EUR 24.700

USD 23.056

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 23.056

Text: Petr Zámečník

04. 04. 2008

8 komentářů

Domek na Floridě? Druhé bydlení ano, investice ne…

 


 

Letovisko na slunných plážích

Pořízení domku či bytu v oblasti slunných pláží a celoročního léta proběhne v představách snad každého Čecha. Moře se z české kotliny odplavilo ještě před příchodem našeho praotce a poslední zmínku o něm nalezneme v Shakespearových básních. A přitom dovolená u moře byla snem mnoha rodin i v dobách, kdy se o soukromém vlastnictví hovořilo veřejně pouze pejorativně.

Koupit si letovisko na pobřeží bezmála kdekoli na světě již není nepřekonatelný právní problém. Stačí mít dostatek peněz… a nebo štěstí na dobrou koupi. A právě nyní se naskýtá vhodná příležitost v USA.

Co stojí za levnými domy v USA?

Ceny nemovitostí ve Spojených státech amerických v posledních měsících výrazně poklesly. Důvodem je hypoteční krize, která se přenesla (zcela pochopitelně) i do realitního sektoru. Co se stalo?

Zatímco kupříkladu v České republice jsou hypoteční úvěry poskytovány s anuitními splátkami, to znamená, že klient banky od počátku splácí jak úroky, tak díl jistiny úvěru, v USA banky mnohdy poskytovaly hypotéky, u nichž v prvních letech klienti platili jen úroky… a často ani ty ne – a o nesplacené úroky se jim navyšoval dluh. Banky přitom počítaly s růstem cen nemovitostí, který měl dostatečně pokrýt zvyšující se úvěr. Jistinu měli klienti začít splácet až později.

S čím Američané příliš nepočítali, byl růst úrokových sazeb jejich centrální banky (FED). To zvýšilo i úrokové sazby hypoték a v období, kdy banka po nich chtěla platit i jistinu úvěru, zjistili, že nemají dost peněz na splácení. Jiný úvěr jim už nikdo nepůjčil a tak banka zabavila jejich dům – jenže ceny nemovitostí kvůli vysoké nabídce padaly… a padají dodnes. Jen za poslední čtyři měsíce cena některých amerických domů a bytů klesla o desítky procent.

REKLAMA

Pro české občany působí velmi pozitivně sílící česká koruna a slábnoucí americký dolar. To činí nemovitosti v USA pro nás ještě dostupnější a levnější.

Dům či byt jako investici? Nedoporučuji…

Mnoho lidí si neuvědomuje, jaké náklady a pracnost jsou spojeny s vlastnictvím a pronajímáním nemovitosti. Je-li nemovitost, kterou chcete pronajímat, navíc vzdálena přes oceán, náklady jsou ještě vyšší. Ano, může se o to postarat vaše realitní kancelář, ale…

Příklad hovoří za vše…
Jose Torres, realitní makléř, který do Česka nedávno přicestoval na pozvání společnosti Mediterránea Real Estate Investments, zabývající se zprostředkováním koupě a prodeje nemovitostí pro české občany mimo jiné v USA, uvedl jeden příklad, hovořící za všechny.

Máte-li v New Yorku nemovitost v ceně přibližně 1 mil. USD, můžete ji pronajímat za řádově 5 000 USD měsíčně. Z toho je nutné počítat cca 1 000 USD na údržbu nemovitosti. Další 300 USD připadne na místní daně a poplatky. Zbývá 3 700 USD měsíčně, tedy 44 400 USD ročně. To představuje výnos z investované částky 4,44 %. Tím to ale nekončí.

REKLAMA

Je potřeba počítat také s majetkovou daní. Ta se pohybuje podle údajů společnosti mezi 1 až 2 % a liší se podle státu, kde se nemovitost nachází. Roční výnos po veškerých nákladech a daních (bez daně z příjmů z pronájmu) tak v uvedeném příkladu činí cca 2,5 až 3,5 %.

K tomu připadnou další náklady. Na koupi nemovitosti si připravte poplatky v objemu cca 3 až 6 % z kupní ceny. Při následném prodeji se připravte na obdobnou částku a připočítejte ještě prodejní daň ve výši 0,7 %. Budete-li i pak v zisku, jistě vás nepřekvapí daň ze zisku.

Ano, můžete spekulovat na růst cen nemovitostí. Může vám pomoci také slabý dolar, který, pokud se vzchopí, vaše zisky zvýší. To jsou ale další rizikové faktory – ani růst cen nemovitostí není jistý a co bude s dolarem se přou analytici na celém světě. Můžete vydělat. Buďte si ale vědomi rizik a nákladů, které ponesete.

Druhý domov…

Jiná situace nastává, chcete-li si dům či byt na Floridě (či jinde v USA) pořídit jako druhé bydlení, rekreační chatu či domek. Po poklesu cen nemovitostí a pádu amerického dolaru je nyní optimální příležitost. Ceny rodinných domů, které se v přepočtu na české koruny v roce 2006 blížily 6 mil. Kč, dnes mírně přesahují 3 mil. Kč a nedosahují tak ani cen z roku 2002.

A kdo by si nechtěl splnit svůj sen…

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • vichřice

  5 dubna, 2008

  na Floridě se hodně zapomíná na hurikány. teda, na Floridě na ně nezapomínaj, ale u nás, když tam chtěji kupovat barák. a přitom to máme i v Česku. teď tady o tom taky píšete
  https://www.hypoindex.cz/kratke-zpravy/ceska-pojistovna-uz-vyridila-3-4-pojistnych-udalosti-souvisejicich-s-vichrici-emma/

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  5 dubna, 2008

  Máte pravdu. V článku jsem potřebu pojištění proti hurikánům na Floridě nezdůraznil. Je to ale další (a nemalý) náklad, s nímž je třeba při investici do nemovitostí na Floridě (i pro vlastní užití) počítat.

  Odpovědět

 • Backa

  5 dubna, 2008

  Druhe bydleni je prece taky investice, ne ?
  Ja si spise lamu hlavu nad tim, jak z globalniho hlediska nalozit s informaci, ze cena domu na Floride je stejna jako cena bytu 3+1 na Jiznim Meste. Je cena domu na Floride neskutecne levna nebo cena bytu na Jizaku neskutecne draha? 🙂

  Odpovědět

 • Marie

  9 dubna, 2008

  Ceny bytů u nás jsou neskutečně vysoké, ale protože je po nich vysoká poptávka, není čemu se divit.

  Odpovědět

 • ...

  10 dubna, 2008

  přesně tak. ale jak dlouho to vydrží? podle mě musí klesnout. i v Americe klesly…

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  7 dubna, 2008

  Druhé bydlení je také investice. Důležité je právě slůvko „také“. Jedná se ale také o spotřebu. Pokud nevyděláte na druhém bydlení (a je jedno, zda na Šumavě nebo na Floridě), zpravidla vás to příliš trápit nebude. Vždyť jste si tam užil tolik nezapomenutelných chvil, které za to stojí. Pokud ale kupujete nemovitost především jako investici, pak už vás musí zajímat návratnost kapitálu a zisk, což navíc musíte v kontextu rizika a likvidity porovnávat i s dalšími investičními příležitostmi.

  Odpovědět

 • Monique

  10 března, 2009

  Souhlasím, že jako investici opravdu nedoporučuji, a už vůbec ne na splátky. Všichni mí známí na to teď dojíždějí. V takovém případě alespoň doporučuji http://www.florida-foreclosure.webs.com – super ličkové, hodně pomohli! Držím palečky.

  Odpovědět

 • thomas

  1 listopadu, 2009

  investice v USA | od: thomas
  v soucasne dobe je mozne realne ziskat dum v USA od $25,000. v dobre kondici, bez provadeni stavebnich uprav. pokud je nekdo spekulant,tak muze mit dum i za $2,000, ale vetsinou ve spatne lokalite a s nutnosti uprav. coz na druhou stranu dava velky potencial pro okamzity prodej, rekneme $3,500 investorske skupine, ktera se zabyva opravami domu a po te jejich naslednym prodejem…
  ale o tomto jsem zde nechtel mluvit. chtel jsem reagovat na claneky které tvrdi,ze ceny nemovitosti na Floride jsou od $100,000. pokud ma clovek opravdu zajem investovat, tak by mel kontaktovat realitniho investora, ktery by mu poradil, kde a jakym zpusobem nemovitost nakoupit. je bezne ziskat rodinny dum na floride ve velmi dobrem stavu za cenu kolem $50,000-55,000. samozrejme zalezi na lokalite a rychlosti uskutecneni transakce. velkou roli v tomto hraje zkusenost a obratnost realitniho investora, kteryt by mel vedet,kde a za jakych podminek lze takovyto dum koupit.
  pokud ma investor vetsi castku penez, da se nakoupit nekolik nemovitosti v ruznych castech USA, ktere jsou nakoupeny za cca 40% cenu jejich realne hodnoty a zaroven prinaseji mesicni cash flow, ktery pokryje veskere naklady na dane z nemovitosti, pojisteni, pripadne nutne opravy. vice informaci Vam poskytne spolecnost international investment estates,LLC nebo na adrese http://www.nemovitostivusa.cz.

  Odpovědět