EUR 25.110

USD 23.724

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.110

USD 23.724

Text: Luboš Svačina

16. 03. 2011

0 komentářů

Hypoindex únor 2011: Objem poskytnutých hypoték vzrostl o polovinu

 


 

Hypoteční banky během letošního února zaznamenaly skokový nárůst produkce nových hypoték. Celkově během nejkratšího měsíce roku poskytnuly 4208 hypotečních úvěrů v celkové hodnotě 7,098 miliard korun, což v meziměsíčním srovnání znamená nárůst objemu o nebývalých 24 %. Jak naznačuje graf č. 1, nikdy v historii FINCENTRUM HYPOINDEXu nenarostla produkce hypotečních bank v prvních dvou měsících roku takovým tempem jako letos.

Graf 1: Meziměsíční změna objemu poskytnutých hypoték

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Velmi dynamický vývoj zažívá hypoteční trh také na meziroční bázi. Pouze v únoru 2007 a 2008 banky poskytnuly větší sumu hypoték, než v letošním druhém měsíci roku. Oproti loňskému únoru, který byl co do počtu a objemu sjednaných hypoték naopak výrazně podprůměrný, hypoteční trh v letošním roce narostl o neuvěřitelných 54,3 %.
 
Graf 2: Počty a objemy poskytnutých hypoték (ks, mld. Kč)


Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX  

Hlavním důvodem zvýšené poptávky po nových úvěrech jsou stále ještě rekordně nízké úrokové sazby, velice dobrá dostupnost hypoték a pestrá nabídka cenově zajímavých nemovitostí. V dalších měsících sice neočekáváme, že by nová produkce rostla podobným tempem, jako v letošním únoru, ale i tak dnes publikovaná čísla vypadají z pohledu bank a hypotečních zprostředkovatelů velice slibně.

Hypotékami klienti nejčastěji financují nákupy domů a bytů

Účelově dvě třetiny z celkového počtu 4208 poskytnutých úvěrů tvořily hypotéky na koupi nemovitosti, v pětině případů klient úvěr využili k profinancování výstavby nemovitosti a zbylých 14 % připadlo na ostatní účely, mezi kterými hraje nezanedbatelnou roli refinancování stávajících úvěrů.

Struktura účelovosti se však u jednotlivých fixačních variant výrazně liší. Zatímco pětileté fixace více méně odpovídají celkovému průměru, hypotéky s 3letým fixem klienti v mnohem větší míře využívají k profinancování výstavby nemovitosti a ostatním účelům, než je koupě nemovitosti (tedy i refinancování). O poznání více je tento nepoměr ještě akcentován u hypoték s variabilní úrokovou sazbou, kde „ostatní účely“ tvoří více než třetinu všech uzavřených obchodů.

Úrokové sazby se jen pozvolna odlepují ode dna

Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték v únoru vzrostla meziměsíčně o 6 setin procentního bodu na na 4,26 %. Z pohledu klienta se však nejedná o žádnou tragédii. Oproti stejnému období loňského roku je hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXu stále ještě o více než procentní bod níže, neboť průměr v únoru 2010 činil 5,37 %. Pozitivní zprávou je také fakt, že úrokové sazby skutečně poskytnutých hypoték rostou výrazně pomaleji, než jakým tempem se posunují vzhůru sazby uváděné v sazebnících bank.

Graf 3: Vývoj úrokových sazeb hypoték – únor 2011


Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Hypoteční trh a nabízené úrokové sazby v současnosti vykazují obrovskou rozkolísanost. Zatímco část bank v čele s Hypoteční bankou, Raiffeisenbank a LBBW Bank rozhodla o navýšení nabízených úrokových sazeb, další velká skupina bank v čele s Českou spořitelnou tento trend odmítla kopírovat a úrokové sazby drží na úrovních z přelomu roku nebo sazby dokonce ještě snižuje (Wüstenrot hypoteční banka a GE Money Bank). Cílem tohoto počínání není nic jiného, než snaha o posílení tržního podílu na úkor zdražujících bank.

"V minulosti bylo zvykem, že nízkými sazbami konkurovaly hlavně malé banky, nyní je však zřejmý jiný trend. Ve snaze vylepšit svůj tržní podíl drží některé velké banky sazby na úrovních ze závěru loňského roku, z čehož mohou klienti výrazně těžit. Důsledkem je jak situace, že růst průměrných sazeb byl prozatím jen mírný, tak významný nárůst rozdílů mezi sazbami jednotlivých bank, zejména u pětiletých fixací. Variační rozpětí průměrných sazeb u pětiletých fixací vzrostlo až na 1,76 %, což je oproti situaci ve stejném měsíci loňského roku hodnota téměř trojnásobná," komentuje aktuální situaci na hypotečním trhu Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Tip: Přehled nabídkových úrokových sazeb hypoték naleznete v článku " Nůžky mezi sazbami hypotečních bank se rozevírají " z 8. 3. 2011.

Nejdražší jsou hypotéky s 1letou fixací

Podle čerstvých statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu meziměsíčně nejvíce podražily hypotéky s úrokovou sazbou fixovanou na jeden rok, u nichž průměrná úroková sazba vzrostla o 6 bazických bodů na 4,61 %. Nejvyšší průměrná úroková sazba ze všech dlouhodobě sledovaných fixačních variant je jedním z hlavních důvodů, proč je o hypotéky s jednoletou fixací velmi malý zájem. Z celkového počtu sjednaných hypoték pouze 179 klientů (4,25 %) dalo přednost hypotéce s touto fixací.

Ještě menší zájem však byl o hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Je s podivem, že ačkoliv poptávka po těchto hypotékách je v současnosti ve výrazném útlumu, počet bank, které se rozhodly o tento typ hypoték obohatit svou nabídku, neustále roste. Důvodů, proč se banky chovají takto „netržně“ je více, ale podle mého názoru banky vidí ve variabilních hypotékách velmi dobrý marketingový nástroj (viz účel refinancování) a za druhé bankám přinášejí hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou velmi slušný zisk. Když vezmeme v potaz, že rozdíl mezi sazbou měsíční sazbou PRIBOR a průměrnou úrokovou sazbou variabilních hypoték v současnosti přesahuje 2 procentní body, tak i v menším množství prodaných kusů se bankám vyplatí tento produkt vyvíjet a následně uvádět na trh.

V únoru, stejně jako v předchozích měsících, však mezi klienty jednoznačně vítězily hypotéky s delší dobou fixace. Hypotéku s tří nebo pětiletou fixační dobou si zvolilo 9 z deseti klientů s čerstvě schválenou hypotékou. S pětiletou fixací z pobočky odcházelo 48 % klientů, s tříletou zbývajících 42 %.

Kde lze aktuálně ušetřit?

Snížení nabídkových úrokových sazeb během uplynulých 30 dnů avizovala mBank, která nabízí hypotéku s variabilní úrokovou sazbou a pojištěním se sazbou 2,99 %. Nabídka platí v případě, pokud poměr zástavní hodnoty nemovitosti a výše úvěru nepřesahuje 50 %. Konkurenční výhodou mBank jsou nulové poplatky jak za vyřízení úvěru, tak za správu úvěrového účtu. 

Jaro na trhu hypoték bývá zpravidla ve znamení nejrůznějších poplatkově zvýhodněných nabídek a letošní rok není v tomto směru výjimkou. Hypotéku na vlastní bydlení do 85 % LTV s fixací na pět let nyní bez poplatku za zpracování nabízí Wüstenrot hypoteční banka, která navíc dočasně snížila vstupní poplatek u ostatních typů hypoték na 2999 Kč.

Novinky na hypotečním trhu

GE Money Bank je dalším z poskytovatelů hypoték, který na trh vstoupil s hypotékou s plovoucí úrokovou sazbou. Od stávající konkurence se GE Money Bank snaží svou novinku odlišit nízkou úrokovou sazbou 2,99 % a flexibilitou produktu. Variabilní hypotéku od GE Money Bank lze sjednat ve výši od 300 000 korun, maximálně do 80 % tržní ceny nemovitosti, přičemž úroková sazba je složena z pohyblivé a fixní části. Výše pohyblivé složky se odvíjí od situacena na peněžních a kapitálových trzích, na kterých si banka opatřuje své finanční zdroje. Fixní část úrokové sazby je možné zafixovat s platností na 1, 3, 5 let nebo po celou dobu splatnosti úvěru. Převod standardní hypotéky na variabilní je možné v období refixace, naopak je přechod možné realizovat kdykoliv v průběhu splácení. 

Tabulka 1: Souhrnná data za měsíc únor 2011

Doba fixace úrokové sazby Všechny fixace 1 rok 3 roky 5 let Variabilní ÚS
Fincentrum Hypoindex 4,26% 4,61% 4,32% 4,21% 3,35%
Změna oproti minulému měsíci (b. p.) 6 6 5 4 -1
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1699 1938 1798 1538 1933
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6196 6393 6232 6170 5723
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7526 7704 7561 7501 7076
Účelovost úvěrů:          
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 66% 65% 50% 64% 48%
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 20% 19% 23% 19% 17%
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 14% 16% 27% 17% 35%



Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením "FINCENTRUM HYPOINDEX" a uvedením zdroje "Hypoindex.cz" (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://hypoindex.cz/ ).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.22 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *