EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: Luboš Svačina

18. 05. 2009

0 komentářů

Fixace hypotéky. Podle čeho se klienti rozhodují?

 


 

Hypoteční banky někdy bývají obviňovány z toho, že úrokově zvýhodňují fixace, které by jim potenciálně mohly v budoucnu přinést vyšší výnosy. Příklad: očekávají-li pokles úrokových sazeb v následujících obdobích, nalákají klienty zvýhodněnými sazbami na dlouhodobé fixace a v dalších letech budou na takto uzamčeném rozdílu vydělávat. A opačně. Očekávají-li nárůst úrokových sazeb, zvýhodní krátkodobé fixace. Rozhodují se však klienti podle nabízených úrokových sazeb?

Přednost mají pětileté fixace

Z krátkodobého hlediska statistiky FINCENTRUM HYPOINDEXu tuto hypotézu zdánlivě potvrzují. Podle březnových statistik činil rozdíl mezi úrokovými sazbami pro jednoleté a pětileté fixace bezmála 0,4 p. b. Průměrná úroková sazba pro pro hypotéky s jednoletou fixací byla 5,76 % a pro pětileté fixace 5,37 %. A tomu také "odpovídaly" statistiky oblíbenosti jednotlivých fixací.

Klienti při výběru fixačního období dali jednoznačně přednost hypotékám s pětiletou fixací. V březnu si hypotéku na pět let zafixovalo 53,1 % žadatelů, kdežto pro jednoletou fixaci se rozhodlo pouze 13,8 % klientů. Zbývající třetina klientů (33,5 %) si vybrala jinou než pětiletou či jednoletou fixaci. Co do objemu čerpaných prostředků činil podíl pětiletých fixací 48,8 % a jednoletých 16,4 %. V tomto srovnání si jednoleté fixace nepatrně polepšily, což je dáno tím, že klienti žádající jednoleté fixace v průměru čerpají vyšší částky. Vysvětlením může být, že tito movitější klienti počítají s tím, že úvěr brzy částečně či úplně splatí. 

REKLAMA

Graf 1: Vývoj úrokových sazeb hypoték a preferencí klientů (2008 – 3/2009)Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Podle čeho nastavit dobu fixace?

Z dlohodobého hlediska však statistiky signalizují něco jiného. Z grafu č. 2 je zcela zřejmé, že od začátku měření FINCENTRUM HYPOINDEXu až do února 2008 byly výrazně levnější hypotéky s jednoletou fixací. Přesto zájem klientů o tuto variantu nijak výrazně nepřivyšoval zájem o pětileté fixace ba spíše naopak. Drtivou část měřených období měly na vrch i tak pětileté fixace.

Graf 2: Vývoj úrokových sazeb hypoték a preference klientů ve výběru doby fixaceZdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX, ČNB


Klienti bank se evidentně rozhodovali na základě jiných kritérií, než je bankami nabízená úroková sazba pro jednotlivé fixace. A to je jednoznačně správně. Volba doby fixace hypotečního úvěru je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí a klienti by svou volbu měli buď přizpůsobit svým budoucím potřebám a plánům nebo své rozhodnutí orientovat podle očekávaného vývoje úrokových sazeb (ač jsou takové predikce jakkoliv složité).

REKLAMA

Jaké faktory mohou ovlivňovat rozhodování klientů o volbě fixačního období? 


 • plány na předčasné splacení úvěru (krátká fixace)
 • očekávaný pokles/růst úrokových sazeb (krátká/dlouhá fixace)
 • konstantní výše splátky (fixace na po celou dobu splatnosti hypotéky)
 • papírování související s častým refixováním hypotéky (dlouhá fixace)
 • a další

  Zdá se, že klienti se spíše snaží predikovat vývoj úrokových sazeb a reagují na měnově politická opatření České národní banky. Důkazem mohou být statistiky počínající červnem 2007, kdy ČNB po dlouhé době rozhodla o navýšení základních úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu (2T repo sazba vzrostla na 2,75 %), a klienti na tuto změnu ihned reagovali. V obavách, že končí období levných úvěrů, začali úvěry masivně fixovat na delší období. A v listopadu 2007 již činil podíl pětiletých fixací 50,53 % ze všech nově poskytnutých hypotečních úvěrů. Bez ohledu na to, že hypotéky s jednoletou fixací byly tou dobou stále výrazně levnější. 

  Závěr

  Z předchozích odstavců vyplývá, že obchodní strategie bank postavená na lanaření klientů k nevýhodným fixacím by byla nejspíš neúspěšná. Rozdílnost bankou nabízených úrokových sazeb hypoték reálně odráží odhad banky ohledně vývoje úrokových sazeb na finančních trzích. A pokud mají – nyní levnější – víceleté fixace sledovat nějaký další obchodní cíl, pak se jedná spíše o snahu banky zavázat si klienta a zabránit tak jeho přetažení konkurencí v době refixace úvěru. • Loading

  Vstoupit do diskuze 0 komentářů

  Vývoj Swiss Life Hypoindexu

  %5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

  6.32%

  6.3%

  6.24%

  6.19%

  6.1%

  6.05%

  6.01%

  6.02%

  5.96%

  5.6%

  5.62%

  5.57%

  5.52%

  5.51%

  5.49%
  Historie vývoje

   

     Diskuze k článku

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *