EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Text: Luboš Svačina

31. 08. 2009

0 komentářů

Desetinu bytů v České republice nikdo neobývá

 


 

Stavebnictví je jednou z oblastí českého hospodářství, které bylo současnou ekonomickou krizí postiženo nejvíce. Stavební produkce jako celek ve stálých cenách během prvních šesti měsíců propadla meziročně o 4,8 %, jak vyplývá z nejnovějších statstik Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Dramatický propad eviduje ČSÚ zejména v oblasti pozemního stavitelství. V meziročním srovnání stavební produkce v tomto odvětví v prvním pololetí letošního roku klesla o 11,7 %. Příčinou je markantní ochlazení poptávky jak po novém bydlení, tak po nových kancelářských, skladových prostorách a výrobních prostorách.  

Graf 1: Vývoj stavební produkce v ČR

Zdroj: ČSÚ

Zcela odlišná situace je zatím v oblasti inženýrského stavitelství. Tento segment trhu meziročně vzrostl o 16,4 %. Lví podíl na těchto výsledcích mají státní zakázky v oblasti dopravní infrastruktury. V prvním pololetí letošního roku ještě nebylo jasné, jak silně dolehne ekonomická krize na české hospodářství a průběh výstavby financované státními penězi v podstatě nebyl negativními zprávami zasažen.

Nyní je však jasné, že i inženýrské stavitelství s největší pravděpodobností krize zasáhne a několikaletý růst vystřídá pokles. Výpadky příjmů státního rozpočtu jsou nyní tak rozsáhlé, že deficit státní rozpočtu by měl v příštím roce podle současných předpovědí přesáhnout 200 miliard korun. Vláda bude hledat různá řešení, jak nastalou situaci řešit a na řadu přijdou úsporná opatření, přičemž škrty se samozřejmě dotknou také státních zakázek v oblasti inženýrského stavitelství. Již nyní se hovoří o rušení některých zakázek, jejich odkládu nebo o zakonzerovávní některých rozestavěných projektů.

REKLAMA

Číselně vyjádřeno klesl počet nových zakázek v prvním pololetí 2009 meziročně o 2,3 %, nicméně hodnota nově uzavřených zakázek se meziročně zcvrkla o více než čtvrtinu (-25,6 %). Rovněž v případě nově uzavíraných zakázek došlo k největšímu ochlazení v kategorii pozemního stavitelství, jak ilustruje graf číslo 2. 

Graf 2: Objem nových stavebních zakázek

Zdroj: ČSÚ

Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek v druhém čtvrtletí klesla meziročně o téměř pětinu na 49,6 mld. Kč. Příliš důvodů k optimismu nevysílají ani údaje o počtu vydaných stavebních povolení, kterých úřady vydaly o 7,7 % méně a jejich orientační hodnota byla nižší o 4,9 %.

Bytová výstavba

V prvních dvou čtvrtletích roku bylo dokončeno o 4 % více bytů, z toho o 18,8 % více v bytových domech. Ve druhém čtvrtletí bylo dokončeno dokonce 7770 bytů, meziročně o 5,6 % více. Bytových domů bylo dokončeno 2986, meziročně o 39,9 % více.

REKLAMA

Graf 3: Vývoj počtu dokončených bytů

Zdroj: ČSÚ

"Vyšší počet dokončených bytů považuji za odraz situace, v níž se stavitelé soustředí na dostavbu rozestavěných projektů, přičemž nové už ale nezahajují," uvedl Josef Valášek, vrchní ředitel sekce produkčních statistik z ČSÚ. Což potvrzují statistiky o počtu nově započatých stavbách bytů. 

Za prvních šest měsíců bylo zahájeno o 15,8 % méně bytů. Z toho v rodinných domech to bylo o 15,7 % méně a v bytových domech dokonce o 28,8 %! Důvodem je zvýšená opatrnost jak ze strany bank, které zpřísnily kritéria po poskytování hypoték i podmínky pro čerpání financování pro developery, tak ze strany klientů, kteří se buď nechtějí zadlužovat anebo ještě čekají na další případný pokles cen nemovitostí. 

Průměrná podlahová plocha jednoho zahájeného bytu v nové bytové výstavbě byla 127,7 m2 s orientační hodnotou 21 600 Kč za metr čtvereční.

Graf 4: Vývoj počtu zahájených bytů

Zdroj: ČSÚ 

„Současná ekonomická situace přinese další výrazné snížení počtu dokončených bytů. Během několika let se může bytová výstavba propadnout až o 50 procent,“ říká František Holec, prezident Svazu drobných, malých a středních zaměstnavatelů v oboru stavebnictví. "Důsledkem tohoto trendu je nedostatek zakázek nejen pro dodavatele, ale i pro celý stavební průmysl," uzavírá František Holec.

V České republice je podle Českého statistického úřadu přibližně více než půl milionu neobývaných bytů, což je více než desetina celkového bytového fondu. Zdaleka se nejedná pouze o nově dokončené, ale neprodané byty. Řadu starších bytů lidé například nakoupili před časem ze spekulativních důvodů a nyní, kdy nemohou či nechtějí tyto byty prodávat ani je pronajímat,  zůstávají tyto nemovitosti "ladem". Nicméně přesná čísla o tuzemských bytech ale budou k dispozici až po sčítání lidu, domů a bytů, které se uskuteční v roce 2011.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *