EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Luboš Svačina

12. 03. 2009

0 komentářů

GoHome.cz najde i "Dům se zahradou v Českém ráji"

 


 

Na českém trhu existuje celá řada internetových portálů zprostředkovávajících koupi, prodej či pronájem nejrůznějších nemovitostí. Zpravidla se jedná servery jednotlivých realitních kanceláří nebo portály shromaždující inzeráty jednotlivých realitek, z nichž drtivá většina těchto serverů funguje na velmi podobném principu. Výjimkou je například internetový portál MAPMAP.CZ, kde vyhledávání nemovitostí funguje prostřednictvím mapového rozhraní, a nyní nově spuštěný vyhledávací server GoHome.cz


Podobně jako zmíněný server MAPMAP.CZ, (bližší informace k aplikaci MAPMAP naleznete v článku "Hledáte byt? Najdete ho v mapě…") také GoHome.cz shromažďuje obsah z drtivé většiny nabídek realitních kanceláří a portálů s nemovitostmi v České republice. Specifikem této aplikace je však tzv. sémantické vyhledávání konkrétní nemovitosti fungující na principu internetového vyhledávače Google, které je navíc doplněno speciálním geografickým modulem. Uživatel tak nemusí vyplňovat jednotlivé položky vyhledávacího formuláře (cena, lokalita, velikost atp.), jak je tomu na většině serverů, ale do vyhledávacího pole stručně popíše hledanou nemovitost. Např. prodej bytu v Rakovníku 70 m2 v ceně do 2 500 000 Kč.

„GoHome.cz je vlastně virtuální realitní makléř. Stačí se ho zeptat, a on prohledává internetové stránky s nabídkami nemovitostí. Propracovaná technologie dokáže rozpoznat zadaný dotaz. Proto můžete napsat: „byt v Praze jedna kolem padesáti metrů čtverečních”. Systém vám vyhledá byty 50 metrů čtverečních v rozmezí plus mínus několik metrů,“ vysvětluje Petr Slavík, zástupce české pobočky společnosti GoHome.cz.

Mateřskou firmou vyhledavače GoHome je chorvatská společnost Pravi klik d.o.o. Přičemž Chorvatsko je také první zemí, kde byl vyhledávač GoHome.cz spuštěn. V současné době již funguje také v Itálii (www.gohome.it) , Slovensku (www.gohome.sk) , Chorvatsku (www.gohome.hr), Slovinsku (www.gohome.si), Srbsku (www.gohome.co.rs) a České republice (www.gohome.cz) a provozovatelé plánují jeho spuštění také v dalších evropských státech. „V letech 2009 – 2010 chceme expandovat na trhy v Polsku, Rakousku, Bulharsku a Rumunsku,“ komentuje expanzivní strategii Andrea Pavleković, brand & marketing manager společnosti GoHome.

REKLAMA

Silné stránky a zajímavosti vyhledávače GoHome.cz

Jak již bylo uvedeno výše, unikátnost serveru GoHome.cz spočívá ve způsobu kontextového vyhledávání respektive zadávání popisu vyhledávané nemovitosti. Uživatel nemusí vyhledávat reality pouze podle několika málo kritérií např. názvu města či obce (i to server umožňuje), ale do vyhledavače lze zadat také označení území nebo oblasti (např. Český ráj, Vysočina nebo Šumava). Stejně tak vyhledávač umožňuje hledanou nemovitost blíže specifikovat – zadat například požadavek na vybavení domu či bytu (např. dům s bazénem, se zahradou, vlastním plynovým kotlem apod.) a vyhledávací robot automaticky přefiltruje nabídky tak, aby co nejvíce odpovídaly vašemu zadání. 

Další novinkou, kterou ocení především zájemci o koupi nemovitosti, je sledování změny cen u jednotlivých nabídek. Do vyhledávacího pole stačí zadat např. "pokles ceny bytů v Liberci" a robot serveru GoHome vám předloží nabídky nemovitostí, u nichž v uplynulých dnech či týdnech došlo ke snížení ceny. A co víc, při kliknutí na ikonu vedle data zveřejnění inzerátu či změny se uživateli zobrazí trend vývoje ceny konkrétní nemovitosti (dřívější ceny). 

Obrázek 1: Odpověď na zadání "pokles ceny bytů v Liberci"

Mezi další funkcionality serveru GoHome.cz, které ocení častí návštěvníci serveru, patří filtr, díky kterému si může uživatel nechat vyhledat pouze novinky v nabídce realitních serverů a nemusí se tak proklikávat všemi nabídkami nemovitostí znovu. 

REKLAMA

Slabé stránky a nedokonalosti serveru GoHome.cz

Někteří uživatelé zvyklí na vyhledávání nemovitostí na realitních serverech mohou jako nedostatek vnímat absenci fotografií vyhledaných nemovitostí. Obrázek nemovitosti sice získáte ihned po prokliku na konkrétní realitní server, ale přece jen není nad to, hned vedle ceny a dalších parametrů vidět, jak konkrétní nemovitost vypadá. 

GoHome je mezinárodní projekt a při jeho rozšiřování se provozovatelé logicky musí potýkat se specifiky jazyků v jednotlivých zemích. Jinak tomu není ani v České republice v případě češtiny. I přesto, že vyhledávač dokáže celou řadu požadavků smysluplně přelouskat, na některé formulace je prozatím krátký. Uživatel, aby dosáhl co největší efektivity vyhledávání, by měl svůj požadavek formulovat co možná nejblíže řeči realitních makléřů. Vyhledavač zatím "nerozumí" například zdrobnělinám ("byt ze zahrádkou"), číslům vyjádřeným slovem ("byt 4+1 za milion") apod. Nicméně požadavek stačí přeformulovat a k požadovanému výsledku se určitě dostanete.
 
Poslední výtka se vztahuje k neaktuálnosti některých inzerátů. Po kliknutí na odkaz k vyhledané nemovitosti se nezřídka stává, že vyhledávač vás přesměruje na stránku realitní kanceláře, kde se dozvíte, že nemovitost již byla prodána nebo inzerát byl z jiného důvodu odstraněn.

Jedná se však spíše o drobné nedokonalosti, s kterými provozovatelé navíc počítají a uživatelům pod ikonkou vykřičníku nabízí možnost případnou chybu v zobrazeném výsledku vyhledávání nahlásit a podílet se tak na zdokonalování systému.

Závěr

Vyhledávač GoHome.cz je bezpochyby zajímavým, a na českém trhu dosud unikátním, nástrojem pro vyhledávání nemovitostí, jehož další zajímavosti, ale i případné nedostatky, objevíte až vlastním testování. O své zkušenosti se můžete podělit v diskuzi pod článkem.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *