EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: Luboš Svačina

19. 03. 2008

2 komentáře

Hypoindex – únor 2008: Růst úrokových sazeb se zastavil

 


 

Po lednovém skokovém zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů se únorový vývoj vyznačoval stabilizací a výrazným zpomalením růstového tempa. Jak znázorňují aktuální data Hypoindexu meziměsíčně vzrostla průměrná úroková sazba o jediný bazický bod na hodnotu 5,55 %.

Na další vývoj bude mít největší vliv rozhodování České národní banky o výši základních úrokových sazeb, které proběhne 26. 3. 2008. Obecně se zatím očekává, že bankovní rada spíše ponechá úrokové sazby na stávající úrovni a to především díky působení silné koruny. Nicméně do rozhodnutí o úrokových sazbách zbývá ještě týden, během kterého se ještě může leccos změnit (viz. situace v USA).


V únoru letošního roku bylo poskytnuto celkem 4686 hypotečních úvěrů, přičemž průměrná výše úvěru se vyšplhala na částku 1 791 828 Kč, což je o něco méně než v prosinci loňského roku, kdy se průměrná částka úvěru vyšplhala na rekordních bez mála 1 921 000 Kč. *)

Zajímavostí vyplývající z aktuálních statistik Hypoindexu je skutečnost, že po dlouhodobém přibližování úrokových sazeb pro jednotlivé fixace nyní došlo ke splynutí úrokových sazeb pro jednoletou a pětiletou fixaci, a to na hranici 5,52 %.

Novinky na trhu hypoték

Trend přibližování úrokových sazeb do budoucna nepřímo podpořila také Komerční banka, která v první polovině března oznámila sjednocení úrokových sazeb pro všechna období fixace od jednoho roku až do 15 let. A v současnosti klientům nabízí úrokovou sazbu od 4,99 %. Akce se vztahuje na žádosti o úvěr podané v termínu od 10. 3. do 16. 5. a smluvně uzavřené do 30. 6.  2008.

Nabídku svých hypotečních úvěrů rozšířila Raiffeisenbank, která představila novou hypotéku Klasik Plus. Raiffeisenbank tímto typem úvěru dále rozšiřuje možnosti financování forem bydlení, u kterých není možné od počátku hypotéku zajistit zástavním právem k pořizované nemovitosti. Jedná se především o koupi bytu družstevního či bytu ve výstavbě v rámci developerských projektů. Rozšířené nabídky mohou také využít klienti stavějící dům tzv."na zelené louce".

Raiffeisenbank umožňuje klientům odklad splátek úroku, ale nově také jistiny úvěru až po dobu šesti měsíců. Upravená variabilita splátkového kalendáře se týká především dlužníků u nichž dočasně došlo k výpadku příjmů (ztráta zaměstnání, nemoc atp.) Hypotékou od Raiffeisenbank nyní bude také možné pořídit nemovitost za hranicemi Evropské unie.


Kde lze aktuálně ušetřit?

Banky v rámci povzbuzení apetitu zájemců o hypoteční úvěry a z části také vlivem konkurenčních nabídek výrazně upravily své sazebníky poplatků či vyhlásily jednorázové akce na podporu prodeje hypoték. Klienti tak hned na počátku sjednávání hypotéky mohou ušetřit nemalou sumu peněz.

Poplatek za vyřízení hypotéky zpravidla představuje mezi počátečními náklady souvisejícími s vyřízením hypotečního úvěru největší položku. A právě k odpuštění tohoto poplatku přistoupila většina českých bank. Poplatkové prázdniny se týkají zejména úvěrů, u nichž si klient sjedná fixaci úrokové sazby minimálně na 5 leté období.

Do konce března tuto úsporu nabízí Poštovní spořitelna a Wüstenrot do konce dubna nabízí hypotéku bez poplatku za vyřízení GE Money Bank a Oberbank. Komerční banka spustila tuto akci jako poslední ze zmíněných, a proto termín pro podání žádosti o úvěr stanovila na 16. 5. 2008.

Prozatím bez konečného data nabízí zpracování administrativy související se zpracováním úvěru Raiffeisenbank a mBank, které navíc poskytují hypoteční úvěry s možností předčasného splacení bez sankčních poplatků.

Další tisícikoruny mohou klienti uspořit u České spořitelny a Oberbank, které svým klientům nabízí vyhotovení odhadu nemovitosti zdarma. U hypotečního úvěru na koupi rodinného domu se může jednat o úsporu až 7 000 Kč,  v případě nákupu bytu klient ušetří až 5 000 Kč. V případě Oberbank je tato akce časově omezena posledním dnem měsíce dubna. Nabídka České spořitelny platí do odvolání, minimálně však do konce března.

Zvýhodnění poplatků za vedení úvěrového účtu poskytuje Komerční banka u své Flexibilní hypotéky, kde snížila poplatek o stokorunu na 150 Kč. Zcela bez poplatku svou mHypotéku nabízí mBank, která je na českém trhu co do poplatkové politiky, z pohledu klienta, absolutním premiantem.

Tabulka 1: Hypoindex – souhrnná data za měsíc únor

Souhrn za únor 2008      
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 5,55% 5,52% 5,52%
Změna oproti minulému měsíci (b. p.)* +1 +9 +1
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1792 *) 2191 1654
Měsíční splátka 1mil. Hypotéky na 20 let (Kč) 6906 6888 6892
Měsíční splátka 1mil. Hypotéky na 15 let (Kč) 8196 8179 8183
Účelovost úvěrů:      
Podíl úvěru na koupi na celkovém počtu úvěrů 63 % 72 % 62 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 23 % 18 % 22 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 14 % 10 % 16 %

*) Údaje v označeném odstavci byly aktualizovány 19. 3. 2008 v 16.20. V původním výpočtu průměrné výše a počtu poskytnutých hypotečních úvěrů došlo k metodické chybě.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXU:
 
FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Zdroj: Investujeme.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří Havelka

  27 března, 2008

  Osobně se domnívám, že úrokové sazby hypoték půjdou ještě nějaký čas nahoru, nebo budou stagnovat, do jednoho roku se ale začnou obracet a budou klesat. Nasvědčuje tomu kupříkladu srovnání úrokových sazeb krátkých a dlouhých fixací.

  Odpovědět

 • kkbyyg

  11 srpna, 2010

  ASftPr tyhlqgkwivrf, [url=http://eumzoesjinmx.com/]eumzoesjinmx[/url], [link=http://jqhwvwbainnd.com/]jqhwvwbainnd[/link], http://amgedmntaghg.com/

  Odpovědět