EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Equa bank a Fio banka vytáhly z klobouku hypotéky

 


 

 

Na hypoteční trh vstoupily nově dvě banky. Zatímco Equa bank přichází s poměrně standardní nabídkou, Fio banka může do zamrzajících vod úvěrových produktů udělat díru. Jaká je nabídka nových hypotečních bank?

Equa bank

Equa bank přichází s hypotékou na pořízení nemovitosti, refinancování a neúčelovou ve výši od 300 tis. Kč (standardní minimální výše i u jiných bank) do 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (ani v tomto parametru se příliš neliší). Úrokovou sazbu lze fixovat na 1, 3 nebo 5 let. I výší sazby se ale pohybuje ve středu pelotonu hypotečních bank.

Výhodou hypotéky Equa bank je možnost zvýšení úvěru o 20 % nad náklady pořízení vlastní nemovitosti. Do této části lze zahrnout též náklady na sjednání hypotéky (např. poplatek za schválení hypotéky či náklady na odhad ceny nemovitosti).

Samotný sazebník je ale pro klienty obtížně srozumitelný. Sice je u každého hypotečního produktu zveřejněna „Tabulka s poplatky za nejčastější operace“, v kompletním sazebníku je ale marné hledání. Již název tabulky napovídá, že se nejedná o kompletní sazebník poplatků k hypotéce (např. poplatek za provedení mimořádné splátky mimo období konce fixace by v ní klient hledal marně), ale ani kompletní sazebník v sekci „Důležité dokumenty“ není. Sice sekce obsahuje dva sazebníky platné od 15. 9. 2011, ale zmínku o úvěrových produktech obsahuje pouze ten z nich, který je označen „pro produkty platné do 19. 9. 2011“.

Tabulka 1: Základní poplatky hypoték Equa bank

 

Poplatek

Zpracování úvěru

Posouzení rizik

Měsíční poplatek

dům

byt

Na bydlení

0,75 % (5 – 20 tis. Kč)

4 900 Kč

3 800 Kč

150 Kč

Refinanční

zdarma

4 900 Kč

3 800 Kč

150 Kč

Neúčelová

1,25 % (5 – 20 tis. Kč)

4 900 Kč

3 800 Kč

150 Kč

Zdroj: Internetové stránky Equa bank

Výší poplatků za schválení, odhad i vedení úvěrového účtu se Equa bank příliš neliší od své konkurence. A ani úrokové sazby se příliš nevymykají současným zvyklostem.

Tabulka 2: Minimální úrokové sazby hypoték Equa bank

 

Fixace

1 rok

3 roky

5 let

Na bydlení

4,79%

3,59%

3,89%

Refinanční

 

3,49%

3,79%

Neúčelová

7,29%

6,89%

6,89%

Zdroj: Internetové stránky Equa bank

Tip: Jaké úrokové sazby aktuálně nabízejí ostatní banky

Fio banka

Fio banka spustila svou nabídku hypotečních úvěrů v testovacím provozu v tomto týdnu. A na rozdíl od Equa bank se má skutečně čím pochlubit.

V prvé řadě jsou veškeré hypotéky nabízeny bez poplatku za sjednání i bez poplatku za vedení úvěrového účtu. Zpravidla lze u bank získat hypotéku bez „vstupního“ poplatku v rámci akčních nabídek, hypotéku bez poplatku za vedení účtu standardně nabízí jen mBank.

S úrokovými sazbami se Fio banka drží na úrovni levnějších bank, přestože nejlevnější rozhodně není. Nabízí fixaci úrokových sazeb od variabilní sazby po 5letou fixaci. Variabilní sazba naopak patří mezi dražší. Variabilní sazba Fio banky se skládá z 1M PRIBORu – mezibankovní referenční úrokové sazby – a přirážky v minimální výši 2,15 %, která je fixovaná na 5 let, po nichž se může změnit.

Tabulka 3: Minimální úrokové sazby hypoték Fio banky

Fixace

Úroková sazba

Variabilní

1M PRIBOR + 2,15 %

1 rok

3,84%

2 roky

3,71%

3 roky

3,48%

4 roky

3,41%

5 let

3,35%

Poznámka: Úrokové sazby platné v případě využití všech slev a při minimální rizikové přirážce

Zdroj: Internetové stránky Fio banky

Nejzajímavější vlastností hypoték Fio banky ale není cena. Její hypotéka si může zdarma zvolit přidané služby, např. mimořádné splátky zdarma nebo Hypospořicí konto. V případě volby mimořádných splátek zdarma může klient každý rok splatit zdarma i mimo konec fixace úrokových sazeb 20 % sjednané výše úvěru.

Hypospořicí konto činí z běžné hypotéky hypotéku offsetovou. Tu nabízela (a již nenabízí) mBanka a v současnosti ji poskytuje jen Raiffeisenbank.O co se jedná? Pokud klient vloží prostředky na spořicí účet nastavený k hypotéce, nemá peníze na něm úročené, ale platí nižší úroky z hypotéky – jako kdyby měl o peníze uložené na spořicím účtu sníženou jistinu hypotéky. V případě Fio banky je nezbytné k tomuto účelu na Hypospořicí konto vložit alespoň 50 tis. Kč. U Raiffeisenbank klient musí přijmout vyšší úrokovou sazbu.

Loading

Vstoupit do diskuze 11 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Náhodný kolemjdoucí

  14 října, 2011

  Dobrý den,
  dnes ráno jsem se byl ve Fiu zeptat, jakou sazbu mi mohou nabídnout a nenabídli mi 3.35, ale 5.2 a to i přes to, že mám u Unicredit Banky 3.15 s možností fixace na 3.79. Tak kde je problém? Ve Fiu? V jejich Risk Assessmentu? Čistě teoreticky lze metodou neustálého dotazování zjistit, jakou mají rovnici pro výpočet jejich sazby. (například dva plátci mají nižšší sazbu než jeden)

  Odpovědět

 • Alex

  17 března, 2012

  Zkušenost mám podobnou, na pobočce nejdříve naslibovali hory doly, vypočítali nízký úrok, po podání žádosti a dodání všech podkladů se dlouho nic nedělo a nakonec nabídli úvěr s naprosto nesmyslnou úrokovou sazbou (LTV 40%, čistý příjem 35 tis.).
  Takže žádost o Hypotéku u FIO = jenom několikaměsíční ztráta času.
  Pokud to chcete zkusit, rozhodně doporučuji současně žádat o úvěr i jinde.
  Musím říct, že co se týká hypotéky a vůbec solidnosti jednání, tak mne FIO velmi zklamala a klesla v mých očích velmi nízko.

  Odpovědět

 • logger

  13 prosince, 2011

  mám úplně stejnou zkušenost. Dnes jsem se byl zeptat, jaký mi nabídnou úrok pro LTV 75% (čistý příjem 40tis, cena nemovitosti 3.5mil) a řekli mi, že bych musel mít čistý příjem 60tis, aby mi tu hypotéku vůbec dali a nabízeli mi 5.5% na 5letou fixaci. Nejdříve jsem si myslel, že si ten člověk dělá legraci, ale prý je to seriózní nabídka. Tímhle u mě FIO docela kleslo.

  Odpovědět

 • Dvori

  16 října, 2011

  Ja jsem dostal za 5L fix misto 3,35% sazbu 5,7! Rizkova prirazka 2,35%.
  Variabilni sazbu jsem mel 5,54%.
  Pokud jsem k 5L fixu chtel HypoSporici konto vylezla sazba pred 6%.
  No hruza a des!

  Odpovědět

 • žadatel o hypotéku ve Fiu a v Equa

  19 října, 2011

  Potřebuji nutně hypotéku na koupi RD, tak jsme obešli s manželem mimo jiné i Fio a Equabank. A jaké bylo zděšení , když nabízená sazba kolem 3,4% ve fiu se při našich příjmech cca kolem 50.000měs. vyšplhala na sazbu 5,49%, při 80% hypotéce na 25let(jen tak pro zajímavost, neprosšli jsme , měli jsme nízký příjem) a ještě navíc bankéř v podstatě ani nevěděl zakladní info o produktu a výsledná sazba mu trvala vypočítat asi půl hodiny. Vedle Fia byla banka Equa, tak jsme s manželem opět zašli. Nejen , že jsem dostali profesionální poradenství, ale i množství dokumentů se velmi zredukovalo, co banka potřebuje na vyřízení, navíc jsme si požádali i o 20% navýšení ceny, které využijeme na vybavení domku. Bankéři byli velmi ochotní a vstřícní,a navíc uroková sazba byla stanoven a garantována po celý měsíc na výši 3,55%,(navíc zde nám příjem stačil až na 5-ti milionovou hypotéku) což nás velmi potěšilo a těšíme se zítra na další schůzku do Equa banky, kde již žádost o hypotéku podepíšeme…já jen, že vše, co se píše v článcích na netu nemusí ve skutečnosti vůbec takto vypadat…s pozdravem Jana Čechová

  Odpovědět

 • tom

  26 října, 2011

  50k mate kazdej nebo dohromady? A cistyho nebo hrubyho? 3,55 ze zminovanejch 5M se blizi 15k mesicne jenom na uroku, takze splatka bude jeste vyssi a pokud je tech 50k dohromady, tak vypadek jednoho prijmu na par mesicu by moh znamenat zajimavou nucenou drazbu.
  A pri soucasny ekonomicko politicky situaci v Evrope (a nejen v ni) bych na dlouhodobou stabilitu sazeb moc nespolehal. Ale aspon vas to bude nutit situaci neustale sledovat a budete mit prehled.

  Odpovědět

 • Radek

  25 října, 2011

  To je síla – variabilní sazba 3,55 %! To znamená marži pro banku přes 2,5 %. Pěkně drahý.

  Odpovědět

 • a

  24 října, 2011

  No ty krávo to je PR.

  Odpovědět

 • Honza Blažek

  3 května, 2013

  Fio banku mohu nedoporučit, zejména pokud potřebujete rychlé řešení. Od podání žádosti (se všemi náležitostmi – doložení příjmů, SoSB, odhadu, …) trvalo 14 než mi ústně potvrdili schválení úvěru – ovšem s vyšší úrokovou sazbou (než kterou nám spočetla hypoteční kalkulačka na webu) – důvodem bylo „snížení odhadu“, který jsme bance dodali. Přestože na webu deklarují, že Dlužník může mít vlastní odhad, pokud úvěr bude do 60% ceny nemovitosti. Poté co jsme tedy snížili výši úvěru (abychom zachovali procentní sazbu) vše vypadalo, že bude fungovat. Opak byl pravdou – více než 3 týdny banka neudělala vůbec nic. Pro šablony smluv jsem si musel do banky dojít, ale vypracované smlouvy jsem už nikdy neviděl. Na základě šablon jsem vypracoval připomínky k obchodním podmínkám (které jsou opravdu šikanózní) a předal je bance. Obratem jsem se dozvěděl, které z připomínek jsou pro banku akceptovatelné a které nikoli. Trval jsem tedy na zapracování alespoň těch akceptovatelných. Když už se blížila doba podpisu Kupní smlouvy (cca 7 dní do podpisu), banka sdělila, že smlouvy budou za 4–5 dní připravené, pokud nebudeme trvat na zapracování připomínek a jinak si to vyžádá času více. I zde jsem vytrvale požadoval zapracování připomínek. O tři dny později (5 dní po termínu podpisu kupní smlouvy) jsem byl vyrozuměn, že připomínky banka neakceptuje. Proto radím, jděte raději někam jinam, ať nezažijete podobnou zkušenost.

  Odpovědět

 • robo

  9 srpna, 2013

  Ahojte, pracujem v ČR už niekoľko rokov a chcel som hypotéku vo FIO v Prahe, Vršovické námestie, a dostal som odpoveď, že hypotéky FIO nedáva. Nejaký mlaďas tam sedel a vraví, že hypotéky na novostavby FIO nedáva, a tu čítam, že vás niektorých zamietli … tak dávajú tie hypotéky, alebo nie? Ale tie úrokové sadzby sú fakt príšerné …

  Odpovědět

 • tla

  9 srpna, 2013

  30 vterin a… http://www.fi­o.cz/bankovni-sluzby/uvery/hy­poteky

  kolik casu jste investoval do psani dotazu vy?

  Odpovědět