EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Luboš Svačina

20. 08. 2008

0 komentářů

Hypoindex červenec 2008: Sazby opět o stupínek výše

 


 

Úrokové sazby

Průměrné úrokové sazby, měřené ukazatelem FINCENTRUM HYPOINDEX, po několika měsících stagnace konečně vykázaly v letošním červenci pohyb. Bohužel byl tento pohyb směrem nahoru. Celková průměrná úroková sazba povyskočila o celou jednu desetinu procenta, přičemž v případě hypoték s jednoletou fixací byl tento nárůst dokonce bezmála dvojnásobný (0,17 procentního bodu).

Důvody jsou jednoznačné. Plíživé zvyšování úrokových sazeb z letošního května a června se naplno projevilo s měsíčním zpožděním až v letošním červenci. Ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX totiž počítá se sazbami již poskytnutých hypoték a do červnové statistiky, kdy jsme očekávali výraznější růst, ještě připadli klienti, kteří měli o hypotéky zažádáno ještě za starších – úrokově výhodnějších – podmínek. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní sazby o celý jeden procentní bod výše. (FINCENTRUM HYPOINDEX 07/2007: 4,67 %).

V následujících měsících bude bez pochyb také zajímavé sledovat, zda se potvrdí provázanost úrokových sazeb komerčních úvěrů s úrokovou politikou České národní banky. Ta 7. srpna 2008 rozhodla o snížení 2T repo sazby z 3,75 % na 3,50 %. I přesto, že členové rady tento záměr dopředu avizovali, finanční trh očekával, že zůstane pouze u slovní intervence, a byl tímto krokem překvapen. 

„Toto rozhodnutí bylo naznačeno centrální bankou při slovní intervenci, ale přesto většina analytické veřejnosti očekávala spíše ponechání sazeb. Proto toto rozhodnutí můžeme považovat za neočekávané," komentoval změnu úrokových sazeb Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlatnik FT.

Z pohledu úrokových sazeb hypotečních úvěrů záleží na tom, zda banky krok ČNB opravdu předpokládaly, nebo ne. Pokud by byl pro ně překvapením, mohl by se na trhu otevřít prostor pro mírnou korekci úrokových sazeb směrem dolů.

"Ačkoli úrokové sazby nově poskytnutých hypoték v červenci mírně vzrostly, není to takový skok, který by měl současné zájemce o hypotéku odstrašit. Naopak, lze jen očekávat, že banky v následujících měsících přikročí po snížení úroků ČNB k drobnému zlevnění hypotečních úvěrů. Ale určitě ne všechny banky. Průměrná úroková sazba nových hypoték za srpen tak s velkou pravděpodobností zůstane na červencové úrovni," uvedl k růstu hypotečních sazeb Jiří Louthan, odborník na osobní finance.

Graf 1: Hypoindex červenec 2008


Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Výsledky hypotečních bank

Měsíc červenec byl také už tradičně měsícem bilancování za uplynulým pololetím. Jednotlivé banky, především ty, které se mohly pochlubit růstovými čísly, aktivně prezentovaly své dosažené výsledky. Nicméně při pohledu na celý hypoteční trh je patrné, že letošní obchodní výsledky zdaleka nedosahují výsledků loňského roku.

Zatímco v prvních šesti měsících roku 2007 půjčily české hypoteční banky svým klientům 74,5 miliardy korun, letos to bylo pouze 59,5 miliardy korun. V procentuálním vyjádření tento výsledek představuje propad o 20 %, přičemž v prvním kvartále bylo toto číslo pouze poloviční. Tehdy vykazovaly propad o "pouhých" 9 procent.  Důvodům propadu jsme se věnovali například v článku "Že by se hypotečním bankám začalo blýskat na lepší časy“.

V kontextu s červenými čísly vypadá velice zajímavě červencový výsledek hypotečních bank, poskytujících svá data pro výpočet FINCENTRUM HYPOINDEXu. Banky vykázaly celkem 6 725 uzavřených hypotečních obchodů v celkovém objemu 12,19 miliardy Kč. Tedy v porovnání s letošním červnem o 353 méně. Překvapivě však o 526 více než červenci roku 2007. Průměrná částka úvěru dosáhla výše 1 813 140 Kč.

S velkou pravděpodobností se do celkového množství odrazil výsledek Hypoteční banky, která se po nepříliš uspokojivých výsledcích v prvních dvou kvartálech pochlubila 2 302 poskytnutými úvěry, tedy jedenáctiprocentním nárůstem oproti loňskému roku, kdy poskytla o 254 hypotéky méně.

Kde lze aktuálně ušetřit?

GE Money Bank připravila pro letní měsíce marketingovou kampaň, v rámci které nebude klientům účtovat poplatek za vyřízení hypotéky. Podmínkou je podání žádosti o úvěr do konce srpna a sjednání hypotečního úvěru s minimálně pětiletou dobou fixace.

Hypotéku bez poplatku za vyřízení do konce srpna stále ještě poskytuje svým klientům Česká pojišťovna. Klienti, kteří si o hypoteční úvěr zažádají v uvedeném termínu, navíc získají nárok na 30% slevu na pojištění kupované nemovitosti a domácnosti. Sleva na pojistném platí po celou dobu splatnosti hypotéky. 

Úrokové sazby hypoték v průběhu července plošně snížila mBank, aktuální výše uvádíme v související krátké zprávě. mBank jako jediná nabízí na trhu také zdarma vedení úvěrového účtu.

Trvale bez poplatku za vyřízení nabízí hypotéky v současnosti na českém trhu Raiffeisenbank, Česká spořitelna a mBank. 

Novinky na hypotečním trhu

Většinu produktových inovací si hypoteční banky zpravidla schovávají na podzimní období, proto novinek v průběhu července nebylo mnoho. 

Hypoteční banka spustila inovovanou verzi svých webových stránek. Vzhledem k tomu, že Hypoteční banka je leadrem v online prezentaci svých produktů (v loňském roce zvítězila v anketě Czech Top 100), rozhodně stojí její kroky za povšimnutí.  

Další novinkou, shodou okolností také z dílny finanční skupiny ČSOB, je Hypotéka Expres. Tento produkt kombinující hypotéku a pojištění nemovitosti či domácnosti lze pořídit na pobočkách ČSOB, Hypoteční banky a Poštovní spořitelny. Klient, který využije této nabídky, získává slevu z úrokové sazby hypotečního úvěru ve výši 0,1 % a k tomu 15% slevu z ročního pojistného.

Podobnou kombinaci na trhu nabízí také Česká pojišťovna, která nabízí dokonce 30% slevu na pojistném po celou dobu splatnosti a 50% slevu v prvním roce splácení úvěru.

Tabulka 1: Hypoindex – souhrnná data za měsíc červenec

Souhrn za červenec 2008

     

Doba fixace úrokové sazby

všechny fixace

1 rok

5 let

Hypoindex

5,63 %

5,82 %

5,55 %

Změna oproti minulému měsíci (b. p.)

10

17

9

Průměrná výše hypotéky (tis. Kč)

1 813

2 173

1 662

Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč)

6 953

7 062

6 907

Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč)

8 241

8 342

8 197

Účelovost úvěrů:

     

Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů

59 %

67 %

58 %

Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů

23 %

20 %

22 %

Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů

18 %

13 %

10 %


Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na
http://hypoindex.cz/ .

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *