EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: Petr Bukač

16. 10. 2008

5 komentářů

Finanční krize podpoří zájem o starší byty

 


 

Ochlazení hypotečního a realitního trhu se Česku nevyhne

Vývoj na světových finančních trzích v posledních týdnech a měsících zaznamenal jedno z nejbouřlivějších období v novodobé historii. Přiliv špatných a ještě horších zpráv jakoby neměl konce a nervozita investorů by se skoro dala krájet. Ceny nemovitostí v USA i západní Evropě padaly a burzy zasáhly vlny panických výprodejů. Ve snaze předejít krachu velkých bank a pojišťoven se vlády nejrozvinutějších zemí světa nerozpakovaly přikročit k jejich znárodňování a poskytování neomezených záruk za vklady klientů.

V Česku se krize většiny lidí dotkla prozatím jenom zprostředkovaně. Jisté však je, že její důsledky dříve či později pocítí skoro každý. Globální zpomalení ekonomického růstu nejspíš sníží odbyt výrobcům a přinutí je k omezení rozvoje a hledání úspor. Pomalejší růst mezd a obavy z možné ztráty zaměstnání se projeví v menší ochotě lidí utrácet, což určitě nepotěší obchodníky. Nejistá budoucnost a čerstvé negativní zkušenosti z průběhu krize v zahraničí povede banky k větší opatrnosti při poskytování půjček a úvěrů.

Ochlazení se bezpochyby nevyhne ani hypotečnímu a realitnímu trhu. Na hypotéku už dnes nedosáhne zdaleka každý a lepší to asi hned tak nebude. Banky budou při hodnocení bonity zájemců o hypotéku ještě přísnější a lze očekávat, že dále přitvrdí i své požadavky na kvalitu zajištění úvěru. Méně odvážní asi budou i odhadci při oceňování nemovitostí nabízených bankám do záruky. O získání 100% hypotéky si přinejmenším na čas většina lidí s běžnými příjmy bude moci nechat jenom zdát.

Nižší dostupnost hypoték v kombinaci s relativně vysokými úrokovými sazbami se již stihla projevit ve snížení počtu i objemu nově poskytnutých hypoték. V důsledku toho zakolísaly i ceny bytů a jejich prodej začal poněkud váznout. Situace však rozhodně není nijak dramatická. Kupujících je ale méně a jsou daleko vybíravější, než byli ještě před půl rokem. Nejeden prodávající, zvláště pokud s prodejem bytu pospíchá, je okolnostmi donucen slevit ze svých, momentálně často dosti nereálných, požadavků.

REKLAMA

Nabídka nových bytů nejspíš prořídne

Finanční krize ovšem má již své oběti i v Česku. Mezi ty, kterých se již bezprostředně dotýká, jsou developeři. Kvůli ní se totiž ocitli ve velmi složité situaci. Pro realizaci svých projektů potřebují nemalé finanční prostředky, jejichž zdroje však vyschly. Získat bankovní úvěr je pro ně v posledních měsících přinejmenším stejně obtížné jako pro jejich potenciální klienty. Lidí ochotných zaplatit z vlastních zdrojů několik miliónů, a to často předem za dosud nepostavený byt, je stále méně.

Počet dokončených a neprodaných bytů stoupá. V různém stupni výstavby jsou další desítky tisíc bytů, z toho většina v Praze. Developeři v nich mají vázány miliardy vlastních i úvěrových prostředků. Případné obtíže s dokončením, byť jen některých projektů, přitom mohou spustit lavinu, která může mít pro developery i trh s novými byty velmi nepříjemné důsledky. Výstavba bytů totiž dnes stojí z velké části především na důvěře zájemců o bydlení, bank i dodavatelů v jejich zdárné dokončení.

Plošné snížení prodejních cen nových bytů přesto nelze očekávat z několika důvodů. Jedním z nich jsou rostoucí náklady na jejich výstavbu, které se developerům doposud dařilo z větší části přenášet na zákazníky. Růst cen přitom prodej bytů spíše urychloval. Zájemci o bydlení se snažili nakoupit dřív, než ceny znovu vzrostou. Snížení cen je citlivé téma. Přineslo by snížení zisku developera a mohlo by svádět i k úvahám o jeho finančních problémech. Někteří zájemci by také mohli začít spekulovat na další pokles cen bytů.

REKLAMA

Lze tedy očekávat, že pokles poptávky po nových bytech se ve snížení jejich cen příliš neprojeví. Developeři spíše půjdou cestou poskytování různých dodatečných výhod typu komora, kuchyňská linka nebo parkovací stání k bytu zdarma. Tam, kde to bude možné, také odloží dokončení svých rozpracovaných projektů. Jejich další etapy budou zahajovat až tehdy, budou-li mít jistotu, že dokončené byty během rozumně krátké doby se ziskem prodají. Slabší developeři mezitím možná odpadnou.

Zájem o panelákové byty možná opět vzroste

Byt v paneláku se v českých médiích téměř stal synonymem podřadného bydlení. Už několik let se lze dočíst, že tyto byty jsou předražené. Zájem o ně prý brzy poklesne, protože v nich nikdo nebude chtít bydlet. Ve skutečnosti ovšem v panelácích v Česku stále bydlí zhruba třetina obyvatel, přičemž velká část z nich na tom nehodlá nic měnit. Buď si na tento způsob bydlení zvykla a celkem jí vyhovuje, nebo možnost jiného, kvalitnějšího bydlení prostě nemá. Ono totiž vyměnit panelákový byt za jiné bydlení není jednoduché.

REKLAMA

Za cenu utrženou z prodeje bytu na pražském sídlišti se dá pořídit byt v novostavbě, která ale často stojí na podobném sídlišti. Záruku kvalitního bydlení tím ovšem člověk automaticky nezíská. Kvalita řady novostaveb se totiž od paneláků příliš lišit nemusí. Obojí je šito horkou jehlou z nepříliš kvalitních materiálů. Hlavně ale za cenu staršího bytu 3 + 1 v zrenovovaném panelovém domě se dá pořídit podstatně menší nový byt. I při takovém stěhování je přitom třeba často sáhnout do svých úspor nebo se zadlužit.

Alternativou může být pořízení staršího domu v okolí Prahy. To s sebou přinese nevýhodu dojíždění za prací, s dětmi do školy, školky, na kroužky atd. Navíc starší dům obvykle znamená nekončící starosti při jeho údržbě. Kdo takový dům má, ví, o čem je řeč. Satelitní městečka již ztratila na své popularitě. Někteří lidé o nich hovoří jako o bydlení „v paneláku naležato“. Pořízení novostavby domu ve staré zástavbě nebo přímo v Praze pak zcela překračuje finanční možnosti většiny lidí s běžnými příjmy.

Lidem, kteří nemají kde bydlet, mají hlouběji do kapsy a třeba z pracovních nebo rodinných důvodů chtějí bydlet v Praze, zůstávají na výběr v podstatě jen dvě možnosti: jít do poměrně drahého pronájmu nebo se zadlužit a pořídit si starší byt v paneláku. Finanční krize na tom nic nezmění, spíše naopak. Poptávku zejména po menších bytech posilují rovněž starší lidé opouštějící kvůli deregulaci nájemného větší nájemní byty, a také cizinci. Panelákové byty 2 + kk nadále zůstávají téměř ideálním startovním bydlením pro mladé.

Velký cenový propad bytů nehrozí

Stěží se najde člověk, v němž by informace o finanční krizi nevyvolaly obavy. Lidé se obávají propadu životní úrovně a strachují se i o svůj majetek. V posledním roce se museli vypořádat s růstem cen a teď v zahraničí krachují banky a každý den se mohou dozvědět něco nového o neblahých důsledcích globálního zpomalení ekonomického růstu. Sice slyší z úst politiků i ekonomů, že průběh krize v Česku určitě nebude zdaleka tak dramatický, jako v USA nebo západní Evropě, ale na úplné rozptýlení obav to nestačí.

Na finanční krizi je ovšem možno nahlédnout i z druhé strany. Kromě negativ s sebou pravděpodobně přinese i veskrze žádoucí zpomalení inflace a snížení úrokových sazeb. To by mohlo opět zlevnit hypotéky a pomoci rozhýbat realitní trh. Zájemce o bydlení potěší, že ceny bytů kvůli nižší poptávce budou nejspíš stagnovat nebo dokonce mírně poklesnou, čímž zkorigují svůj dosavadní rychlý růst. Vlastníky a prodávající zase potěší, že velký propad cen bytů nehrozí. Nejsou k němu totiž téměř žádné objektivní důvody.

Jediný, kdo může mít vážnější problémy, budou lidé, kteří si pořídili drahé byty jako investici s vidinou jejich výhodného pronájmu. Ubude jim totiž nájemníků schopných a ochotných platit vysoké nájemné a zhorší se i jejich platební morálka. Pokud navíc pořízení bytu financovali z hypotečního úvěru získaného v době historicky nejnižších úrokových sazeb, mohou se po jejich zvýšení pro další období fixace dostat do obtíží. Některým nezbude nic jiného, než takovéto byty prodat, většinou asi za nižší, než pořizovací cenu.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Vojtík

  16 října, 2008

  Objektivní důvody pro něj jsou:
  Jeden příklad za všechny:panelákové 3+1 v Praze.Pokud budu optimista a budu předpokládat cenu 3 000 000,při 25 leté hypotéce a úroku 5,6% je to měsíční splátka cca.18 500.
  K tomu připočtěte tak 4000 měsíčně na další náklady s bydlením spojené(topení,fond oprav,údržba) a máte 22 500 měsíčně na bydlení.
  Kdo v takovém bytu bude bydlet?Lidé ekonomicky průměrně a podprůměrně úspěšní.Můžete očekávat,že 2 takoví(rodina) vydělají 30-35 tisíc čistého,pokud ona není na mateřské.
  Takže na zbytek životních potřeb taková 3členná rodina má 7 500-12500.To je 2500-4170 osobu/měsíc.To je na suchej chleba a oblečení z bazaru.Zkuste si za to žít.
  Teď si můžete začít hrát s tím,že hypotéka nebude 100%,dojdete však ke stejnému závěru:Paneláky jsou bydlení pro ekonomicky nejméně úspěšnou třetinu(možná polovinu) obyvatelstva,ale momentálně je koupě panelákového 3+1 dostupná ekonomicky nejúspěšnější třetině obyvatelstva.
  Kdo věří,že neexistují objektivní důvody k pádu cen bytů v Praze,je hlupák.Bylo by k němu došlo i bez současné mezinárodní ekonomické krize,takto bude pouze o to tvrdší.

  Odpovědět

 • DAn

  16 října, 2008

  Plný souhlas!! Trh s byty v CR je delší dobu cenově tzv. přepálen, to co je v článku je zbožné přání developerů, spekulantů, realitek atd…to už dále prostě nejde prodávat třeba 2+kk v novostavbě za klidně i 3,5 milionu kč!!! Otázka času kdy se to celé zhroutí a anázory typu krize se CR nedotkne…to má na to vliv asi jako já na počasí hehe.. lituju chudáky co si nabrali hypotéky na předražené kuče v panelácích a ted je čeká kruté splácení…při vysoké inflaci a zvedajících se cenách prakticky všeho…nechci domyslet

  Odpovědět

 • Pája 2

  16 října, 2008

  Zatím ale nic Inflaci nenasvědčuje: klesají komodity, akcie, většina úrokových sazeb, indexy spotřebitelských cen.
  Krize tyhle poklesy ještě urychlí. Uvidíme, pokud budou centrální banky skutečně v další fázi neuvěřitelných záruk a záchranných balíčků rozdávat peníze i podnikatelům a domácnostem, aby rozhýbaly spotřebu, pak se možná i zlato vydá směrem vzhůru a krize přejde ihned do inflace. jinak už zřejmě ne…

  Odpovědět

 • Honza

  22 října, 2008

  Ja v cenovy pad doufam. Jsem praci vazany na Prahu, s pritelkyni mame na chodove pronajaty jeden pokoj. Do budoucna chceme 3+1 (proti 2+1 moc velky rozdil neni). Stale dokola pocitame, jestli uz si konecne s 35 cistehod ohromady muzeme takove bydleni dovolit a stale zjistujeme, ze ne. Za 3+1 jsme ochotni uz 2.5 milionu dat, ale 3…

  Odpovědět

 • Vojtík

  23 října, 2008

  Tak do toho zkuste taky započítat,že za 2-3 roky nejpozději by vaše přitelkyně chtěla ráda na mateřskou.:-)

  Odpovědět