Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Drobná chyba vás připraví o byt…

Pavel Řehulka

Jedno nebezpečí hrozí mnoha majitelům nemovitostí. Přesně tomuto nebezpečí čelil i prezident Václav Klaus s manželkou a mohlo ho připravit o byt. O co jde? O chybějící podpis…

V tisku před rokem proběhly zprávy, že Václav Klaus může přijít o byt, který s manželkou zakoupili před 10 lety. Proč by měli o svůj byt přijít?

Chybička byla malá… ale důsledky mimořádně závažné: Na smlouvě o prodeji bytu totiž chyběly podpisy obou prodávajících manželů.

Podle občanského zákoníku platí, že majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství (s několika výjimkami) tvoří tzv. společné jmění manželů (SJM). Pokud následně dochází k prodeji majetku, který do tohoto společného jmění spadá, mají o tom rozhodovat oba manželé společně.

Právě tato povinnost se ale někdy přehlíží a důsledky jsou pro kupující nepříjemné.

Pokud jeden z manželů rozhodne o prodeji bez vědomí toho druhého, „obejitý“ manžel se může následně domáhat u soudu toho, aby byla celá transakce prohlášena za neplatnou.

Ze zpravodajství vyplývá, že když manželé Klausovi svůj byt kupovali, na kupní smlouvě byl na straně prodávajících podepsána jen jedna osoba – prodávající manžel. Podpis manželky ale chyběl.

Chybějící podpis manželky byl důvodem, proč soud konstatoval, že dohoda o převodu práv a povinností mezi prodávajícím, kupujícím a družstvem byla neplatná.

(Václav Klaus sice o svůj byt nakonec nepřišel – od uzavření transakce totiž uplynulo více než 3 roky a nárok manželky prodávajícího byl již promlčen – soudní spor ale dále pokračuje z jiného důvodu a o výsledku bude teprve rozhodnuto.)

Ponaučení pro nás ostatní ale zůstává jasné: Pokud je v katastru nemovitostí napsáno, že vlastníkem bytu jsou manželé, ve většině případů je nutné, aby na smlouvě o jeho prodeji figuroval podpis obou prodávajících manželů. V opačném případě totiž po tři následující roky hrozí, že o byt přijdeme.

Autor článku je autorem investičního kurzu "Jak kupovat a pronajímat byty".

Anketa: Pronajímáte byt/byty?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Drobná chyba vás připraví o byt…”

 1. jk napsal:

  kdo žaloval?
  máme tomu rozumět tak, že Livie žalovala Klause?

  1. pf napsal:

   RE: kdo žaloval?
   nene, manzelka toho kdo prodal byt klausum podala zalobu, ze chce byt zpatky protoze byl prodan bez jejiho vedomi (podpisu)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *