Středa 20. února. Svátek má Oldřich.

Developeři zdražili většinu nových bytů o desítky tisíc

Monika Lukešová

Od ledna se zvýšila spodní hranice sazby DPH z deseti na čtrnáct procent. To se dotklo i nových bytů. Při koupi nového bytu od pražského developera teď zaplatíte o desítky tisíc korun víc, než loni. Vyplývá to z ankety mezi pražskými developery.

 

Finep a Skanska zdražily od začátku roku plošně všechny novostavby. Finep však prodloužil svou vánoční nabídku a až do konce ledna nabízí pětiprocentní slevu na byty ve vybraných developerských projektech.

Další developeři nezvedly ceny u všech svých bytů, ale u většiny. Central Group podle ČTK zdražil kolem 75 procent bytů a Ekospol 64 procent nemovitostí ze své momentální nabídky.

"Vzhledem k již tak nízkým obchodním cenám se zvýšení DPH do našich cen ve většině lokalit nutně muselo promítnout, nejedná se však o celé čtyři procentní body," řekl obchodní ředitel Central Group Jiří Vajner.

Zdražení i o sto tisíc

Pokud jste měli koncem roku 2011 vyhlídnutý dvoupokojový byt zhruba za dva miliony korun, letos bude nejspíš dražší o 80 tisíc. Například dvoupokojový byt od Central Group o velikosti zhruba 57 čtverečních metrů zdražil podle ČTK zhruba o 93 000 korun na 3,05 milionu a byt s výměrou 40 metrů čtverečních od Ekospolu podražil o 70 tisíc korun.

Někteří lidé však nadále s koupí bytu váhají, ceny totiž budou pravděpodobně nadále mírně klesat. Záleží však na lokalitě, developerském projektu a představách kupujícího o novém bydlení. Pokles cen se očekává kupříkladu na sídlištích ve velkých městech. Stagnace nebo růst cen pravděpodobně čekají atraktivní až luxusní lokality.

A jak je tomu v případě, když jste byt koupili v roce 2011, ale dostaví se až letos?  „Pro výši DPH je směrodatné datum uskutečnění zdanitelného plnění; pokud je již zaplacen v roce 2011, ale dostaví se v roce 2012, platí se stále nižší sazba daně. Pokud koupíte v roce 2012 novostavbu bytu, která byla dokončena v roce 2011 a dříve, platí se již zvýšená sazba DPH. Obecně je směrodatné datum skutečného zdanitelného plnění, tj. pokud dojde k zaplacení (nebo předání nemovitosti) v roce 2011, platí se 10%, pokud v roce 2012, platí se 14%. Pokud zaplatíte část kupní ceny v r. 2011 a část v r. 2012, budete platit nižší z částky zaplacené v roce 2011 a vyšší zaplacené v roce 2012,“ uvádí Petr Frey z realitní sítě RE/MAX.

Příští rok nás čeká další zdražení

Letos dolní sazba DPH vzrostla z deseti na čtrnáct procent. Za rok se mají sazby sjednotit na 17,5 procenta. Snížená sazba DPH, tedy čtrnáct procent, se vztahuje na nové byty s plochou do 120 metrů a rodinné domy do 350 metrů čtverečních. Zvýšení cen u starších bytů by se nemělo týkat starších bytů.

Pokud si ale letos pořídíte starší byt, prodražit se vám může potřebná rekonstrukce. Na tu se zvýšení dolní hranice DPH také vztahuje. V případě, že by vás loni rekonstrukce vyšla na 200 tisíc korun, tak DPH bylo 20 tisíc korun. Od letošního ledna však počítejte s 28 tisíci, které na dani z přidané hodnoty zaplatíte. Jedná se však jen o hrubý odhad, protože se zvedne i cena materiálu a odměna za práci, kterou si řemeslníci naúčtují.

Anketa: Koupili jste loni nemovitost?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

5 komentářů k článku “Developeři zdražili většinu nových bytů o desítky tisíc”

 1. pf napsal:

  ach ten češtin
  Skoro nikdy chyby nebo preklepy neopravuju, stane se, ze jo. Ale takova hrubka primo v nadpisu. „Developeři zdražily“ 🙂

  1. pf napsal:

   RE: ach ten češtin
   mimochodem zkuste si vyhledat nadpis clanku googlem, je krasne videt jak cely clanek kopiruji ostatni weby i s tou hrubkou 🙂

  2. tom napsal:

   RE: ach ten češtin
   jojo, to je drsny. Taky jsem nevedel, ze mezi developerama neni jedinej chlap. Spravne by teda melo bejt „Developerky zdražily“. 😉

   1. Jiří Havelka napsal:

    RE: RE: ach ten češtin
    Ani nevíte, jak jste blízko pravdě :-). Původně zamýšlený nadpis měl jiný podmět, a bohužel přísudek po změně zůstal opomenut.

 2. Jana napsal:

  Central Group
  Já se divím, že se někomu chce tak lhát… I když to asi lež není… Central Group opravdu nezdražila o 4%, ale o 8%!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *