EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Luboš Svačina

16. 06. 2010

4 komentáře

Fincentrum Hypoindex květen 2010: Úrokové sazby se mílovými kroky blíží k 5% hranici

 


 

Klientům, kterým se blíží doba refixace úvěru, ale i těm, kteří zvažují pořízení nového bydlení na úvěr, to může znít jako rajská hudba. Průměrná úroková sazba již jedenáct měsíců v řadě vykazuje klesající trend a navíc v posledních měsících se tempo poklesu dramaticky zrychluje. Naposledy v květnu klesla hodnota souhrnného FINCENTRUM HYPOINDEXu meziměsíčně o neuvěřitelných 0,22 procentního bodu na 5,12 %.

K poklesu úrokových sazeb došlo ve všech sledovaných fixačních variantách, nicméně největší korekci zaznamenaly hypotéky s jednoletou a pětiletou fixací, u nichž průměrná úroková sazba klesla meziměsíčně o 20, resp. 21 bazických bodů. Konkrétně u pětiletých fixací to znamená, že se banky dostaly na úroveň 5,08 %! V meziměsíčním srovnání tento posun znamená u 2milionové hypotéky s 10letou splatností snížení měsíční splátky o 223 Kč.

Graf 1: Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték – květen 2010 

Zdroj:
FINCENTRUM HYPOINDEX
 

„Pokles hodnoty Fincentrum Hypoindexu byl způsoben snížením úrokových sazeb napříč fixacemi. Mírný protichůdný efekt měla změna struktury v jednotkách procent ve prospěch dražších tříletých fixací na úkor levnějších pětiletých,“ komentuje aktuální vývoj Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
 
„Ačkoliv nejvýrazněji
oproti minulému měsíci poklesly jednoleté fixace , pokles Fincentrum Hypoindexu byl zapříčiněn především snížením sazeb pětiletých fixací, přibližně poloviční vliv oproti pětiletým mělo snížení sazeb tříletých fixací. Snížení sazeb jednoletých fixací mělo relativně zanedbatelný efekt na hodnotu celkového Fincentrum Hypoindexu, protože jednoleté fixace netvoří ani 10 % poskytnutých hypotečních úvěrů a jsou stále nejdražšími ze sledovaných fixací,“ dodal Josef Rajdl.

Poprvé jsou na tom banky meziročně lépe

Hypoteční banky v květnu poskytly v celkovém úhrnu 4253 hypoték v objemu 7,121 miliard korun. V porovnání s předchozím měsícem to znamená o 425 úvěrů a 730 milionů korun více. Poprvé v tomto roce také vzrostl počet a objem poskytnutých hypoték v meziročním srovnání. Oproti květnu 2009 banky poskytly o 3,6 % úvěrů více a celkový objem vzrostl o 4,7 %.

Klienti, kteří uzavřeli úvěrovou smlouvu v letošním květnu, projevili již tradičně největší zájem o úvěry s dobou fixace úrokové sazby na 5 let (51,6 %). Druhou nejoblíbenější variantou byly hypotéky s 3letou fixací (35,6 %). Nejkratší možné fixaci dalo přednost 6,7 % klientů a zbývajících 6,1 % procenta připadá na všechny zbývající fixace.

Průměrná částka poskytnuté hypotéky v květnu meziměsíčně nepatrně vzrostla na 1 674 294 korun, nicméně z dlouhodobého hlediska tento ukazatel spíše stagnuje v pásmu mezi 1,6 a 1,7 milionu korun. V loňském roce ve stejném období činila průměrná výše úvěru 1,657 milionu korun.

Kde lze aktuálně ušetřit?

Od začátku května do dnešního dne docházelo k dalšímu výraznému snižování úrokových sazeb u většiny tuzemských poskytovatelů. Úplný přehled nabídkových úrokových sazeb, včetně jejich pohybů v uplynulých týdnech, naleznete v článku „Banky pokračují ve snižování úrokových sazeb“.

Česká spořitelna nyní nabízí svým klientům pojištění proti neschopnosti splácet na 12 měsíců zdarma. Podmínkou je sjednání Zvýhodněné Ideální hypotéky do konce letošního července. Nabídka se vztahuje na všechny varianty pojištění.

Novinky na hypotečním trhu

Hypoteční banka nejen vylepšila design své „Hypotéky po webu“, ale rozšířila také účelovost jejího  využití. Nyní si klient nově může prostřednictvím internetu zažádat také o hypotéku na rekreační objekt, případně refinancovat stávající úvěr. V porovnání se standardní nabídkou Hypoteční banky je výhodou Hypotéky po webu nulový poplatek za zpracování úvěru.

mBank představila svou mHypotéku Light, u které marketingově zvýrazňuje úrokovou sazbu 3,7 %. V podstatě se však nejde o žádnou závratnou novinku, v případě mHypotéky Light se jedná o úvěr v částce odpovídající 50 % hodnoty zastavené nemovitosti (LTV), přičemž úroková sazba není nijak fixována – jedná se o tzv. variabilní úrokovou sazbu.    

Tabulka 1: Souhrnná data za měsíc duben 2010

Doba fixace úrokové sazby Všechny fixace 1 rok 3 roky 5 let
Fincentrum Hypoindex 5,12% 5,32% 5,13% 5,08%
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) -17 -21 -14 -20
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1674 1896 1825 1540
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6664 6775 6672 6645
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7969 8073 7976 7950
Účelovost úvěrů:        
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 60% 65% 49% 55%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 23% 22% 27% 24%
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 17% 13% 24% 21%

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/).

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Petr Jarda

  16 června, 2010

  Zdravím, hledám data úrokových sazeb v předešlých měsících (cca leden 2009 – červen 2010). Nemohli by jste mě prosím nasměrovat, kde by se tato čísla dala získat? Děkuji

  Odpovědět

 • Jana Zámečníková

  16 června, 2010

  Dobrý den, bohužel ucelenou časovou řadu na našem serveru zatím nenajdete, databázi právě připravujeme, když mi ale pošlete na sebe kontaktní email, tak vám tato data rád pošlu. (svacina@hypoindex.cz)

  Odpovědět

 • Kruton

  16 června, 2010

  …loňskému roku se podařilo stáhnout propad kumulativního objemu hypoték na 9%. To vypadá na první pohled povzbudivě, je však potřeba mít na zřeteli, že květen a červen patří tradičně k ‚nejtučnějším‘ měsícům pokud jde o prodej hypoték. Výhled do zbytku roku je teď ponekud zamlžen. Bude-li křivka vývoje víceméně kopírovat loňský trend s mírnými odchylkami na obě strany, lze letos kalkulovat s 5 – 10% (nominálním) propadem oproti loňskému roku.
  Ve hře jsou ale i faktory, které mohou vývoj zásadním způsobem zvrátit – a to pozitivním i negativním směrem. Paradoxně za oběma stojí úsporné návrhy vznikajícího kabinetu. Pod jejich vlivem už developeři vypustili pokusný balónek další výhrůžky ‚bude vyšší DPH, zdražíme‘. Pokud jejich snaha zabere (což při přetrvávající značné naivitě tuzemského zákaznictva není nemožné), mohlo by se hypotčním bankéřům dokonce splnit přání růstu o 5 – 10%. Pokud naopak lidé s vidinou ‚hubených let‘ před sebou začnou omezovat plány na dlouhodobé investice, mohl by se trh dočkat nepříjemné sprchy v podobě do nepříjemné blízkosti výsledků z roku 2006.
  Možná by nebylo od věci mít možnost si na některou variantu vsadit… ;o)

  Odpovědět

 • Vojtík

  16 června, 2010

  Už jak jsem viděl ten nadpis,hned se mi chtelo koricet,ze to urcite bude kvuli tomu,ze se nam tu mnozi ARM hypoteky jako houby po desti.U jedne banky dokonce maji 55% podil,navic prumerna ARM hypoteka je vetsi nez fixovana.
  http://www.finance.cz/zpravy/finance/268629-klienti-unicredit-bank-si-oblibili-prevratnou-hypoteku/
  No,vida a ono to ARM hypotekama neni a zlevnuji vsechny fixace.Mno.Nevloudila se tam soudruhum z NDR prece jen nejaka chybka?
  Jinak,mimochodem,mnozeni ARM hypotek melo tragicke dusledky v USA a pokud to bude pokracovat,bude to neprijemne i tady.CNB momentalne pujcuje za 0,75%,coz prakticky znamena,ze se tisknou penize jak na bezicim pasu.Ve strednedobem vyhledu to znamena zvysenou inflaci,ta znamena zvysene urokove miry CNB,to znamena vyssi sazbu PRIBOR a to zanamena plac majitelu \“prevratnych\“ ARM hypotek.Dnes je skutecne nejhorsi mozna doba na ARM hypoteku.Dalsi namet na clanek!

  Odpovědět