EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Pavel Řehulka

13. 10. 2009

2 komentáře

Drobná chyba vás připraví o byt…

 


 

V tisku před rokem proběhly zprávy, že Václav Klaus může přijít o byt, který s manželkou zakoupili před 10 lety. Proč by měli o svůj byt přijít?

Chybička byla malá… ale důsledky mimořádně závažné: Na smlouvě o prodeji bytu totiž chyběly podpisy obou prodávajících manželů.

Podle občanského zákoníku platí, že majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství (s několika výjimkami) tvoří tzv. společné jmění manželů (SJM). Pokud následně dochází k prodeji majetku, který do tohoto společného jmění spadá, mají o tom rozhodovat oba manželé společně.

Právě tato povinnost se ale někdy přehlíží a důsledky jsou pro kupující nepříjemné.

Pokud jeden z manželů rozhodne o prodeji bez vědomí toho druhého, „obejitý“ manžel se může následně domáhat u soudu toho, aby byla celá transakce prohlášena za neplatnou.

REKLAMA

Ze zpravodajství vyplývá, že když manželé Klausovi svůj byt kupovali, na kupní smlouvě byl na straně prodávajících podepsána jen jedna osoba – prodávající manžel. Podpis manželky ale chyběl.

Chybějící podpis manželky byl důvodem, proč soud konstatoval, že dohoda o převodu práv a povinností mezi prodávajícím, kupujícím a družstvem byla neplatná.

(Václav Klaus sice o svůj byt nakonec nepřišel – od uzavření transakce totiž uplynulo více než 3 roky a nárok manželky prodávajícího byl již promlčen – soudní spor ale dále pokračuje z jiného důvodu a o výsledku bude teprve rozhodnuto.)

Ponaučení pro nás ostatní ale zůstává jasné: Pokud je v katastru nemovitostí napsáno, že vlastníkem bytu jsou manželé, ve většině případů je nutné, aby na smlouvě o jeho prodeji figuroval podpis obou prodávajících manželů. V opačném případě totiž po tři následující roky hrozí, že o byt přijdeme.

Autor článku je autorem investičního kurzu "Jak kupovat a pronajímat byty".

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • jk

  13 října, 2009

  máme tomu rozumět tak, že Livie žalovala Klause?

  Odpovědět

 • pf

  13 října, 2009

  nene, manzelka toho kdo prodal byt klausum podala zalobu, ze chce byt zpatky protoze byl prodan bez jejiho vedomi (podpisu)

  Odpovědět