, když jej prodám za nižší cenu, než jsem jej koupila a investovala do něj? Předem vám moc děkuji za informaci.

  Odpovědět

 • Verunka

  22 února, 2010

  Dobrý den, chci se zeptat kolik zaplatím když prodám byt v OV za 1 320 000? Děkuji

  Odpovědět

 • Josef 33

  1 března, 2010

  Jsem vlastníkem pozemků (orná půda a les) Tyto pozemky míním prodat zájemci. Jakou výši daně budu muset z prodejní ceny zaplatit?

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  2 března, 2010

  Budete muset zaplatit daň z převodu nemovitosti ve výši 3 % z vyšší mezi prodejní a odhadní cenou. Pokud vlastníte pozemky déle než pět let, neplatíte daň z příjmů. Pokud pozemky prodáte v letošním roce, zaplatíte ještě za letošní rok daň z nemovitostí.

  Odpovědět

 • Tony Belly

  3 dubna, 2010

  Záruční svěřenecký úvěr PLC
  Já jsem pan Tony Belly, seriózní, legitimní & akreditované
  Společnost peníze
  Věřitele. I úvěr peníze jednotlivcům, které potřebují finanční pomoc. Dělat
  máte špatnou kreditní nebo jste v nouzi o peníze, platit účty? Chci, aby
  tento prostředek používat Vás informovat, že jsem se poskytují spolehlivé příjemce pomoci
  jak budu rád, že Vám úvěr. Ne kontrola kreditu, 100% Garance.
  email:
  gtloans01@gmail.com *
  Poznámka: Jsme jen přivítat vážné smýšlejících lidí. Pokud nejste v reálném dělat
  neodpověděla nás, protože jsme legitimní a je připraven financovat z úvěrů na reálném
  a vážní lidé. Vrať se k nám s tímto, pokud máte zájem:
  Celé jméno:
  Země:
  Telefonní číslo:
  Částka potřebná jako úvěr:
  Půjčka Doba trvání:
  Sex:
  Jakmile jsme obdrželi vaši mail, budeme posílat na naše podmínky poskytování úvěru a
  podmínky pro řízení.
  kontaktujte naši společnost email: gtloans01@gmail.com
  Pan Tony Belly
  Generální ředitel

  Odpovědět

 • Tony Belly

  11 září, 2011

  Guaranty Trust PLC ÚVĚR
  Už jste se snažil získat úvěry od bank, ale bez úspěchu? Nutně potřebují peníze dostat z dluhů? Potřebujete peníze na rozšíření nebo zavedení vlastního podnikání?.
  Garantujeme tvrdé peníze půjček a všechny ostatní typy úvěrů, s úrokovou sazbou v rozmezí od 3% – 5%.
  Poskytujeme úvěry, celonárodní, od 1,000.00 až 100 milionů USD / liber / EURO.
  My fond 100% a LTV 75% -85% na pořízení majetku, Reagovat na tento e-mail: gtloans001@gmail.com
  Nabízíme tyto druhy Hard Peníze Půjčky:
  Pevný Money úvěru, úvěrové linie
  Obchodní Hard Peníze Půjčky
  Osobní Hard Peníze Půjčky
  Obchodní Hard Peníze Půjčky
  Investice Hard Peníze Půjčky
  Vývoj Hard Peníze Půjčky
  Akvizice-Úvěry zařízení Leasing
  Start-up Úvěry Obchodní úvěry na nemovitosti
  Zásoby úvěry nezajištěné Borrowin
  Úvěry ze stavebního spoření
  Pohledávky Půjčky úvěrových linek
  Factoring objektů Financování
  Úvěry strojů
  Půjčky provozního kapitálu Podlahy Lines
  Zemědělské Půjčky, úvěry mezinárodních
  Objednávky financování: prakticky jakýkoli typ Podnikatelský úvěr
  E.T.C. ..
  V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: gtloans001@gmail.com
  S pozdravem
  Tony Belly

  Odpovědět

 • pavlina

  4 června, 2010

  dobrý den prodávám stavební pozemek,který vlastním 4 roky a peníze z prodeje použiji na výstavbu rodinného domu na jinném pozemku.Vím,že budu platit dań z převodu,ale nevím kolik budu platit dan´z příjmu,je to 15 % z rozdílu mezi nákupní cenou a prodejní?a zda se dá započítat taky výdaje vynaložené na sítě do nákupní ceny i když byly pořízeny o rok později.děkuji

  Odpovědět

 • Radek

  4 června, 2010

  Do nákladů si můžete dát veškeré náklady, které souviseli s pořízením a prodejem pozemku, tedy i náklady na jeho zhodnocení (zavedení sítí).

  Odpovědět

 • vasek

  13 června, 2010

  před rokem a pul jsem koupil rodinny domek přes realitku adnes mne dopisem vyzval finančni uřad k zaplaceni danoveho nedoplatku ručitelem. jsem opravdu ze zakona automaticky ručitelem ajsem povinen tuto častku uhradit?

  Odpovědět

 • ctzsybctc

  4 července, 2010

  eI3gFv xehuspdqhmzl, [url=http://ydzganmvjtcm.com/]ydzganmvjtcm[/url], [link=http://jpcyqrxqehty.com/]jpcyqrxqehty[/link], http://wnftbegznpmg.com/

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  14 června, 2010

  Bohužel ano…

  Odpovědět

 • Anonym

  19 července, 2010

  To vše a ještě víc dokážou zařídit u http://www.hotovedomy.cz/ ! Vřele doporučuji a přeji hodně zdaru!

  Odpovědět

 • Nena loans

  10 října, 2010

  Vážený pán / Vážená pani, Sme registrovaná a certifikované súkromné pôžičky požičiavateľ dávam úver pre súkromné osoby i firemné. Viem, že existuje milión a jeden veritelia robí on-line pôžičky, ale sme hrdí na to, povedať, že sme súkromné pôžičky požičiavateľ sa rozdiel. Našou prvoradou úlohou je pre našich zákazníkov. budeme pracovať pre vás, aby vám čo najlepšie hypotéky alebo úveru na základe najžiadanejšie termíny a ceny na základe svojej jedinečnej histórie a okolností. Sme on-line so všetkými hlavnými úverových inštitúcií a sú udržiavané v aktuálnom stave týkajúce sa všetkých špeciálnych sadzieb a programy. Ponúkame bezplatné konzultácie pre posúdenie vašich potrieb, s žiadnu povinnosť na vašej strane. To vám umožní robiť informované rozhodnutia ohľadom vašej budúcnosti. Zaisťujeme financovanie pre všetky druhy nákupov – dom, auto, loď alebo akékoľvek iné veľké akvizície. Špecializujeme sa aj na konsolidáciu dlhu, refinancovanie, a prevod kapitálu hypoték. Veľký bazén zo súkromných zdrojov je k dispozícii aj pre zákazníkov s konkrétnym okolnostiam, vrátane self-zamestnania, nedostatok pracovných stability, úverové problémy, a non-kompatibilné vlastnosti, ako farmy a chalupy. Tvorca hypotéky tiež k dispozícii. Ak ste skutočne pripravení dostať svoje finančné problémy riešiť, potom hľadať žiadne ďalšie a požiadať o pôžičku ešte dnes. Tešíme sa na spoluprácu s Vami. Moja e-mailová adresa je uvedená nižšie (nenaloans@w.cn) Kontaktujte nás.

  Odpovědět

 • Tedy Kate

  21 ledna, 2011

  Přeji vám hezký den.
  Hledáte velmi originální půjčku? Za přijatelnou cenu? Během 2 až 3 pracovní dny. Už jste byla zamítnuta důsledně? Váš bank a jiných finančních institucí? Dobrou zprávou je to! Nabízíme půjčky od € 1,000.00 USD 30,000,000.00 Max. 3% úroků ročně. ÚVĚRY pro rozvoj konkurenčního podniku EDGE / obchodní expanzi. Jsme certifikováni, důvěryhodný, spolehlivý, efektivní, rychlý a dynamický. A co-finančník práce v oblasti nemovitostí a všech forem podnikání financování Odpovědět na tento e-mail: betterdayfunds@aol.com úvěr firmě
  Poskytujeme dlouhodobý úvěr od jednoho měsíce až po padesáti letech.
  Nabízíme tyto druhy úvěrů a mnohem více;
  * Osobní půjčky (nezajištěný úvěr)
  * Obchodní úvěry (nezajištěný úvěr)
  * Konsolidace půjček * Kombinace úvěru
  * Domácí zlepšení.
  Prosím, pokud jste spokojeni, a zájem o naše finanční nabídky, neváhejte nás kontaktovat, pokud potřebujete naše služby, jak budete nám muset poskytnout následující informace k zahájení procesu Vaše výše úvěru odpovídajícím způsobem. Prosím, pokud máte zájem o naléhavou půjčku dnes E-mail s e-mailovou adresu: betterdayfunds@aol.com
  S pozdravem
  Tedy Kate

  Odpovědět

 • Tedy Kate

  21 ledna, 2011

  Přeji vám hezký den.
  Hledáte velmi originální půjčku? Za přijatelnou cenu? Během 2 až 3 pracovní dny. Už jste byla zamítnuta důsledně? Váš bank a jiných finančních institucí? Dobrou zprávou je to! Nabízíme půjčky od € 1,000.00 USD 30,000,000.00 Max. 3% úroků ročně. ÚVĚRY pro rozvoj konkurenčního podniku EDGE / obchodní expanzi. Jsme certifikováni, důvěryhodný, spolehlivý, efektivní, rychlý a dynamický. A co-finančník práce v oblasti nemovitostí a všech forem podnikání financování Odpovědět na tento e-mail: betterdayfunds@aol.com úvěr firmě
  Poskytujeme dlouhodobý úvěr od jednoho měsíce až po padesáti letech.
  Nabízíme tyto druhy úvěrů a mnohem více;
  * Osobní půjčky (nezajištěný úvěr)
  * Obchodní úvěry (nezajištěný úvěr)
  * Konsolidace půjček * Kombinace úvěru
  * Domácí zlepšení.
  Prosím, pokud jste spokojeni, a zájem o naše finanční nabídky, neváhejte nás kontaktovat, pokud potřebujete naše služby, jak budete nám muset poskytnout následující informace k zahájení procesu Vaše výše úvěru odpovídajícím způsobem. Prosím, pokud máte zájem o naléhavou půjčku dnes E-mail s e-mailovou adresu: betterdayfunds@aol.com
  S pozdravem
  Tedy Kate

  Odpovědět

 • Tony Belly

  11 září, 2011

  Guaranty Trust PLC ÚVĚR
  Už jste se snažil získat úvěry od bank, ale bez úspěchu? Nutně potřebují peníze dostat z dluhů? Potřebujete peníze na rozšíření nebo zavedení vlastního podnikání?.
  Garantujeme tvrdé peníze půjček a všechny ostatní typy úvěrů, s úrokovou sazbou v rozmezí od 3% – 5%.
  Poskytujeme úvěry, celonárodní, od 1,000.00 až 100 milionů USD / liber / EURO.
  My fond 100% a LTV 75% -85% na pořízení majetku, Reagovat na tento e-mail: gtloans001@gmail.com
  Nabízíme tyto druhy Hard Peníze Půjčky:
  Pevný Money úvěru, úvěrové linie
  Obchodní Hard Peníze Půjčky
  Osobní Hard Peníze Půjčky
  Obchodní Hard Peníze Půjčky
  Investice Hard Peníze Půjčky
  Vývoj Hard Peníze Půjčky
  Akvizice-Úvěry zařízení Leasing
  Start-up Úvěry Obchodní úvěry na nemovitosti
  Zásoby úvěry nezajištěné Borrowin
  Úvěry ze stavebního spoření
  Pohledávky Půjčky úvěrových linek
  Factoring objektů Financování
  Úvěry strojů
  Půjčky provozního kapitálu Podlahy Lines
  Zemědělské Půjčky, úvěry mezinárodních
  Objednávky financování: prakticky jakýkoli typ Podnikatelský úvěr
  E.T.C. ..
  V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: gtloans001@gmail.com
  S pozdravem
  Tony Belly

  Odpovědět

 • Jayne

  22 listopadu, 2011

  IMHO you’ve got the right asnewr!

  Odpovědět

 • oceanservice

  21 června, 2013

  Apakah Anda membutuhkan pinjaman pada tingkat bunga rendah yang wajar?
  Apakah Anda tertarik untuk melunasi hutang-hutang Anda tanpa stres?
  Perlu konsolidasi utang?
  Pribadi atau pinjaman bisnis?
  Kemudian Anda perlu tolook lagi, karena pengelolaan PINJAMAN ini SERVICE, saat memberikan pinjaman pada tingkat bunga rendah hanya 2% DAFTAR SEKARANG.
  CARA MENDAFTAR?
  Silahkan mengisi formulir aplikasi di bawah ini: KREDIT FORMULIR PENDAFTARAN Nane: …………….
  Negara: …………..
  Kota: …..
  Seks …….: ………….­…….
  Tidak ada telpon: …………
  Pinjaman: …
  Durasi Pinjaman ……..: ……………..
  Apakah Anda Terapan Sebelum?
  ………….­………
  VIA EMAIL PERUSAHAAN HUBUNGI KAMI SEKARANG: oceanservice.lo­an@gmail.com

  Odpovědět

 • baresova jana

  23 června, 2023

  Hledáte půjčku na dům, na podnikání, na koupi auta,
  začněte svůj vlastní podnik pro osobní potřeby každého
  potřebuje půjčku s nominální úrokovou sazbou 3%
  Kontaktujte mě s následujícími informacemi: baresovaj610@gmail.com

  Odpovědět